Чого чекати в 2019 році в сфері медичних послуг? По-перше, буде продовжуватися кампанія "Лікар в кожну родину", коли кожен може вибрати собі терапевта, педіатра та сімейного лікаря на свій розсуд та вподобання. З нового року первинка переходить на електронний документообіг. Тобто сімейні лікарі будуть виписувати електронні рецепти, електронні направлення, лікарняні, а ще на кожного пацієнта будуть заводити електронні медичні картки.
У 2019 році розпочнуться зміни на вторинному рівні (вузькі спеціалісти), тому медзаклади мають вчасно завершити укладення договорів з Нацслужбою здоров’я, щоб мати змогу отримувати фінансування та оплату послуг. Крім того, вторинна ланка до липня має бути повністю забезпечена відповідною комп’ютерною технікою, інтернетом, тому що пацієнти будуть звертатися до вузьких фахівців уже з електронними направленнями.
З липня наступного року планується запровадити систему безкоштовних послуг на «вторинці». Передбачається, що з липня 2019 року Національна служба здоров’я оплатить 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
Кожен може безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів та найбільш розповсюджених видів онкології чоловіків та жінок. Направлення на безкоштовну діагностику безоплатно можна буде отримати від лікаря тільки через електронну систему охорони здоров'я. Щоб отримати таке направлення, пацієнт повинен обрати свого лікаря і підписати з ним декларацію, якщо це не зроблено раніше.
Безкоштовна діагностика включає в себе:
а) 12 нових аналізів — додатково до 8 базових, які вже оплачує Національна служба сімейному лікарю.
б) Мамографія і 5 видів рентгену: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи.
в) Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.
г) Шість видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитоподібна і молочні залози.
д) Чотири види біопсії під контролем УЗД: щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз.
е) Видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри у носі, гортані, вухах.
ж) Також ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів.
З квітня 2018 року стартувала кампанія "Лікар у кожну родину". Вперше пацієнти можуть обрати лікаря, без прив'язки до місця прописки. На сьогодні вже майже 80% обрали терапевта, педіатра, сімейного лікаря за бажанням, а не за необхідністю.
З початком реформування первинної ланки медицини, пацієнти отримали перелік безоплатних послуг. Мова про консультацію лікарем, виписку рецептів, аналізи (загальний аналіз крові/сечі, глюкоза крові, холестерин), дослідження (вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити). Для пацієнта також нічого не коштує ведення вагітності, планові огляди дитини, вакцинація за календарем щеплень ( від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, гемофільної інфекції). Профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань (цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, рак молочної залози, гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання, колоректальний рак та рак передміхурової залози). Невідкладна та паліативна допомога, а також медичні довідки входять у пакет послуг.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер