ПТСР та синдром вцілілого: як українціям боротися з травмами війни

- Симптоми ПТСР, емоційного вигорання та синдрому вцілілого схожі, але діагнози – різні, як і методи їх подолання.
- Фахівці закликають українців не чекати та звертатися до лікарів, які точно знають, що робити у таких випадках.
- Адже ігнорування цих проблем тільки погіршить загальний стан і вирішувати їх із часом буде дедалі складніше.
В умовах війни, крім фізичної загрози здоров’ю, виникає й психологічна: втома, відчуття безпорадності, емоційне виснаження тощо. У цій ситуації люди часто схильні закривати очі на власний внутрішній стан.
Однак психологічні проблеми із часом впливають і на загальне самопочуття. Тому важливо прислухатися до себе і звертати увагу на тривожні дзвіночки, аби вчасно розпізнати проблему та знайти способи, як її здолати, не дозволивши їй зруйнувати ваше життя.
— З кожним днем кількість людей, які будуть відчувати наслідки для свого психічного здоров'я буде зростати. Навіть тих, хто зміг стійко перенести перші місяці війни, чекає ментальне виснаження, адже звикання до постійного перебування в умовах війни також може мати негативний вплив на психічне здоров'я, — каже міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
За попередніми прогнозами МОЗ на даному етапі війни, психологічної підтримки буде потребувати близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування.
Як зазначають в Міністерстві охорони здоров’я, постравматичний синдром має такі ознаки:
- нав'язливе намагання "переосмислити" неприємні події, відтворення їх в уяві (зокрема, у сновидіннях);
- прагнення уникати того, що нагадує про травму (наприклад, місця події);
- підвищені тривожність і емоційне збудження, постійна настороженість, підозрілість;
- гнів і дратівливість;
- почуття провини, сорому або самозвинувачення;
- зловживання алкоголем чи наркотиками;
- почуття недовіри і зради, а також "несправедливості долі";
- суїцидальні думки;
- відчуття відчуженості;
- фізичні болі.
За словами психолога, цей синдром може пройти сам, якщо форма легка. Втім, краще звернутись до спеціаліста, який допоможе з лікуванням: медикаментозним або немедикаментозним.
Крім того, є безоплатна спеціалізована психіатрична допомога. Для її отримання необхідно звернутися до психіатра, який призначить необхідне лікування або направить до закладу, що надає стаціонарну психіатричну допомогу. Пацієнт може розраховувати на неї навіть не маючи направлення.
Флешбеки, дратівливість, відчуття безпорадності, суїцидальні думки — це симптоми синдрому вцілілого. Крім того, у людини можуть зникнути апетит, порушитися сон та з’явитися головні болі.
Люди з таким синдромом стримані, можуть сидіти тижнями та місяцями на одному й тому ж місці. Втім, правильною дією було б звернутись до психотерапевта.
Адже вина проходить після того, як людина усвідомлює, що сталося, проводить раціональний аналіз того, що можна було зробити, і чи вчинила вона правильно, а потім ухвалює рішення: що робити далі.
Психологи вважають, що з цього стану можна вийти тільки тоді, коли почнеться процес відновлення: пацієнт почне ходити на роботу, займатися спортом і банально відпочивати.
Читайте також:
Фільм «Я працюю на цвинтарі» виклали у мережу: кошти з перегляду спрямують на ЗСУ
На війні загинули Євген Фалінський з Браїлова та Іван Йосипів з Кулиги
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.