«Продукти в упаковках — протирайте спиртом»: як безпечно ходити в магазин під час карантину

«Продукти в упаковках — протирайте спиртом»: як безпечно ходити в магазин під час карантину
  • Під час карантину всім рекомендують виходити з дому тільки у разі крайньої потреби, тобто у магазин чи аптеку. 
  • Але як безпечно закуплятись під час пандемії? Чи довго вірус живе на поверхнях та що робити після приходу додому з придбаними товарами? 

 

Попри запроваджені суворі обмеження через пандемію коронавірусу, людям доводиться опинятися у продуктових магазинах. У деяких магазинах Вінниці при вході висить оголошення: «У магазин заходьте в масці», у деяких супермаркетах — стоять дезінфікуючі засоби для рук та покупцям радять брати одноразові рукавички. Продавці та касири — у масках. 

Оскільки в супермаркеті покупці справді торкаються руками продуктів, то ці міри та рекомендації правильні, — про це розповідає лікар-терапевт Олег Швець під час онлайн-трансляції на каналі ГО «ЗдоровБудь!». Він пояснив, як здійснювати закупи безпечно і що робити з товарами потім, якщо їх могли торкатися інші. 

Перебувайте у магазині якомога менше часу та тримайте дистанцію 

 «Спішити у магазині не варто, бо поспіх призводить до ще більшої витрати часу. Попередньо напишіть список і прийдіть у магазин конкретно за певними продуктами. У такому випадку ви витратите найменше часу і контакт з ймовірно інфікованими іншими покупцями буде мінімальний», — каже Олег Швець. 

Відео дня

За словами лікаря, під час закупок не торкайтесь за жодних обставин свого обличчя, адже вірус потрапляє у слизові саме таким шляхом. У магазині всі мають бути в масках, бо ніхто наразі не знає, чи є носієм вірусу. Якщо є можливість, надягайте і рукавички, і окуляри. 

Також, за словами Олега Швеця, звичайно, краще не користуватись візочком у магазині, якщо є така можливість, адже до нього торкається безліч людей. 

«Якщо ви вже взяли візочок, то протирати руки немає сенсу. Проте одразу, після того, як ви закінчили з закупами, варто обробити руки антисептиком», — каже лікар. За словами лікаря-терапевта, на касі варто тримати якомога більшу дистанцію, мінімум один метр і сплачуйте за можливості безконтактно.

Чи можна купувати продукти без упакування? 

«Не упаковані продукти купувати не варто. Сирі, наприклад, овочі, які не упаковані, потрібно обов'язково готувати. Їх не можна споживати у сирому вигляді. Миття частково може усунути ризик, але не на 100 %», — пояснює лікар-терапевт. За його словами варто відмовитись від печива, круп чи горішків на вагу. Все промислово запаковане й розфасоване. 

«Дефіциту продуктів немає, тому дуже багато купляти не варто. Купляйте здорову їжу, адже у період самоізоляції ми потребуємо активізації імунітету. Варто налягати на всі овочі: гарбуз, цибуля, морква. Також корисні яйця, вони зміцнюють імунну систему. Загалом у раціоні понад 75 % має бути продуктів рослинного походження. Також у період карантину корисне споживання риби, яєць, кисломолочних продуктів», — пояснює лікар. 

Як довго коронавірус живе на поверхнях упаковок? 

Коронавіруси можуть жити на поверхнях до п’яти днів, але заразність вірусу значно знижується вже за три години, — пишуть на сторінці Центру громадського здоров’я України.

На їжі та воді — поки не зафіксовано скільки живе вірус. Найменше, як зафіксували фахівці, він тримається на міді, тобто монетах, чайниках, посуді з міді, фользі —  чотири години максимум. На поверхні з алюмінію, наприклад, банках з напоями чи монетах, він живе також недовго — дві-вісім годин.

На коробках для доставлення їжі, наприклад, та інших картонних виробах — він тримається впродовж дня. На нержавіючій сталі вірус живе — два-три дні, тобто на вашому холодильнику чи іншому кухонному приладді. Аналогічно, впродовж двох-трьох днів, коронавірус затримується і на пластику. На деревині — чотири дні. До п’ять днів він тримається на папері та склі. Найдовше він живе на кераміці та металі — п’ять діб. 

«Конкретні терміни залежать від типу поверхні, температури й вологості навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати контактні поверхні в приміщеннях загального користування — ручки дверей, поручні, кнопка зливного бачку, кнопки лифтів, ручки кранів тощо. Використовуйте для дезінфекції звичайні побутові дезінфекційні засоби із 0,5% хлору або 60-80% спирту із дотриманням правил безпеки. Одяг та білизну можна прати з порошком у машині за максимально можливої температури та ретельно висушувати», — розповідають фахівці Центру. 

Що робити з продуктами вдома, після покупки? 

За першої можливості одразу після закупів необхідно правильно і довго вимити руки з милом чи продезінфікувати їх, пояснює лікар-терапевт Олег Швець. Перед і під час приготування їжі це також необхідно робити. 

«Вдома овочі-фрукти ретельно миємо. Є сумніви — проводимо теплову обробку. Нічого замочувати не потрібно, просто ретельно помити», — пояснює лікар. 

Доказів того, що Covid-19 може передаватися через їжу, немає. Крім того, акуратне приготування і обробка їжі знищує вірус. Утім, головною проблемою є пакування, якого торкається велика кількість людей, — це пояснює професор Саллі Блумфілд із Лондонської школи гігієни та тропічної медицини. 

«Продукти в контейнерах або пакетах потрібно або витримувати впродовж 72 годин перед використанням, або протирати розчином хлорки чи спиртом. А не загорнуті свіжі продукти, як-от фрукти та овочі, ретельно промийте під проточною водою і залиште просохнути», — каже професор Блумфілд.

На сайті МОН пишуть, що немає ніяких даних, котрі пов’язували б новий коронавірус та фрукти. Фрукти  — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Ймовірність того, що вірус може існувати поза організмом більше 2 діб, зводиться майже до нуля. 

Читайте також: 

Вінницькі інфекціоністи розробили власний протокол лікування коронавірусу

Готові консультувати безкоштовно. Зібрали список корисних контактів

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
  • Олена Балтак
    А що робиться на Урожаі-ринку це просто жах! Ніяких дистанцій ходять табунами є такі що і без масок.Запускають усіх! Хто це контролює? Там же ходять працівники сан.станціі і ніякоі реакціі!
  • марина
    Вчера в Гроше на Вишенке зделала на кассе замечание молодому человеку,который был без маски и перчаток,что он не соблюдает дистанцию  .В ответ услышила по хамски-,, Нема чого ходити в магазин,сыдить у дома,,.Наглая улыбка и хамство,хотя я его в два раза старше.Очем я ему и сказала.
    vasa defrar reply марина
    быдло оно такое, хорошо что нормальных людей больше )
    John Fields reply марина
    І правильно зробив. Ви ж то напевно були у масці, рукавицях та мали літру спирту в сумочці, так чого боятися? І взагалі, ви справді несвідома громадянка з групи ризику похилого віку, бо вже два тижні як маєте сидіти вдома і хай вам кур'єри продукти на палиці подають.
    vasa defrar reply John Fields
    а ты еще что за
    Alwalo Alwalo reply vasa defrar
    ТП умолкни
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
13:08 Затримали 18-річного закладника, який розповсюджував PVP-сіль 12:36 У Вінниці виробляють 19,5 МВт енергії від сонячних електростанцій 11:54 Прикордонники зірвали масштабну спробу незаконного переправлення ухилянтів через Дністер play_circle_filled 11:25 У Калинівці спалах сальмонельозу через шаурму! Вже відомо про 29 хворих Від читача 13:08 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 10:48 За десять тисяч гривень забрали життя — суд засудив нападників до довічного і 12 років ув’язнення 10:15 Медогляд дітей, абітурієнтів: медичні центри Вінниці, що пропонують швидке та комфортне обстеження (партнерський проєкт) 10:12 Скасували вже 445 рішень: триває масштабна перевірка «інвалідностей» серед посадовців 09:44 Де у Вінниці 2 липня відключили воду та світло? Перелік адрес 09:15 У Бруслинівському лісництві будують понад шість кілометрів лісової дороги 08:12 Сьогодні — День податкової служби. Іменини, заборони та прикмети 2 липня 21:00 Хлороформ, амоній і залізо знайшли у воді жителів Вінницького регіону 20:23 Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах photo_camera 20:02 Заборонений лівий: на Хмельницькому шосе встановили обмежувальні стовпчики 19:19 Плавання, гандбол і не тільки: що доступно дітям і дорослим у спорткомплексі «Аква-Він» 19:02 В центрі міста з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. ОПИТУВАННЯ 18:03 Масове отруєння в Калинівці: після шаурми в лікарні опинилося 25 людей, серед них семеро дітей 17:45 Троє дітей без даху над головою: у Крушинівці дрон знищив будинок родини 17:12 «Щоб не робив, бачу пораненого сина»... 14 дронів з іменами Героїв полетіли до бійців «Азову» 16:18 У Вінниці завершують реконструкцію Соборної. Тролейбуси змінять графік руху
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up