Звичайний день восьмикласниці Валерії, хворої на цукровий діабет, починається з вимірювання цукру. Потім мама дівчинки вводить їй довгий та короткий інсулін. Далі дівчинка снідає і йде до школи, там вона самостійно в разі потреби може підколоти інсулін.
Мама дівчинки каже, що жити з таким діагнозом навчилися, інсуліном родина забезпечена, а ось на розхідні матеріали грошей не вистачає.
- Тест-смужки трохи видає держава, але того не вистачає, тому що вважається, що чотири вимірювання цукру в день, це достатньо, - говорить мама Валерії. - Але насправді це взагалі не видає ніякої інформації, тому що цукор міряти потрібно мінімум сім разів на день, щоб розуміти, чи потрібно дитині поїсти чи краще почекати годинку і цукор падає.
У рамках литовсько-українського проекту у Вінниці в молодіжному центрі «Квадрат» відбулася міжнародна зустріч людей з цукровим діабетом. Учасники діабетичних спільнот Литви діа-клуб «Смалсучяй» і України ГО «ДіаДіти» говорили про те, як живуть люди з цукровим діабетом в їх країнах.
- Ми об'єднали двадцять учасників від України та Литви від 14 до 20 років, - розповідає Таня Авраменко, редакторка журналу "Сахарок". - Ці діти спілкувалися, обмінювалися досвідом, вони такі розкуті та впевнені і добре, якби цей настрій залишився в них назавжди. До речі, діти в рамках проекту підкорили Говерлу. Отримали масу позитивних емоцій і яскравих моментів, дуже подружилися і вже з нетерпінням чекають відповідної поїздки в Литву. За їхніми словами, вони не вважають діабет якимось обмеженням, навіть незважаючи на відсутність інсулінової помпи, і виглядають абсолютно щасливими.
За словами керівників литовського клубу людей з цукровим діабетом Інни та Дарвіса, мета такого проекту - навчити дітей і підлітків з діабетом не соромитися своєї особливості. А ще спробувати донести до влади України необхідність компенсації державою коштів контролю діабету (інсулінові помпи, видаткові матеріали, інсулін) для належного контролю захворювання і більш якісного життя людей з цукровим діабетом.
- Ми їздили по багатьох великих містах України і знаєте, лише у Вінниці та Києві ситуація більш-менш позитивна. У інших містах, то просто жах. Родини хворих на діабет майже все необхідне купують за власний рахунок, - розповідає Дарвіс Йоткеня, який з дружиною Інною заснували клуб людей з цукровим діабетом, коли такий діагноз поставили їх доньці.
- У деяких містах люди не те що не мають інсуліну, вони не мають навіть глюкометра, говорить Дарвіс. - Ми зустрічались з однією жінкою, хворою на діабет, то вона каже, якби ви приїхали до мене місяці три-чотири тому, то побачили б мене ще з ногами. Познайомились також з мамою хлопчика, хворого на діабет. Про хворобу сина вона дізналась від нефролога, тому що в їх лікарні ендокринологічного відділення просто немає.
За словами Інни Йоткеня, в Литві все інакше, держава забезпечує хворих всім необхідним, інсулінові помпи надаються в оренду, всі розхідні матеріали безкоштовно - розповідає керівник клубу людей з цукровим діабетом Інна Йоткеня.
- Родина, яка має дитину, хвору на діабет, щомісяця отримує допомогу 200 евро, - говорить Інна. - Нашим дітям не соромно хворіти на діабет, вони не соромляться проколоти пальчик, щоб виміряти цукор, вони не ховаються по шкільних вбиральнях, щоб зробити собі ін'єкцію інсуліну.
За даними 2017-2018 р., в Литві на цукровий діабет 2-го типу хворіють близько 110 000 людей. На цукровий діабет 1-го типу - близько 6600 людей, в тому числі 850 дітей у віці до 18 років.
В Україні на цукровий діабет 1-го і 2-го типу хворіють близько 1 300 000 осіб. Хворих на цукровий діабет 1-го типу у віці до 18 років близько 10 000 (і це тільки за офіційними даними). В Україні, на відміну від Литви, влада недостатньо піклуються про людей з цукровим діабетом і не забезпечують своїх громадян необхідними засобами для комфортного і повноцінного життя. Не кажучи вже про брак інсуліну, що в розвинених європейських країнах просто неприпустимо. Литва в цьому напрямку просунулася набагато далі, адже з 2018 року, хворим на діабет до 24-х років компенсуються інсулінові помпи (2000-4200 євро), витратні матеріали до інсулінових помп (близько 100 євро на місяць), інсулін з мінімальною доплатою. Проте в Україні ці товари є предметами розкоші і доступні далеко не всім. А в деяких областях не вистачає навіть життєвого необхідного препарату - інсуліну. Проект направляє питання владі України: «А вам за це не соромно?»
“Нам не соромно” - проект інформаційного характеру, спрямований на руйнування існуючих міфів про цукровий діабет та просвіту суспільства про захворювання.
Проект здійснюється за підтримки Ради обміну молоддю України та Литви.
Ініціатори та організатори проекту - литовський діа-клуб «Смалсучяй» і журнал «Сахарок». За участю громадської ініціативи Діа-Дзен і ГО «ДіаДіти”. Важливі цілі проекту: моральна і психологічна підтримка молодих людей з діабетом, а також поліпшення їх становища в Україні. Діти і підлітки з діабетом часто стикаються з нерозумінням, глузуванням і навіть агресією з боку однолітків, соромляться своєї особливості. Що є серйозною перешкодою для компенсації захворювання і якісного життя. Тому важлива місія проекту «Нам не соромно!» - навчити дітей і підлітків з діабетом не соромитися своєї хвороби. Крім того, проект спрямований на розвиток співпраці діа-спільнот, підвищення впевненості в собі молодих людей Литви і України з діабетом і прийняття своєї хвороби. Заохочення громадських ініціатив молоді Литви та України, з метою поліпшення стану людей з цукровим діабетом.
Витратні матеріали надто дорогі
Пилип Прудиус, головний лікар Вінницького обласного клінічного ендокринологічного центру.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер