Маленька родимка може стати великою бомбою, особливо під сонцем

Маленька родимка може стати великою бомбою, особливо під сонцем
  • Існує повір'я, що людина, у якої багато родимок, буде щасливою.
  • Однак сучасні онкологи вважають, що навіть за невеликою кількістю родимок потрібно уважно спостерігати.
  • Інакше меланома, потім рак шкіри

- Часто ми не звертаємо уваги на такі дрібниці як родимка, а дарма, - розповідає лікар-онколог Подільського регіонального центру Савва Магдебура. - Родимка, це доброякісне новоутворення, але під впливом певних чинників вона може перероджуватися в злоякісну пухлину - меланому. Щоб спровокувати родимку до переродження, необхідний поштовх, подразник.

За словами лікаря, найчастішим поштовхом може стати надмірне перебування на сонці або солярії. Провокуючими причинами переродження родимки можуть бути і несприятливі екологічні умови, спадкові фактори, ендокринні порушення, хімічні чи термічні опіки. А ще травмування, здавлювання або натирання родимок одягом. Найчастіше (87-90%) меланома вражає шкіру. Рідше (7-8%) вона виникає у сітчастій оболонці ока і близько 1% буває в прямій кишці та інших внутрішніх органах. У 3-5% випадків діагностувати локалізацію первинної меланоми не вдається.

- За останній рік у Вінниці зареєстровано 27 первинних випадків меланоми шкіри, що на 8 випадків менше, ніж минулого року, - говорить лікар. - Своєчасно діагностовано (на першій стадії) 40% хворих, проти 51,5% минулого року. У області ж зареєстровано 97 випадків меланоми. Своєчасна діагностика меланоми шкіри в області погіршала на 3,3%.

Відео дня

Хто під загрозою

- До групи ризику належать люди, у яких багато веснянок, пігментних плям і дрібних родимок, які можуть під впливом різних чинників перерости у злоякісні новоутворення, - розповідає лікар. - За останніми науковими даними, на меланому частіше хворіють жінки (співвідношення 2:1). Утім, у чоловіків меланома протікає більш злоякісно.

Також від статі людини, за словами лікаря, залежить і локалізація меланоми.

-  Так, у жінок пухлина частіше локалізується на кінцівках, особливо на нижніх. У чоловіків вона виникає частіше на голові, шиї та верхній половині тулуба, - говорить онколог. - А от від віку ця хвороба не залежить. Хоча у дітей до 14 років переродження родимки буває дуже рідко, а найчастіше меланома виникає у віці 40-60 років.

Руді, блондини, брюнети

За словами онколога, частота виникнення меланоми залежить і від індивідуальної пігментації. Найменше випадків меланом зустрічається у людей з темним волоссям, оливковою або смуглявою шкірою, карими очима. І навпаки, особи з рудим волоссям, світлою або блідою шкірою та блакитними очима хворіють на меланому частіше.

- Доведено, що рудий колір волосся підвищує ймовірність виникнення меланоми у три рази, наявність веснянок - у 1,9 раза, наявність вітіліго - у 1,8 раза, блакитний колір очей - у 3 рази, - розповідає онколог. - Крім того, якщо людина під дією сонячних променів отримує опіки чи вкривається веснянками, більше схильна захворіти меланомою, ніж та, чия шкіра добре піддається засмазі.
До факторів розвитку меланоми також відносять жіночі статеві гормони (вагітність обтяжує перебіг меланоми), особливості харчування, зловживання алкоголем, деякі види лікування, використання барвників для волосся, флуоресцентне освітлення, професійна шкідливість (нафтопродукти та інші вуглеводні, травми, рентгенівське опромінення).

Як попередити меланому

Лікар радить не перебувати на сонці з 11.00 до 16.00. У цей час сонце дуже активне, слід хоча б застосовувати сонцезахисні креми. Не зловживати відвідуванням соляріїв. А перевіряти себе і своїх дітей не рідше, ніж раз на півроку у лікарні. Уникати прямих сонячних променів при наявності на тілі великої кількості родимок або родимих плям. Захищати вдень шкіру від сонця бавовняним або лляним одягом, особливо цього потребують діти. Родимку не можна травмувати, заклеювати пластиром (це створює термічний ефект та може зашкодити). Якщо родимка знаходиться в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до онколога та обговорити доцільність та можливість її видалення.

Головне вчасно виявити меланому


- Меланома виникає із меланоцитів шкіри, тобто клітин, що продукують специфічний пігмент - меланін. Вироблений меланін накопичується у клітинах та додає їм коричневого кольору. Поява меланоми на здоровій ділянці шкіри частіше з'являється у вигляді темно-бурої плями, яка розповсюджується по периферії. Має нечіткі контури, незначно виступає над поверхнею шкіри. Можливі інші проміжні варіанти меланоми з різноманітним зовнішним виглядом. Поверхня її буває у вигляді площини, півкулі, горбиста, блискуча або покрита виразками з кірками. Консистенція буває щільною або еластичною. Колір може бути рожевий, сірий, чорний, коричневий чи фіалковий. У 15-20% хворих пухлина меланоми не має пігменту і має тілесний або рожево-червоний колір. По мірі росту пухлина збільшується, росте вгору над шкірою, а також вглиб у м'які тканини. При цьому може змінювати колір, консистенцію, поверхню (може мокнути, виділяти слиз, або вкритись кров'яною кіркою). Клінічна картина меланоми протікає швидко та агресивно. Метастази з'являються раніше, ніж при інших злоякісних пухлинах. Діагностика ранніх стадій меланоми суттєво впливає на радикальність та ефективність лікування хворих.

 

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Володимир Балковий
    Да онкологи налечат. А вот солнце наоборот убивает грибки в организме+ витамин D/
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 На Вінниччині викривають масове браконьєрство під час нересту photo_camera 20:04 Підлітки Вінниці зійшлись у словесному двобої на морально-етичні теми 19:15 «Нас хочуть виселити»: у профучилищі №7 говорять про рейдерське захоплення навчального закладу play_circle_filled photo_camera 19:03 Спека, холод та посуха були у квітні 2025 — підсумки погоди на Вінниччині play_circle_filled Від читача 12:25 Мапування малих річок Вінницької громади для збереження та сталого управління 19:00 Чим зайняти дітей влітку. Огляд літніх таборів, гуртків у Вінниці (партнерський проєкт) 18:19 «Дівчинка панічно боялася тривог і втратити маму». Коли і чому треба вести дитину до психолога 18:02 Червоний Хрест передав Вінниччині котельні для стабільного опалення photo_camera 17:29 «Я вже не думав про заробіток»: як вінничанин створює лоти для зборів і пам’ятки для військових play_circle_filled photo_camera 17:10 Одна смерть та гектари згарищ: оприлюднили наслідки пожеж за добу на Вінниччині photo_camera 16:07 Викрили підпільний «алко-цигарковий» бізнес на Вінниччині. Троє ділків підуть під суд photo_camera 16:00 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 15:09 У Вінниці рятувальники зняли літню жінку з даху магазину 14:11 Судять чотирьох чоловіків за незаконний видобуток вапняку на понад півмільйона гривень photo_camera 13:13 Харківщина, Донбас, Запоріжжя: де були найгарячіші бої минулої доби? photo_camera 12:41 Тест до Дня кондитера: склали десять питань для справжніх ласунів 12:20 Ідеальні подарунки до Дня матері: СПА-розкіш, елегантна білизна та здоров'я (партнерський проєкт) 12:01 Погодний «коктейль» передають на вихідні: заморозки, штормовий вітер та грози 11:32 Нічна дронова атака: зі 150-ти запущених «шахедів» не збили 24, які наслідки? play_circle_filled photo_camera 11:09 Моніторинг виявив: Вінниця — серед лідерів у боротьбі з курінням у громадських місцях photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up