Лікування каналів зубів: що потрібно знати? (Новини компаній)

Лікування каналів зубів: що потрібно знати? (Новини компаній)

Нестерпний біль у зубах, при якому неможливо навіть спати ночами, а знеболюючі не завжди ефективні, зазвичай є симптомом періодонтиту та пульпіту – запалення періодонта та пульпи відповідно. Причини їхнього виникнення різні, у більшості випадків – несвоєчасне звернення до лікаря з іншими проблемами, наприклад, карієсом, через що патологічний процес прогресує і вражає сусідні та більш глибокі тканини. У таких ситуаціях показано лікування каналів зубів – у статті детально розглянемо, як воно відбувається та що потрібно знати пацієнтам.

Загальна інформація про лікування каналів

Цим займається стоматолог-терапевт, і в більшості випадків лікування проходить успішно, без ускладнень – за статистикою American Association of Endodontists, у 90% пацієнтів все стає добре. Але гарний результат залежить від кількох факторів:

  • Своєчасного звернення до лікаря. Звісно, «заробити» запалення – це вже прийти на прийом із запізненням, проте краще зробити це якомога раніше.
  • Професіоналізм стоматолога – йдіть до лікаря, котрому довіряєте, або хоча б попросіть поради у знайомих, до кого краще звернутися.
  • Обладнання в кабінеті – звичайних інструментів стоматологічної установки недостатньо для якісного лікування каналів, адже у зуба досить складна будова, є купа місць, куди важко дістатися. Замість того, щоб діяти наосліп, у сучасних стоматологічних центрах фахівці використовують мікроскоп. Лікарі «Клініка Доброго Стоматолога» зазначають, що він значно полегшує діагностику і лікування, а також підвищує шанси на успіх.

Про мікроскоп варто сказати детальніше. Це обладнання дозволяє:

  • побачити всі деталі будови зуба, навіть найдрібніші;
  • знайти кожен канал – без мікроскопа це іноді взагалі нереально;
  • провести якісне лікування з обробкою, чищенням, видаленням нервів, пломбуванням тощо.

Саме тому, якщо є можливість, варто заздалегідь дізнатися, чи працюють лікарі обраної клініки під мікроскопом.

Коли необхідно лікування каналів?

Зубними каналами називаються тонкі «трубки», котрі заповнюють внутрішню порожнину зуба та відходять до коренів. Поряд з ними розташовані нерви, саме тому запалення у навколишніх тканинах провокує такий сильний біль.

Патології у внутрішній порожнині зуба можуть розвиватися з різних причин, наприклад, через гниття залишків їжі, котрі застрягли. Розмноження бактерій призводить до появи захворювань, а побороти їх допоможе якісне лікування каналів.

Перш за все, на прийомі лікар проводить діагностику: оглядає ушкоджений зуб своїми очима та за допомогою мікроскопа, за необхідності робить комп’ютерну томографію. За результатами обстеження приймається рішення та розробляється адекватна стратегія терапії.

Лікування каналів зубів необхідно в наступних випадках:

  • некроз каналу;
  • глибоке каріозне ураження;
  • запалення у камері пульпи;
  • деструктивні зміни;
  • наявність сильного болю, який особливо відчутний вночі;
  • поява гною;
  • підготовка до ортопедичного лікування тощо.

Якщо не зайнятися лікуванням вчасно, патологія може ускладнитися та привести до дуже серйозних наслідків, включаючи перехід запалення на кісткову тканину.

Як відбувається лікування каналів зуба?

Процес залежить від захворювання, котре діагностував лікар, а ми розповімо про алгоритм лікування найпоширеніших патологій – пульпіту та періодонтиту

Етапи лікування пульпіту включають:

  1. Введення анестезії.
  2. Організацію доступу до камери пульпи та видалення нерву.
  3. Пломбування каналів.

При періодонтиті лікування включає наступні етапи:

  1. Знеболення.
  2. Розкриття камери для видалення нерву включно з його залишками.
  3. Лікування каналів. Воно полягає у використанні спеціальних лікарських засобів, озонової  чи лазерної технологій. Після цього стоматолог вводить у канали ліки та ставить тимчасову пломбу.
  4. Завершення лікування. Наступний візит призначається приблизно через тиждень, проте терміни встановлюються індивідуально. Під час прийому лікар прибирає тимчасову пломбу, оцінює результати та ставить постійну пломбу, якщо все добре. 

Рекомендації після маніпуляцій з каналами стандартні: нічого не їсти протягом кількох годин, а також за можливості не перенавантажувати проблемний зуб у наступні кілька днів. Зазвичай больові відчуття не спостерігаються, але незначний дискомфорт може залишитися на певний час, а згодом пройде самостійно. Якщо біль сильний, можна використовувати знеболюючі препарати – запитайте про них у лікаря заздалегідь.

У нормі, крім незначного дискомфорту або болю, після лікування каналів пацієнтів нічого не турбує. Проте, якщо біль не проходить, ви помітили набряк або інші неприємні симптоми, негайно зверніться до лікаря, адже це говорить про наявність супутніх патологій або ускладнень.

Профілактика – запорука здоров’я

Хоча сучасні інструменти та технології роблять процес лікування каналів максимально безболісним та комфортним, краще за все піклуватися про зуби, щоб запобігти захворюванням. Ось кілька простих рекомендацій:

  • регулярно чистіть зуби якісною пастою та щіткою із відповідним рівнем жорсткості;
  • використовуйте спеціальні ополіскувачі після кожного прийому їжі;
  • відмовтеся від паління;
  • слідкуйте за харчуванням – воно має бути збалансованим, багатим на кальцій, мінерали, вітаміни;
  • уникайте занадто кислих, солодких продуктів та напоїв, а якщо вживаєте, обов’язково прополощіть ротову порожнину після цього.

Крім того, важливими є профілактичні огляди – їх треба проходити приблизно раз на 6 місяців або рік. Це дозволить своєчасно помітити патологію, доки вона не перетворилася на велику проблему.

keyboard_arrow_up