У зв'язку з пандемією COVID-19, досить популярною процедурою останнім часом стала комп'ютерна томографія легенів. У столиці деякі КТ діагностичні центри працюють цілодобово, щоб встигнути прийняти всіх бажаючих.
Хтось в паніці відразу біжить на КТ при появі щонайменших симптомів ГРВІ - про всяк випадок, так би мовити. Інші, навпаки - бояться, вважаючи, що від процедури більше шкоди, ніж користі.
Статистика захворюваності на COVID-19 по Вінницький області станом на 25.11.20:
Кому і коли потрібно робити КТ легенів при підозрі на COVID-19? Наскільки безпечною є процедура? Чи можна обійтись звичайним рентгеном? Допоможе розібратися доцент кафедри променевої діагностики, променевої терапії та онкології, лікар-радіолог Центру сучасної діагностики «Нейромед» - Коляденко Світлана Вікторівна.
— Світлана Вікторівна, насамперед давайте з’ясуємо, що таке комп'ютерна томографія легенів та чим вона відрізняється від звичайного рентгена.
— Комп'ютерна томографія (КТ) - це метод діагностики внутрішніх органів за допомогою пошарового отримання зображення. Тобто, якщо при звичайній рентгенографії ми отримуємо лише один просторовий знімок, то при КТ ми отримуємо пошарові зрізи в аксіальній (поперечній) площині. Таким чином в першому випадку маємо змогу оцінити лише легеневий малюнок і кістки. М’які ж тканини будуть у вигляді тіні на рентгені. При комп'ютерній томографії ми абсолютно чітко можемо побачити повністю все: кісткову структуру, саму легеневу тканину і всі органи середостіння. Тому що принцип КТ оснований на різниці щільності різних структур, тобто всі структури по різному поглинають рентгенівське випромінювання і таким чином вони відображаються на моніторі.
— Наскільки безпечною є процедура? Які існують ризики? Чи були у вашій практиці випадки, коли КТ могло спровокувати появу небажаних наслідків, наприклад, променеву хворобу тощо?
— Насправді всі рентгенологічні дослідження базуються на іонізуючому випромінюванні, яке дійсно має певний вплив на організм людини. Але ці наслідки не можуть бути оцінені в той самий момент. Тобто доза навантаження при звичайній ренгенографії або при звичайному КТ-обстеженні не є настільки великою, що може викликати небажані негативні наслідки одразу. Для того щоб розвинулась променева хвороба, потрібно за один раз отримати дозу опромінення не менше ніж 1 Зв (зіверт). Навантаження при рентгенологічному дослідженні вимірюється в мілізівертах (мЗв). Тобто це тисячна зіверта (1 мЗв = 0,001 Зв). При звичайній рентгенографії пацієнт отримує променеве навантаження від 0, 03 мЗв. Комп'ютерна томографія звісно має більше навантаження ніж звичайний рентген. Але, якщо ми говоримо про дослідження саме легень, існує таке поняття, як низькодозова КТ, яка зараз, в період коронавірусу, досить широко використовується для детальної оцінки ураження цього органу. Його навантаження складає 0,6-1,0 мЗв.
— Як часто можна робити КТ-обстеження без шкоди для організму? Яка доза опромінення вважається безпечною?
— Згідно наказу МОЗ України № 294 від 04.06.2007 існують радіаційні норми опромінення для населення, що поділяється на категорії: А, Б, В. Категорія А - це люди, які працюють безпосередньо з джерелами іонізуючого випромінювання. Це лікарі-рентгенологи, працівники АЕС тощо. Друга категорія - це люди, які працюють поруч з джерелами іонізуючого випромінювання. Категорія В - все інше населення. Для категорії А променеве навантаження в рік може складати до 20 мЗв, для категорії Б - не більше 2 мЗв, В - 1 мЗв в рік. Але існує таке поняття як необхідність проведення діагностичних процедур. Наприклад, люди, які лікуються від онкологічних захворювань і їм показана променева терапія, можуть отримувати променеве навантаження навіть до 100 мЗв.
— Якщо у людини з’явилися ознаки COVID-19, коли потрібно «бігти» на КТ легенів?
— Звичайно це має вирішувати ваш сімейний лікар. Але зі свого досвіду хочу сказати наступне. Не потрібно панікувати та при перших проявах захворювання, коли ще немає ні кашлю, ні задишки, з температурою 37 бігти на КТ легенів. По-перше, рання КТ-діагностика може просто не показати змін в легенях. По-друге, сам факт появи таких симптомів як слабкість, нежить, втрата нюху, температура - не обов'язково призводить до негайного ураження легень. При перших ознаках захворювання потрібно зв'язатися зі своїм сімейним лікарем, який вирішить алгоритм подальший дій.
— Як щодо проведення КТ з профілактичною метою? Наприклад, якщо людина контактувала з хворим, але в неї немає ніяких симптомів?
— Я звісно не рекомендую робити КТ суто з профілактичною ціллю. Лише при появі певних симптомів. І це, як я вже казала, не підвищена температура та втрата нюху. А більш серйозні симптоми, такі як кашель і задишка. Або якщо людина знаходиться в групі підвищеного ризику: похилий вік, діабет, люди з хронічними захворюваннями легень тощо. Тоді дійсно можна ставити питання про доцільність проведення комп’ютерної томографії. Але знову ж таки це має вирішувати ваш лікар.
— Чи можна обійтися звичайним рентгеном?
— При початкових проявах вірусної пневмонії те саме «матове скло» виглядає як «туман» - дуже «ніжно», і на звичайній рентгенографії його не видно. Його краще видно на КТ. Коли розвивається фіброз, консолідація (ущільнення) - ці ураження вже можна побачити на звичайному рентгені або при УЗД. Тобто КТ дозволяє побачити все це на ранній стадії.
— Якщо було виявлено вірусну пневмонію, чи потрібно повторювати КТ після одужання?
— Все залежить від ситуації, від стану пацієнта, але не раніше ніж через 3 місяці, на мою думку. Бувають різні випадки, тому рішення все ж таки повинен приймати ваш лікар. Зі свого досвіду можу сказати, що ця пневмонія розсмоктується дуже повільно, тому постійно перевіряти не потрібно, якщо є позитивна динаміка в лікуванні.
— Які існують абсолютні протипоказання?
— Звичайно, це вагітність. Але за життєвими показаннями КТ проводиться, якщо є загроза життю матері. Щодо проведення КТ-обстеження маленьким дітям, особисто я, як лікар, проти. Оскільки у дітей, навіть у підлітків і молодих людей до певного віку швидкість ділення клітин набагато більша, ніж у дорослого. І іонізуюче випромінювання дуже шкідливо впливає. В цьому випадку більше шансів на появу небажаних наслідків в подальшому. Але знову ж таки за необхідності його призначають.
— У Вінниці чимало центрів де можна пройти КТ-обстеження. На що варто звернути увагу пацієнтові при виборі клініки?
— Якщо йдеться про КТ саме легенів, то в даний час перш за все потрібно звертати увагу на наявність низькодозового режиму для зменшення опромінення.
— Чи є черга на запис в «Нейромед»? Як швидко можна потрапити на прийом?
— Звичайно потік бажаючих збільшився порівняно, наприклад, з минулим роком. Особливо був пік на початку пандемії. Але наразі проблем із записом немає. В нашому діагностичному центрі використовується сучасне низькодозове обладнання - аппарат СКТ Toshiba Aquilion 64 та Toshiba Aquilion 128 - найпотужніші в Вінниці. Променеве навантаження на людину мінімальне, а сама процедура сканування легень займає менше хвилини.
— Як швидко пацієнт отримує результат?
— В залежності від складності дослідження. Якщо це КТ легенів - протягом декількох годин пацієнту видається результат. Якщо це більш складне дослідження - наступного дня. Важким (ургентним) пацієнтам намагаємось віддати результат якнайшвидше.
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!
Центр сучасної діагностики «НЕЙРОМЕД»
Центри СКТ:
Хмельницьке шосе, 84
вул. Пирогова, 46
Сайт: neuromed.ua
тел: (0432) 50-80-40, (068)293-18-81, (063) 306-47-13
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер