«Ви всі тут повії»: як націоналісти ходили у Вінниці до святих отців Російської церкви

«Ви всі тут повії»: як націоналісти ходили у Вінниці до святих отців Російської церкви
 • Кілька десятків націоналістів прийшли під стіни одного з храмів, щоб запропонувати вірянам приєднатися до новоствореної Української Православної Церкви. Втім, тамтешні парафіяни приймали гостей не дуже радо. Ми зафіксували найцікавіші діалоги.

«Українські націоналісти закликають вірян та священиків підтримати церковне об'єднання. Власну позицію націоналісти висловлять 6 січня, о 14:00, коли прийдуть на відкритий діалог з парафіянами Хресто-Воздвиженського храму міста Вінниця, за адресою Келецька 59а».

Анонс з таким текстом з'явився (читати) на сайті 20minut.ua, у розділі «Від читачів». Журналіст видання бачив, як проходив і чим закінчився цей діалог.


За п'ятнадцять хвилин до призначеного часу біля торгівельно-розважального центру «Мир» вже стояли зо два десятки хлопців і одна дівчина. Обличчя більшості були ще зовсім юними, вони жваво щось обговорювали, сміялися.

У той же час біля церкви, що знаходиться у кількох сотнях метрах, збиралися священики та парафіяни Хресто-Воздвиженського храму. Кількістю вони у десятки разів перевищували своїх небажаних гостей.

«Вони зараз, напевно, напісяють в штани та повтікають», – сказав один зі священиків вірянину, який тільки-но поцілував його руку.

«Да хоть бы шо. Вообще абсолютно. Во, братья идут... А чого ви ховаєтесь хлопці? Ви покажіть, які ви гарнюні. Герої лиця не ховають!», – такими словами кілька святих отців та вірян зустрічали націоналістів. Над головами останніх вже майоріли два стяга: жовто-блакитний і червоно-чорний.

Націоналісти вишукувалися навпроти храму і кілька хвилин стояли мовчки. Можливо вивчали ситуацію, або чекали вказівок старших.

На більшості з легкістю можна було розгледіти шеврони «Едельвейсу». Це молодіжна націоналістична організація, що має вінницьке представництво.

До них почали стягуватися святі отці та парафіяни. Священики закликали новоприбулих розпочати діалог: «Чого вас зібрали? Говоріть щось», – у відповідь тиша.

Ви прийшли з гаслом «Переходь в Православну Церкву України», – говорить один зі священиків, – Хіба на сьогоднішній день це (Хресто-Воздвиженський храм - авт.) не православна церква України?

Московського патріархату! – вигукнув хтось з націоналістів.

З 92-го року у нас незалежна церква, – переконував святий отець.

Його підтримав натовп: «Скільки вам років? ... Ви життя не знаєте! … Скажіть мені, будь ласка, що ви взагалі маєте до церкви? ... А «Верую» знаете? ... Ви православні? ... Іуди вони, а не православні! ... Діти ви говорящі, чи ні?» – посипалося на новоприбулих з усіх боків.

Почалися кілька словесних перепалок, коли представники обох таборів вчили один одного своїй правді. Втім, більшість досі тримала мовчання.

Це фашистська церква! Фашистів та нацистів! Вони працювали з Гітлером. Це проклята церква! Вони найняті Ватиканом, – запевняла мене випадкова літня перехожа, якої за кілька секунд і сліду не було.

Перехожа, яка переконана, що ПЦУ є фашистською церквою

Тим часом до місця підтягнулися десяток-півтора полісменів. Деякі з автоматами.

Хлопчики, а що це у вас за шеврончики такі? – запитував вірянин у активістів. – Мені дуже цікаво, що це ви носите?

Це череп. Його носять штурмові батальйони усіх армій світу.

– І нацистських також?

– До чого тут це?

– То кого ви збираєтеся штурмувати, розкажіть, будь ласка?

– Ніхто вас не штурмує!

– А чого ти тоді з черепом сюди прийшов?

Демонструє череп

Таких діалогів було безліч. Націоналісти невпинно пояснювали, що у них мирна акція і вони не будуть нікого зачіпати.

Віряни ж наполягали на тому, що їхня церква є незалежною від Москви і ніяк не могли збагнути, про яку це Російську православну церкву в Україні їм розповідають ці молоді люди. Просили навіть підказати, де такі церкви можна знайти.

Одна така прямо за вашими спинами! – відповідали їм.

Але ж це Українська православна церква! – переконували парафіяни, і чомусь, ледь не щоразу ставлячи наголос не на тій букві у слові «українська».

Від початку діалогу пройшло не більше, як двадцять хвилин. Галас опонентів потроху вщухав. Сторони відмежувалися одна від одної.

Націоналіст, який взяв на себе відповідальність вести діалог від імені своїх товаришів (далі ми називатимемо його парламентарем) розповідав, що вони «зібралися тут, щоб донести парафіянам даного храму, у чому є важливість переходу у Православну Церкву України (ПЦУ - авт.)»

Тим, що ми тут зібралися, ми висловлюємо свою думку на те, що церква Московського патріархату є ворожою для нашої країни, – тихо і невпевнено розповідав товаришам парламентер. Було зрозуміло, що заздалегідь промову ніхто не готував.

– Ми туди (у ПЦУ - авт.) ніколи не підемо... Это преступление против наших канонов. Мы не отступаем от них, – пояснює свою позицію націоналістам парафіянка. – Почему мы называемся ортодоксальной церковью? Потому что мы не переступаем ни одной буквы. А ваша церковь – «Слава Украине!» Вы вытеснили Бога! Где они взяли этот Томос? Заставляют нас, чтобы мы венчали двух мужиков, двух баб. Это ваша церковь будет нам диктовать? Это политическое сборище.

Жінка, яка вважає ПЦУ політичним збіговиськом

– У вас немає Томоса. Ви ніхто! Ви просто шарлатани, – втручається у розмову перехожий хлопець.

– Это кто тебе сказал такое? – стає на захист жінки інший вірянин. – Я на эту церковь кирпичи разгружал своими руками. А ты что-то делал? Ты какое отношение к ней имеешь?

– И кому ты ее строил? Кириллу? России? – запитує його хлопець.

– Причем здесь Кирилл? Кирилл такой же предатель, как и вы все, понимаешь? Вы все здесь проститутки!

– Я православний! – сказав хтось з присутніх.

– Який ти православний? Ты знаешь «Символ веры»? – не вщухає парафіянин-будівельник.

– Да! – почав чоловік.

– Так не делай значит ерунды! – більш спокійним тоном відповів вірянин.

До місця діалогу знову почали стягуватися парафіяни. Одні з них кричали, що дітей зомбують, а потім відправляють на такі акції. Інші цікавились, чи видали хлопцям ікони, чи обмежилися одними лише пропарами.

У той же час, сторони протистояння розповсюджували між опонентами свої агітаційні листівки. І якщо націоналісти роздавали свої зі словами «Будь ласка, просто ознайомтеся», то священик з роздруківками у руках прямо запитував: «Скільки вам платять? По 30%? 15%? Кажіть так, як є .За скільки ви стоїте?»

Святий отець, який запитував націоналістів, скільки їм платять

Апогеєм зустрічі став архієпископ Варсонофій, який у супроводі десятків святих отців та сотень вірян, вийшов з храму. Віднедавна він є місцевим предстоятелем УПЦ МП (РПЦ в Україні). Тож при його появі з натовпу можна було почути: «Владика прийшов. Зараз вони всі розійдуться».

Варсонофій

Першочергово він ознайомився з листівкою націоналістів. У ній, зокрема, йдеться, що «з 6-го січня 2019 року Вселенський патріарх надав Томос ПЦУ на території України, тому усі інші православні церкви (у тому числі УПЦ МП) стали неканонічними на цій території».

– А чому вона неканонічна, можеш пояснити мені? – спитав Варсонофій у націоналіста, що стояв до нього ближче всіх.

– Ось ця людина вам краще пояснить, ніж я. – відповів хлопець вказуючи на парламентера.

– Відтепер у нас є Православна Церква України, яка офіційно визнана на усіх рівнях і має свій Томос, – почав парламентер. – Тим самим вона отримала свою канонічність. І на даний момент церква Московського патріархату не є канонічною.

– А де ти бачиш церкву Московського патріархату? – не витримав один зі священиків.

– У нас Українська православна церква. Ви прийшли нам розказати, у якій церкві правильно молитися. Я так розумію? – запитав його Варсонофій.

– Ми прийшли запропонувати вам перейти у Православну Церкву України.

– А я говорю вам, що Томос, який вам сьогодні дали більш врізаний, ніж той, який було отримано у 90-му році. ПЦУ не може вибирати патріарха, а миро отримують у Константинополі. Така церква не має права канонізувати святих, на відміну від нашої. І така церква не має права мати парафії за кордоном. Це дуже велике обмеження.

– А «Символ віри» ви знаєте? – не могли схаменутися отці. Під загальний регіт парламентер відповів, що не знає – А хоча б «Отче наш»?

– Так.

– То скажи нам!

Від розбугленності, сильного тиску з боку отців або простого незнання, націоналіст так і не зміг розказати головну молитву православ'я.

«Ви прийшли церковні справи вирішувати, але не знаєте навіть «Отче наш»… А крест хоть есть у тебя? ... Не позорься!» – з усіх боків полетіло на хлопця. Було помітно, що від хвилювань йому немає чого відповісти. Ніхто з товаришів також не став на його захист і не втрутився у розмову.  

Десятки, а то й сотні голосів заспівали Ісусову молитву. Хлопцям не було що їм протиставити. Вочевидь, цей діалог вони програвали. Причому і своєю кількістю, і своїми аргументами.

За кілька хвилин все скінчилося. Варсонофій зі своїми парафіянами та святими отцями повернулися до храму. А націоналісти, згорнувши прапори і зробивши групову світлину на згадку, розійшлися.


Фото на згадку


Коментарі (185)
 • Аскольд

  Всі так звані росіяни є ФАШИСТИ І ГІТЛЕРІВЦІ Путіна, вірного сина Гітлера!
 • Торонтухин

  Напоминаю фашиствующим томосекам. У немцев (того же эдельвейса) на пряхах было Гот миц ун - с нами бог. Это им не помогло.

  Next reply Торонтухин

  NO Koment
 • Винничанин коренной

  Ольгінські тролі розходилися в коментарях ))
 • Vladimir Sviridov

  харе кипишевать, если уж на то пошло то московского патриархата вообще не существует, то всего лишь секта, они же даже томоса не имеют!!!!!!!!!!!!

  Жора reply Vladimir Sviridov

  Возле церкви я видел кота Томаса,а на счёт Томоса так их этих томосов больше чем котов ...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

18:01 На Вінниччині 408 людей захворіли на тяжку форму грипу та ГРВІ 16:58 Безсоння: експерти назвали найшкідливіші продукти (ОПИТУВАННЯ) 16:16 Задивився на голубів. Історію про добряка барана опублікував Подільський зоопарк play_circle_filled 16:01 Ураганний вітер і хуртовини: синоптики попередили про потужний циклон Від читача 16:28 Асоціація міст України запропонувала власну Концепцію змін до Конституції 15:01 Фіолетова від побоїв: мисливець за іконами пограбував бабусю play_circle_filled photo_camera 14:55 Меморіальну дошку з іменами загиблих вінничан встановили біля Собору photo_camera 14:06 Оголосили про підозру 14-річній вінничанці, яка з подругами мордувала знайому play_circle_filled 13:31 Колона монахів перекривала Соборну. Що це було? photo_camera stars 12:50 Відкриття фірмового магазину дверей TERMINUS у новому форматі (Новини компаній) 12:31 На Литвиненка зарізали та скинули з сьомого поверху 19-річного хлопця. Подробиці play_circle_filled photo_camera 11:55 У Стрижавці померла й воскресла бабуся. Коли викопали яму — небіжчиця ожила play_circle_filled 11:01 Кір повернувся. На Вінниччині захворіли ще двоє людей 10:30 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 17 — 22 лютого photo_camera stars 10:10 Вінниця-1983. У мережі опублікували ретро-відео про наше місто play_circle_filled 10:01 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 21 лютого, які ви могли пропустити 09:21 У цей день 119 років тому на пароплаві загинули 128 людей. Історія та прикмети 22 лютого 21:20 «Не лікуйте дітей у шаманів» Лікар-ортопед про дитячу поставу та як її виправити stars 21:01 «Корисна програма»: як вибрати якісний плавлений сир? (Пресслужба Інтер) play_circle_filled photo_camera 19:45 Більше півмільйона премії для директора. Про зарплати на державних «Електричних системах» play_circle_filled photo_camera stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up