Насамперед варто пояснити, що в Україні церква офіційно відокремлена від держави. Тобто храми, собори й церкви мають певну незалежність від влади, але при цьому мають самостійно виживати, і їм на допомогу з'являються благодійні внески прихожан.
Як читаємо у Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації мають право звертатися за добровільними фінансовими та іншими пожертвуваннями і одержувати їх. Останні, як і інші доходи релігійних організацій, не оподатковуються. Водночас релігійні організації не мають права проводити примусове обкладання віруючих.
Готуючи публікацію, звичайно, у жодному храмі, ми не побачили вивішених прейскурантів із затвердженими цінами. Дізнатися розцінки можна лише в усній формі. Схожу публікацію наші журналісти писали у 2013 році, тому ми ще й спробуємо порівняти, як змінилися ціни на церковні послуги.
Спершу ми відвідали головний православний храм Вінниці Свято-Преображенський кафедральний собор, що зараз належить Вінницько-Барської єпархії Православної церкви України. Знаходить собор у центрі, на Соборній. Прийшовши у храм, ми поспілкувалися із черговим священиком, який був там присутній. Нам пощастило, оскільки ним виявився, прес-секретар цієї єпархії протодиякон Владислав Демченко.
Про ціни на послуги священнослужитель зазначав неохоче, говорить, що у кожному храмі люди дають певну пожертву за церковні обряди. Її розмір залежить від того, наскільки цей храм потребує допомоги парафіян.
За словами Владислава Демченка, якщо людина каже, що у неї немає грошей, то, звісно, давати пожертву не обов'язково. Каже, є такі віряни, що навіть не питають, скільки потрібно, а просто дають скільки душа бажає.
— Перед хрещенням потрібно пройти мінімум два заняття з катехизису. На них розповідають про основи християнської віри, важливість хрещення та те, як буде проходити Таїнство, щоб людина розуміла, що робити під час обряду, — говорить протодиякон. — Таким чином людина приходить вже підготовлена. Звичайно, коли є небезпека смерті, то можна хрестити без попередніх занять.
До слова, у храмі можна купити у храмі всі першочергово необхідні речі для хрещення, наприклад, хрестик. А от крижму, до прикладу, у храмі ви не придбаєте.
— Звісно, немає остаточно встановленої плати за обряди, — каже священнослужитель. — Є суми, які зазвичай пропонують давати, якщо людина питає. За хрещення — 500 гривень.
— Щодо підготовки перед Таїнством шлюбу, то вона схожа на ту, що перед хрещенням. Теж потрібно пройти мінімум два заняття. На них розповідають про щасливе подружнє життя з Богом, адже іноді люди думають, що достатньо просто обвінчатись у церкві і думати, що точно будете жити щасливо все життя. Ми пояснюємо, що Бог допомагає тим людям, які щось роблять, — коментує священнослужитель. — Щодо вартості, то вона точно не визначена, ми можемо запропонувати пожертвувати 700 гривень. Під час вінчання, варто врахувати, ще співає хор з чотирьох осіб.
Щоб дізнатися, які особливості та вартість церковних обрядів ми звернулися до протодиякона прес-секретаря цієї єпархії Володимира Пучкова.
— Людина перед тим, як хрестити дитину має усвідомлювати, що це за обряд. Батьки дитини і хрещені приходять на бесіду, де священник їм все розтлумачує про хрещення. Пояснюємо, як з богословської та практичної сторони, — говорить священнослужитель. — Щодо ціни, то все індивідуально, затверджених навіть приблизно цін у нас немає. Звичайно, пожертви люди дають за ці обряди, але лише добровільно.
Для того, щоб перевірити, чи справді у церкві не просять певної суми, ми прийшли у один із храмів Української Православної Церкви МП — церква святого великомученика Георгія Побідоносця, що на Коцюбинського. У храмі ми не представлялися журналісти, а зайшли поцікавитися, як пересічні містяни.
При вході у храм є церковна лавка, де продають різний крам. Працівниця церкви теж нам не сказала, скільки потрібно пожертвувати за хрещення. Каже, хтось дає 200 гривень, хтось, наприклад, 400, а дехто може й тисячу дати.
— Все залежить від ваших бажань, можете взагалі не давати нічого, — сказали у храмі.
У тексті нашого журналіста за 2013 рік дізнаємось, що з приводу хрещення у храмі УПЦ МП на Хмельницькому шосе, 5 він спілкувався з вінничанином, який хрестив там свою дочку. За його словами, особисто він нічого не сплачував.
— Перед вінчанням теж потрібно прийти на бесіду з священнослужителем, — коментує протодиякон. — Вартість знову ж таки, виключно добровільна. Кожен дає суму пожертви, як підказує власне сумління.
Прийшовши у храм, не представляючись журналістами, нам теж не сказали конкретної ціни. Однак, на нашу думку, тут варто враховувати і психологічний аспект, адже для людей, які приходять хрестити дитину чи створювати сім’ю — це важлива подія, і, ймовірно, їм буде незручно давати 100 гривень, наприклад.
Спробуйте чесно дати відповідь собі на питання, а скільки б ви були готові заплатити. Пишіть у коментарях, діліться власними історіями.
До слова, у публікації за 2013 рік нашому журналісту в храмі на Хмельницькому шосе тоді говорили, що вінчання коштує 400 гривень.
Також ми звернулися у Римо-Католицьку Парафію Пресвятої Діви Марії Ангельської, що на Соборній. З працівницею цього храму Ольгою наша розмова була коротка.
Всі пожертвування — добровільні і їх рекомендують кидати до скриньки пожертвувань в костелі. У храмі вважають, що тільки так людина зможе пожертвувати справді так, як їй дозволяють обставини. Не думаючи про те: «А скільки зазвичай дають люди?».
— У нас все роблять безкоштовно, — коментують у канцелярії. — Проте підготовка перед Таїнствами у нас проводиться серйозно. Перед вінчання, наприклад, потрібно ходити на заняття з катехизму кілька місяців. Перед хрещенням дитини на кількох заняттях, які необхідні, мають бути присутні ще й хрещені, крім батьків.
Додамо, що у публікації за 2013 рік наш журналіст теж звертався за коментарем у цей храм і тоді відповідь була аналогічною. Тоді пара вінничан Лілія та Олександр Карпенки підтвердили, що не заплатили жодної копійки за вінчання. Чоловік особисто кинув якусь певну суму в скриню.
У жодній з парафій, в які ми звернулися, нам не озвучили ціну відспівування, навіть, якщо ми не говорили, що журналісти і зверталися, як пересічні вінничани.
Вінничанка Наталія розповіла нам, у скільки їй обійшлася організація відспівування.
— Два роки тому помер мій батько. З батюшкою домовлялася моя сестра. Він розповів, що потрібно для обряду, скільки він триватиме і коли він зможе приїхати. Але скільки коштують його послуги не сказав, — розповідає Наталія. — Довелося розпитувати жінок в церкві. Вони казали: «Дасте скільки можете». Але додали: «Зазвичай люди дають 400-500 гривень і «хустку». Під «хусткою» розуміють не тільки головний убір. Люди, які приходять попрощатися з покійним, приносять хліб, солодощі. Усе це складають на хустку, розстелену на столі. Ось цю хустку з продуктами й віддають батюшці або півчим, які з ним приходять.
У Кафедральному соборі нам пояснили, що містяни вже рідко звертаються безпосередньо у храм, бо у місті є ритуальні служби і вони пропонують людині домовитися із священиком одразу ж.
Тож ми звернулися у три ритуальні служби нашого міста, аби дізнатися, скільки коштує провести цей обряд. У ритуальних послугах «Реквієм» нам сказали, що окремо відспівування вони не організовують для людей, які до них звертаються. А якщо ж все поховання організовувати силами їхнього ритуального центру, то відспівування організовують безкоштовно. Є можливість вибрати священника будь-якої парафії.
У ритуальному агентстві «Вічна пам’ять» можна окремо оплатити лише відспівування. Його вартість — 600 гривень, а якщо священик буде відспівувати ще на кладовищі, то 800 гривень.
У ритуальній службі «Рітуал Сервіс» організація відспівування коштує 400 гривень.
— Найважливіше, щоб людина, яку мають відспівувати, була хрещена, віруючою і хотіла, щоб її відспівували у храмі. Якщо людина не ходила до храму все життя, то для чого її нести у храм насильно? — коментує священнослужитель Владислав Демченко.
Читайте також:
Додаткові служби та маски: як вінницькі храми відзначили Різдво та чи працюють у час локдауна
До 500 грн щомісяця. Як оформити виплату жителям сіл біля Вінниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер