Завтра, 14 серпня, християни святкуватимуть Винесення чесних древ Хреста Господнього та пам'ять святих семи мучеників Маккавеїв. За традицією багато хто з вінничан понесе до храму маківки. Але чи потрібно це робити?
Що за свято?
1 Винесення чесних древ Хреста Господнього походить із Константинополя. В наслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, був звичай виносити на дороги і хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа. Робили це для освячення місць і відведення хвороб.
2 Відзначається пам’ять про сім братів Маккавеїв та їхню матір Соломонію. Їх судив цар Антіох за те, що вони відмовилися принести жертву язичницьким богам.
Звідки пішла традиція святити мак?
Ігор Сіранчук, секретар Вінницької єпархії Української православної церкви Київського патріархату
- Ця традиція пов’язана із співзвучністю слів «мак» та «Маковія». Взагалі у цей день ми дякуємо Богові за збір урожаю. Освячувати мак це суто народна традиція. Спочатку це всі розуміли, але чомусь ніхто не став розбиратися у цій ситуації детально.
То що, не брати з собою мак у церкву?
Володимир Пучков, священик Української православної церкви (Московського патріархату)
- Традиційно в цей день освячується мед, а про мак укладачі церковного статуту, скоріш за все, не чули ніколи. Глибокого сенсу в освяченні маку теж немає: звичайно для благословення в храм приносяться продукти і плоди, що мають певну важливість для харчування, або хоча б мали її в минулі часи. Віднести мак до важливих продуктів, по-моєму, досить складно. Тим більше, що і особливої молитви для освячення маку у нас немає. А чи є необхідність у цьому сумнівному освяченні нехай кожен вирішить для себе сам. Але, вирішуючи, давайте пам'ятати, що «дня маку» в Церкві немає.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
///...особливої молитви для освячення маку у нас немає.
Печалька прям вот такая - как дальше с этим жить!?
Бред, кароче.