«Ця поїздка стимулює нас працювати»: як для ветеранів організували подорож в Карпати

«Ця поїздка стимулює нас працювати»: як для ветеранів організували подорож в Карпати
  • Волонтери з Вінниці організували поїздку до Карпат для ветеранів війни в межах проєкту оздоровлення, соціалізації та психологічного перезавантаження військових, які проходять реабілітацію та протезування.
  • Що там відбувалося та як виникла ця ідея? Дізнавалися.

 

«У межах проєкту з оздоровлення, соціалізації та психологічного перезавантаження наших героїв, які проходять реабілітацію та протезування в найпотужнішому закладі Вінниччини та ОртопедСервісЦентрі, ми організували виїзд до неперевершених Карпат», — написав на своїй Facebook-сторінці журналіст і волонтер Віталій Павловський.

Ми зацікавилися, тож вирішили зв'язатися з Віталієм, щоб дізнатися детальніше про цю ініціативу.

Відео дня

 

«Ми ж люди авантюристи і з фантазією»

Уже рік в комплексі «Кльове місце» власник Віталій Павловський приймає військових, які проходять реабілітацію. Тут ветерани можуть порибалити, поплавати в басейні, чанах, на сапах і катамаранах, провести час із тими, хто також вчиться жити після отриманого поранення чи травми.

Ідея зібрати групу військових і організувати поїздку на кілька днів до Карпат виникла через зміну погоди. За словами Віталія, коли на вулиці похолоднішало, організувати подібні активності стало складніше, тому вирішили шукати альтернативу.

— Сидячи за кавою, я подумав: «Що робити далі? Як рухатися, якщо можливостей тут наразі немає?» Спочатку виникла ідея показати хлопцям Вінницьку область, але ж ми люди авантюристи й з фантазією, — пояснює волонтер. — Тож ми вирішили поїхати в Карпати та Закарпаття, щоб це було дійсно цікаво для хлопців, дало їм можливість отримати масу емоцій, задоволення, відпочити й перезавантажитися.

Поїздка тривала три дні. У ній взяли участь 18 ветеранів, які проходять реабілітацію в найпотужнішому закладі Вінниччини та ОртопедСервісЦентрі. Кошти на поїздку надали Віталій Павловський і ще двоє меценатів.

Під час подорожі Карпатами ветерани мали змогу познайомитися з місцевим колоритом, справжніми гуцулами, а також скуштували бринзу, банош, чанахи та бограч. Відвідали Ґедзьо Парк, Полонину Перці, оглядове колесо, Voda Club та Ґуцул Ленд.

Фізіологічна й емоційна реабілітація

Одна з організаторок і супроводжуючих у поїздці, Юлія, розповіла, що такі поїздки мають значний ефект на фізіологічний і психологічний стан ветеранів.

— Перш за все, хлопці перемкнулися, змінили обстановку. Багато хто з тих, хто їздив, воює більше десяти років, ще з АТО. Наприклад, у нас є хлопець, який пішов на війну в 20 років, а зараз йому 31, і він з ампутацією, — пояснює Юлія. — Це було корисно й для їхнього фізичного стану. Поїздка тривала три дні, і банально для нас вісім годин у маршрутці — це складно, а для них з ампутацією ще важче. Але навіть з намуляними руками, колінами та ногами хлопці були щасливі. На другий день я їм кажу: «Якщо фізично важко, можемо залишитися просто в готелі». Але вони відповіли: «Все, що запланували ви з Віталієм, ми пройдемо».

Юлія додала, що маршрути підбирали так, щоб вони були адаптовані для військових, і навіть у такому вигляді подорож стала важливою частиною їхньої фізичної реабілітації.

Не меншу роль відігравала й емоційна реабілітація під час подорожі. Організатори наголошують, що одна з головних причин таких поїздок — це соціалізація.

— Увечері ми збиралися на шашлик, хлопці спілкувалися між собою, там були тільки військові. Вони могли поговорити про свої проблеми, досягнення, посумувати за побратимами. Я вважаю, що це їх навіть більше розвантажило, ніж розмова сам на сам із психологом, — відзначила Юлія.

Про важливість таких заходів для соціалізації ветеранів говорить і Віталій. Він розповів, що позитивний ефект на емоційний стан військових помітив ще під час прийому ветеранів на «Кльовому місці».

— Вони приїжджали сумні, понурені. Це не дивно — постійно в чотирьох стінах, уколи, процедури, масажі, операції. Але повертаються зовсім іншими людьми. Вони забуваються, відключаються. Потім починають спілкуватися між собою, ділитися досвідом, як відпочивали, як проводили час. І як мені потім розповідали супроводжуючі, хлопці вже планують, що мають взяти на наступний раз.

Далі більше

— Коли вони були на війні, вони знали, чому вони там і що їм робити, а тут, коли усвідомлюють, що більше не повернуться на бойові, починають думати, що робити далі, — говорить Юлія.

Про те, як допомгти військовим адаптуватися до цивільного життя і знайти себе тут говорить і Віталій Павловський. він поділився, що планує продовжувати організовувати подібні заходи, але зараз вони обмірковують, як зробити їх ще кориснішими для військових.

— Питання стоїть трохи ширше, ніж просто організація таких заходів. Після нашої поїздки в Карпати в мене відкрилися очі на багато речей. Хлопці відчувають себе покинутими, не знають, де працювати, на них навалюються психологічні труднощі, — ділиться спостереженнями волонтер. — І ця поїздка змінила наше ставлення до роботи. Це вже не просто авантюра, а необхідність. Бо як казали хлопці: «Віталік, ви навіть не уявляєте, яку важливу роботу ви зробили. Ця поїздка стимулює нас працювати, підтримувати один одного, шукати роботу».

Тому бачачи позитивний результат, організатори говорять, що на цьому зупинятися не будуть.

 


Читайте також:

У Козятині попрощались з Андрієм Маліновським. Тепер йому назавжди 18..

«Біля могили сльози — мало слів. Душа німа — не може вже кричати», — поховали Тараса Ваколюка

«Він був для нас сонечком». Вінниця провела в останній шлях захисника Романа Громлюка

Коментарі (7)
  • Георгій
    Термін ВЕТЕРАН для цих громадян та і не тільки для них використовувати не правильно. Вони є УЧАСНИКАМИ.
       ВЕТЕРАН це громадянин який виконував свою роботу багато років. Для військовослужбовців це було і мабуть залишилося 25 років служби. Вони отримували посвідчення ВЕТЕРАНА та відповідну відзнаку.
       Для працівників на підприємствах та установах теж був встановлений термін. Мій батько також отримав посвідчення Ветерана. Але він мав багато багато років трудового стажу.
       Так що правильно використовуйте терміни.
    Александр reply Георгій
    є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни. можете ознайомитись
    Георгій reply Александр
    Ветеран це громадянин який багато багато років приймав участь в якійсь діяльності.
      А законів безграмотних у нас вистачає.
       Навіть ті хто приймав участь в війнах за часів СРСР отримували статус УЧАСНИК БОЙОВИХ ДІЙ. Але ніяк не ветеран. Навіть воїни - афганці.
    Александр reply Георгій
    Ви керуєтесь радянськими нормами які вже давно не актуальні, в законі про який я написав все визначено і актуально на сьогоднішній день
    Георгій reply Александр
    Друже! Вже за часів незалежності і не так давно в 2011 - 2013 роках мої знайомі військовослужбовці отримували посвідчення ВЕТЕРАНА і відповідну відзнаку. Коли звільнялися зі служби і уходили на пенсію. І як ветерани мають відповідні пільги.
    Александр reply Георгій
    з цим не сперечаюсь, але починаючи з 2014 як підари ступили на нашу землю - було багато змін, а з 2022 - ще більше..
  • Serhii
    А чому все за рахунок воскового не чую що відпочинок хоть раз оплатила частина яка отримала мільйони на відпустку тим хто стоїть сутками на колінах ! Кличко який є власником найбільших термальних басейнів в Україні не зробить для бійців та їх рідних які теперішній час захищають нас всіх вхід підоросісі до термальних джерел безкоштовно не можу зрозуміти хлопців не також багато хто їздить в відпустку

keyboard_arrow_up