Сила волі. Колишня тенісистка, яка через нещасний випадок втратила ногу, не лише продовжила займатись спортом, але й бере участь у забігах. Поки що дівчина бігає на звичайному протезі, але вже збирає гроші на спортивний. Цьогоріч вона зареєструвалась на участь у AUTO.RIA Вінниця Напівмарафон
Свої пости у Фейсбуці 25-річна Тетяна Воротіліна підписує хештегом «кіборг». Зараз вона живе в Одесі, працює тренером та реабілітологом. Ще кілька років тому займалась тенісом у Тайланді та Камбоджі. Життя змінилось після автокатастрофи у 2015 році. Про неї Тетяна розповідає з легкістю. Здається, що все це лише частина якогось страшного фільму
— Ми їхали на байку, коли на нашу смугу вискочила вантажівка, — розповідає Тетяна Воротіліна. — Шипи її переднього колеса зачепили шкіру на моїй нозі і розірвали її. Ногу буквально намотало на колесо. Пролетіла так 15 метрів. Опинившись на землі, не могла рухатись. На правій нозі було видно кістку, з якої звисали м’язи. Не було трьох пальців і здерлась вся шкіра від середини коліна. Найгірше в цій історії — це тріск шкіри, яка розривається. Він дуже дзвінкий і огидний. Згодом цей звук довго мучив мене у кошмарах.
Далі були лікарні, більше 40 загальних наркозів, півтора місяця під морфієм, рік на милицях та пошуки лікарів-хірургів, які зможуть якісно відрізати частину ноги. Такі знайшлися у Німеччині.
— Лікарі зберегли мені коліно, хоча це було надзвичайно складно зробити, — розповідає Тетяна. — Потім були ще операції по пересадці шкіри. У грудні 2016 року вперше стала на протез і почала заново вчитись ходити.
Через кілька місяців після аварії Тетяна опублікувала у себе на Фейсбуці пост під назвою «Початок». Розповідає, що найбільше подобалось, коли люди в коментарях підтримували її добрими словами.
За словами Тетяни Воротіліної, європейці на людей з інвалідністю реагують набагато спокійніше і толерантніше за українців.
До протезу ноги Тетяна ставиться просто і навіть жартує про це.
— Коли йдуть дощі і все місто у величезних калюжах, моя ліва нога дуже заздрить правій, — каже Тетяна. — Зараз, коли бігаю, люди часто дивляться на мене з відкритим ротом. Хоча я вже звикла до цього і часто можу навіть не помічати.
За словами Тетяни, після лікарні важко було відновлювати координацію.
— Особливо складно давались повороти, — каже дівчина. — Мене дивували перехожі, які бачили мене на протезі і ставали, як вкопані. Їх було важко обходити.
Спортом Тетяна займалась все своє життя і, коли мала дві ноги, пробігти 20 кілометрів їй було не складно.
— Бігати просто — потрібно лише переставляти ноги, — каже дівчина. — Теніс грати набагато важче. Тут треба постійно прискорюватись і зупинятись. На жаль, зараз я не можу професійно ним займатись. Граю лише з друзями та іноді треную дітей.
Свій перший забіг на довгу дистанцію Тетяна пробігла цього року в Одесі. З 21 кілометром впоралась за три години. На вінницькому напівмарафоні планує вкластись у дві з половиною години.
— В інструкції до мого протезу написано, що він розрахований на швидкість 5,5 кілометрів на годину, — каже Тетяна. — В Одесі бігла з середньою швидкістю 6,9 кілометри. Це для мене досить швидко і я дуже щаслива. Але потрібно постійно дивитись куди ставиш протез. Він не амортизує і було відчуття, що в ногу били молотком. На останніх кілометрах залишки правої ноги повністю оніміли.
У подальшому дівчина планує змінити протез, який дозволить їй повноцінно займатись спортом. Такий протез коштує від 10 до 12 тисяч доларів.
— Для мене це великі гроші і я працюю над тим, щоб їх заробити, — каже Тетяна. — Зараз розпочала свій перший пробний проект. Поки що він безкоштовний, але в майбутньому планую його монетизувати. Зароблені гроші відкладатиму на протез.
AUTO.RIA Вінниця Напівмарафон відбудеться у Вінниці 28 квітня. Якщо ви ще не зареєструвалися на забіг, то можете зробити це на сайті http://run.vn.ua/. Реєстрація безкоштовна. Попередня реєстрація необхідна для забігів на 21 та 10 кілометрів. На дистанцію у два кілометри реєструватимуть на старті у день забігу.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Srg
Александр Балаганов
Костя Шумейко reply Александр Балаганов