З 13 листопада 2015 року в Україні почали діяти «зелені» тарифи на електроенергію, що виробляється приватними домогосподарствами, встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт.
Що таке “зелений” тариф?
«Зелений» тариф - це спеціальний тариф, за яким державою купується енергія, вироблена на приватних станціях з енергії сонця, отриманої за допомогою сонячних батарей, або з енергії вітру, згенерованої за допомогою установки вітрових турбін.
За інформацією прес-служби обленерго, у Вінницькій області станом на 20 березня 2016 року до “зеленого” тарифу приєдналося 13 домогосподарств. Ще більше людей встановили у себе сонячні батареї і використовують їх тільки для власної незалежності.
Для того, щоб підключити такий тариф, потрібно купити сонячні батареї необхідної потужності та обладнати ними своє помешкання. Потім написати заяву в обленерго на підключення до спеціального тарифу. Далі - встановити у себе двонаправлений лічильник. Він буде віддавати невикористану енергію у державну мережу. Останній етап - скласти договір купівлі-продажу між компанією та власником сонячної станції.
Чи вигідні сонячні батареї?
Анатолій Стафійчук займається альтернативною енергетикою уже майже 10 років. За цей час він обладнав своє житло вітряками, сонячними панелями та планує встановити ще й геотермальний насос.
На це у нього пішло дуже багато часу й коштів. Зараз Анатолій планує підключити ще й “зелений” тариф. Але чоловік каже, що держава не зацікавлена у незалежності своїх громадян, як і виробники обладнання альтернативної енергетики.
- Встановлювати сонячні батареї абсолютно невигідно, - каже Анатолій. - Батареї дуже дорого коштують - приблизно 1 долар за ват (одна панель дає приблизно 50 Вт, - авт.). А термін їх придатності - 50 років. Розрахунки кажуть, що якщо вони окупляться, то якраз через півстоліття. А тоді їх уже й міняти пора. Тепер інше: купивши акумулятор до них - можна вважати, що у вас уже всі системи у збитку. За ці п'ятдесят років ви будете міняти акумулятор як рукавиці, бо у середнього такого пристрою термін служби - 250 повних циклів.
Акумулятори бувають різні: можна купити й на 500 циклів роботи й сертифікований за усіма правилами, але він буде коштувати ще дорожче.
А якщо підключити “зелений” тариф?
- Якщо ви підключите “зелений тариф”, то ваша система окупиться років за десять, - говорить Анатолій. - Але ж треба ще рахувати, у скільки це обійдеться. Сертифіковані інвертори, двонаправлений лічильник, документація… тут рахунок буде іти на десятки тисяч гривень.
Підключати цей тариф є сенс, якщо маєте батареї на великі потужності.
- Для того, щоб підключити “Зелений тариф” і мати прибуток, мені треба у чотири рази збільшити свою потужність, - каже Анатолій. - Бо зараз я споживаю більше, ніж виробляю. І це буде коштувати 5-10 тисяч доларів.
За законодавством, потужність сонячних батарей, встановлених у приватному господарстві, не повинна перевищувати 30 кВт (потужність одного невеликого обігрівача становить приблизно 1 кВт, - авт.). Звичайно, якщо обладнати у себе таку кількість батарей, то можна дуже непогано заробити, але ж скільки грошей на це піде? Та й, враховуючи темпи сучасного наукового прогресу, ніхто не може стверджувати, що через 50 років сонячні системи вже не будуть вважатися застарілими.
- У мене сонячні панелі займають площу приблизно дев'ять метрів, - каже чоловік. - Це десять батарей по 50 Вт. Тобто 500 Вт або 0,5 кВт. Я рахував, що мої системи окупляться десь через 117 років, при умові, що я нічого не буду міняти… А я тільки акумулятор зміню разів зо 12.
Невже все так погано?
Чоловік вважає, що найефективнішими системами для особистого використання є сонячні водонагрівачі. Вони недорого коштують і відносно швидко окупаються - років за п'ять. Система проста - батареї на даху, які нагрівають воду. Вони не дають енергію, зате її економлять. Установити їх коштує 1,5-2 тисячі гривень. Нагрівають вони воду, навіть коли не світить сонце, і стабільно підтримують її температуру.
- Держава, як і весь світ, не зацікавлена у тому, щоб робити приватні системи вигідними, - каже Анатолій. - Якби Україна закупила подешевше у Китаю велику кількість батарей (там вони коштують по півдолара за ват) та давала хоча б по 10 кВт бажаючому обладнати у себе електростанцію, то створила б вигідні умови для розвитку альтернативної енергетики. Я б віддавав отриману енергію державі, і за це користувався б нею сам безкоштовно. Таких людей, як я, знайшлося б дуже багато і не потрібні були б великі станції, які забруднюють навколишнє середовище.
Біля експоцентру показували сонячну батарею
Протягом трьох днів, з 16 по 18 березня, біля Вінницького експоцентру влаштували виставку різноманітних корисних для господарства приладів. Але відвідувачі найбільше розпитували про сонячну батарею. Менеджери на виставці розповіли, якщо будинок стоїть у полі, де немає ліній електропередач, то треба ставити акумулятор та інвертор. Це гарантує вам повну незалежність. Якщо є доступ до мережі, то додаткові пристрої не потрібні - коли ваші панелі працюють, вдома є світло, якщо ні - берете його з ЛЕП.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Зелена енегія тільки набирає силу в світі, деякі країни за 5 років планують повністю відмовитися від викопних джерел енергії... тому якщо цікаво дивіться тут http://xn--80ajaghbfnt7au1a.com/
дравствуйте! Хотел спросить у вас насчет роботы с одной фирмой. Планирую купить срабилизатор напряжения у этой компании https://prel.prom.ua . Скажите, стоит ли у них заказывать? Работал ли с ними кто-то? Что можете сказать? Спасибо!
Спасибо всем! Заказал в этих https://sun-energy.com.ua/ses-zelenyi-taryf
Очень доволен!!!
для прикладу - зробив додаткове освітлення темного коридору. китайська панель і світлодіодна стрічка. все. роль вікна. є світло - світить, нема - не світить. так воно окупиться через 100 років у порівнянні якби я світив від мережі.