У занадто складний час ми живемо, щоб можна було робити негайні висновки. Хотілося б і відійти від популярного у журналістських колах штампу, що ставлення до цієї особи було «полярним».
Голова Вінницької ОДА Олійник менше за все намагався використати площадку губернаторського впливу у якості самореклами себе як політика загальноукраїнського масштабу (як, наприклад, Коломойський). І не був популярним медійним персонажем, який не вилазить з екранів телебачення. І, на відміну від багатьох своїх попередників на цій посаді не міг сказати, що завдячує власному призначенню партійному чи клановому лоббі. У жодній партії Олійник не перебуває.
Він просто робив свою справу, чітко розуміючи, що область має переходити на рейки воєнного часу, і єдина альтернатива цьому – зайняття капітулянтської позиції. Цього Олійник допустити не міг.
Якщо говорити про цифри, то Вінниччина стала одним з лідерів серед регіонів України за обсягами допомоги воякам АТО та мешканцям звільнених населених пунктів Донбасу, використавши на ці цілі понад 23 млн. грн.
Олійник особисто відстріляв бронежилети і переконався у їх повній надійності. Вибачилися «волонтери»? Звісно, ні.
Можна сказати й про те, що в області найшли притулок 14 тисяч біженців та переселенців, які отримали максимальне сприяння облдержадміністрації у влаштуванні на новому місці. Саме до Вінниці переїхав Донецький Національний університет, який уже завершив перший семестр.
Створено лінію укріплень на кордоні з потенційно небезпечним Придністров’ям.
Можна у чомусь дорікнути Анатолію Олійнику, що він міг зробити, але не зробив? Звісно, можна. Передусім у тому, що він не займався звичними для вінницького політикуму інтригами. Саме тому зіткнення між частиною депутатського корпусу обласної ради та її головою Сергієм Свитком зробило події 6 грудня у Вінниці подарунком для російської пропаганди. Втручатися у діяльність обласної ради Олійник не міг згідно із Законом, а мирити опонентів, традиційними для регіону підкилимними угодами не захотів.
На інтриги та кулуарні домовленості Олійник дійсно не мав часу. Він займався обороною області до налагодженням допомоги АТО.
Хто буде радіти з приводу його відставки? Насамперед, псевдо-активісти, які, хоча й перегризлися між собою за право бути «голосом Майдану», все ще сподіваються отримати нові прибутки від повернення контролю над каналами гуманітарної допомоги. Зрадіє й оточення Сергія Свитка, який так і не зрозумів, що будь-який інший керівник рівня голови ОДА не буде терпіти його беззаконні витівки лише тому, що Свитко має заслуги перед Майданом. Святкувати будуть партійні функціонери, які створили квазі-народну «Раду Вінниччини». Вони ж то гадають, що ще можна повернути розподіл влади за квотним партійним принципом.
Але, за великим рахунком, всі ці зловтіхи, як ми думаємо, Анатолій Олійника не чіпатимуть в принципі. Він прийшов робити вільну від саморекламування роботу із налагодження територіальної оборони Вінниччини в умовах неоголошеної, проте очевидної агресії з боку Кремля.
І він цю роботу зробив з честю, а пішов з посади «на взльоті» на фінальному мажорному акорді який грає Вінниччина на загальному дисонуючому фоні інших регіонів України.
Руслан Гончарук, громадська організація "Громада Поділля"
№ 1 від 8 січня 2025
Читати номер