Уже 25 жовтня вінничани підуть на виборчі дільниці заради того, щоб обрати нового мера Вінниці і депутатів. Боротьба, агітація і поливання кандидатами один одного брудом розпочнеться п’ятого вересня. У ЦВК законопроект № 2831-3 “Про місцеві вибори”, який був прийнятий 14 липня, називають «секонд хендом».
Закон про місцеві вибори журналіст RIA намагався відшукати і переглянути на сайті Верховної Ради - але марно.
Ось, що пише заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера у Фейсбуці:
Кумедно вийшло сьогодні. Депутати коаліції за проєвропейський вибір України тішаться як малі діти, що сьогодні протягнул...
Posted by Andriy Magera on 14 Июль 2015 г.
“Депутати коаліції за проєвропейський вибір України тішаться як малі діти, що протягнули у Верховній Раді закон про місцеві вибори, який фактично застосовувався на виборах до ... законодавчих зборів Санкт-Петербурга 2011 року. Російські експерти уже писали про масовий підкуп виборців на територіальних округах у Пітері. Хоча ні. Навіть той російський закон кращий; там, принаймні, нема імперативного мандату, що є непринятним для сучасного конституціоналізму. Для наших депутатів нема прогресивного досвіду Польщі, Латвії чи Фінляндії. Їм миліший досвід Росії. Невже наш народ після Революції Гідності заслужив отримати від Верховної Ради "подарунок" у вигляді секондхендового імпортованого з Росії закону про вибори?! Стидоба та й годі...”
Так, схема проведення місцевих виборів в Україні і справді дуже схожа на ті, що відбулися в 2011 році в місті Санкт-Петербург. Журналіст RIA порівняв Український закон про місцеві вибори (варіант другого читання ) і закон «О выборах депутатов Законодательного Собрания Санкт-Петербурга». Це вражає. Автори нашого закону просто клонували російську версію, переробивши на скору руку зміст.
Можете самостійно порівняти тексти закону України і Росії
Проблеми на виборах у Пітері і справді були колосальні. Російський сайт Forbes писав про порушення на виборах в 2011 році. Тоді було все: вкидання бюлетенів, голосування за відкріпними посвідченнями, тиск на виборців. Цікаво, що дані з протоколів комісій і дані з ЦВК взагалі різнились. Що казати, коли в протоколі виборчої комісії (дільниця №703 в Санкт-Петербурзі, - ред.) значиться, що за партію «Єдина Росія» проголосувало 296 виборців, а в Центральній виборчій комісії називають кількість в 556 голосів. Цікаво те, що 260 голосів було «знято» з партії «Справедлива Росія» і передано «Єдиній Росії». Як так – невідомо. Навіть російські експерти назвали ці вибори провальними.
Ось протокол з виборів 2011 року в Петербурзі (дільниця №703). тут видно, що партія "Єдина Росія" набрала 296 голосів. В виборчій комісії внесли в свою чергу дані, що ця партія набрала 556 голосів. Це підвтерждує, що даний закон має вагомі недоліки.
Комментар експерта:
«Дана виборча система може провокувати конфлікти»
Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА
- Ключовою проблемою прийнятого Верховною Радою закону про місцеві вибори є непрогнозованість ефектів нової виборчої системи, яка буде застосовуватися на рівні міста, району, області. Виборча система базується на «закріпленні» від нуля до одного кандидата у відносно невеликих територіальних округах, на які розбивається місто, район чи область. Визначення черговості отримання мандатів кандидатами від прохідної партії відбувається на основі порівняння відсотків (не абсолютної кількості голосів), отриманих партією в абсолютного різних територіальних округах. За цією виборчою системою яскраво може проявитися проблема надмірного представництва одних територій, а інші території залишаться без представництва. Один округ отримає декілька депутатів, інший не отримає жодного мандату. Можлива також ситуація, коли в територіальному окрузі виборці проголосують за одного кандидата, а мандат отримає інший кандидат. Є ризик того, що у політично активному українському суспільстві виборці будуть сприймати ефекти виборчої системи як обман. А це провокуватиме конфлікти на місцевому рівні. Враховуючи, що черговість отримання мандату кандидатами визначатиметься порівнянням відсотків, отриманих однією партією в різних округах, створені умови для взаємопоборювання представників однієї політичної сили. Кандидати отримали мотивацію впливати на результати своїх однопартійців у сусідніх територіальних округах.
ІНФОГРАФІКА: Як будуть проходити місцеві вибори у Вінниці і в області
Зліва - опитування вінничан, праворуч - опитування інституту соціології (КМІС)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Предупреждать нужно, что это хохма такая - некоторые какаву с чаем пьют и захлебнуться могут
шо ж такое с "риа"? Совсем бедненькие стали?....