Цього разу мандруватимемо мальовничим Поділлям. Не так далеко від Вінниці, за 152 кілометри знаходиться село Буша - джерело історичних фактів, легенд, пам’яток культури і самобутньої природи
Буша розташована при злитті річок Мурафа і Бушанка в Ямпільському районі. Тут виявлено знаряддя трипільської культури, кераміка черняхівської та інші свідоцтва існування поселення протягом декількох тисячоліть. Місцями село, якому вже більше 700 років, нагадує мальовничі Карпати, куди можна втекти від буденщини і метушні, коли завгодно - сезон відкритий цілий рік. Але краще їхати в квітні-травні. Природа в цей час тільки-но починає прокидатися. У 2000 році в селі відкрили Державний історико-культурний заповідник «Буша».
1. “Скельний храм” дохристиянської та християнської епох. На ньому виявили унікальний скельний рельєф, що зображає світове дерево, півня, оленя, і схилену до долу людину. До якого історичного періоду він відноситься, і досі точно невідомо, як невідомо і те, що позначає вирізаний над фігурами таємничий прямокутник.
- Одні розповідають, що це телевізор, такий собі міні-порт для спілкування з прибульцями, - каже мандрівник Андрій Рибачок. - Типу сучасні технології в минулому. Інші стверджують, що це просто геометрично зображене поле. Цікаво те, що навпроти цього екрану на сусідній скелі є такий отвір, схожий на проектор.
2. Історія одного замку
Кожному туристу випадає нагода поблукати по руїнах Бушанської фортеці, зруйнованої вщент під час визвольної війни (1648-1654 рр). Замок потрапив в оточення польських військ, і після кровопролитних боїв поляки все-таки проникли всередину, але були підірвані разом з більшою частиною самого замку. Тоді у фортеці налічувалося шість веж, в кожній з яких був окремий пороховий льох. Єдина вціліла вежа стоїть на цьому місці донині, але вже перероблена в дзвіницю.
3. Козацьке кладовище
Розташоване на горі, яка височить над територією Бушанського замку. Тут можна побачити безліч масивних кам'яних козацьких хрестів різноманітних форм: з колом посередині, хрести у вигляді "треф". З цього місця відкривається найкраща панорама села.
4. Гайдамацький яр - це грабовий ліс, вкритий брилами та скелями: "Гриб", "Баран", "Вісячка", іншими витворами мистецтва. Тут гайдамаки переховувалися під час Коліївщини. Ходить легенда, що в цьому містичному місці колись жив велетень. В яру є столики з лавочками, відведені під багаття місця.
- Я взагалі люблю сільську місцевість, - каже Андрій Рибачок. - Особливо, якщо там хоча б трохи щось організовано: є музей, екскурсоводи, які тобі розкажуть історію кожного об’єкта. Це дуже класний варіант бюджетного, насиченого враженнями відпочинку.
Буша має багатовікову історію. В XII-XIII століттях вона входило до складу Галицько-Волинського князівства, пізніше - до Великого князівства Литовського. Згодом у 1580 році Буша стало частиною Речі Посполитої і часто піддавалася татарським набігам. З населенням близько двох тисяч людей на початку XVII століття Буша отримало статус міста. Сама назва походить від імені жінки, яка вціліла після знищення печенігами міста Антопіль (стара назв с. Буша). За народними переказами - "Буша - бо ж залишилась одна душа".
Вхідний квиток в історико-культурний заповідник “Буша” - 10 гривень. Послуги екскурсовода - 50 гривень.Туристу можна зупинитися в приватних садибах місцевих жителів. Туристичний хутір "Гайдамацька долина" - садиба зеленого туризму, вартість проживання в якій - від 70 гривень. У родини Пирняків - від 120 гривень. Приватний пансіон “Чарівний куточок” - від 150 гривень. Господарі почастують традиційними стравами: борщ з пампушками, компот тощо. Досить буде 30- 50 гривень, щоб смачно поїсти.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер
Потрібно знати історію краю, де живеш.
Було б цікаво почитати про ще якісь визначні місця Подільського краю.