Вінниця - місто фонтанів, які не лише прикраса, а й комфортне місце відпочинку городян, особливо у спеку. І діти, і дорослі біля фонтанів не лише фотографуються, ще бризкаються, інколи купаються, одним словом, насолоджуються вологою. Журналісти RIA перевірили, наскільки чиста вода у фонтанах. Тому що пляжі міста і так кожен місяць перевіряють.
У санітарно-епідеміологічній лабораторії сказали, що якихось особливих умов забору для даного дослідження не потрібно. Півторашка від мінералки цілком згодиться.
Для дослідження ми обрали три популярних фонтани Вінниці. Там, де найбільше скупчується людей. Це фонтан біля міськради на площі Незалежності, фонтан “Водограй” у Центральному парку, та фонтан навпроти Універмагу.
На вигляд у всіх трьох фонтанах вода була не надто чиста, хоч і без запаху. Для наглядної картинки журналістка хотіла у кожному скупатися. Ну, щоб відео чи фото до матеріалу було, наче з реклами екзотичної країни (пам’ятаєте, як там волосся дівчат у променях сонця розкидає краплі води наче водоспад). Засоромилася перехожих і добре, тому що аналізи показали, що вода у фонтанах не “фонтан”.
За словами Олени Марцінковської, завідувачки міської санепідепіологічної баклабораторії, нормативів по фонтанах немає. Тобто, не зважаючи на їх чисельність у Вінниці, яка там має бути вода, ніде не прописано.
- Порівнювати воду з фонтанів з річковою безглуздо, тому що в річці жива мікрофлора, яка сама по собі очищує воду, фонтан, це мертва вода, - говорить бактеріолог Олена Марцінковська. - Тому ми за основу взяли нормативи води у басейнах, адже ми говоримо про те, що там полюбляють купатись, хоч і не варто.
Олена Марцінковська, бактеріолог, завідувачки міської санепідеміологічної баклабораторії
- Вода у фонтанах брудна, загальне мікробне число перевищене, є фекальне забруднення (коліфорні бактерії). Свіжофекального забруднення у фонтанах немає (свіжофекальне забруднення говорить про те, що у воду постійно поступає кишкова паличка, яка мешкає в кишківнику людини). Якщо, наприклад, колодязь має свіжофекальне забруднення, його немає зиску знезаражувати, тому що постійно йде підсос свіжих фекалій, потрібно шукати причину забруднення.
Тож ситуація з фонтанами не аварійна, але ковтати звідти воду не варто, якщо там є кишкова паличка (коліфорнії) це означає, що люди хоч і не випорожнюють кишківник прямо у фонтан, але руки, судячи зі всього, після туалету там миють, чи ноги, якщо десь вступили у лайно.blockquote>Відео дняПляжі теж не айс
Щомісяця в санлабораторії проводять дослідження води та грунту на міських пляжах. Починаючи з травня, як тільки з’являються перші купальники. Мова йде про офіційно відкриті пляжі: “Хімік”, пляж на вул. Гонти, та пляж “Кумбари”. Досліджують також і Вишенське озеро, хоч цей пляж офіційно закритий, тому що аварійний, але люди там все одно купаються.
За словами лікаря з загальної гігієни відділення організації санітарно -гігієнічних досліджень Оксани Скоробогач, воду та грунт на пляжах міста досліджують за такими характеристиками: медикопаразитичне, мікробіологічне, фізико-хімічне дослідженння та на пестициди.
- Майже на всіх пляжах вода має запах, у зв’язку зі спекою зараз дуже сильно розростаються водорості, вода “цвіте”, - говорить Оксана Скоробагач.
За словами лікаря, у травні на Вишенському озері виявили коліфарми, вони свідчать про мікробіологічне забруднення води. Хоча вже у червні коліфарми не знайшли.
- Це умовно патогенні міклофлори, які при певних умовах (якщо вони потрапляють в організм людини з ослабленим імунітетом) можуть викликати інфекційне захворювання, - говорить лікар. - Коли отримуємо такі показники, ми даємо дані на міськвиконком, і вони виставляють таблички про те, що купатися заборонено, якщо люди, незважаючи ні на що, все ж лізуть у воду, то варто хоча б дотримуватися певних правил - воду не ковтати, після купання прийняти душ.Грунт на пляжах брудний
На початку купального сезону на пляжі Вінниці завезли свіжий пісок, почистили дно. Є централізована вода і туалети, але два місяці потому грунт на пляжах бажає бути кращим.
- Усі пляжі міста мають коліформи та ентерококи (фекальні бактерії), це умовно патогенна флора людського організму, яка при певних умовах може попасти в сприятливе середовище і викликати ту чи іншу хворобу, - говорить Оксана Скоробогач. - Наприклад, черевний тиф, холеру, розлади кишкового тракту... від найпростіших до більш серйозних. До речі, ми щотижнево проводимо дослідження на холеру, в нас її немає.
За липень повної картині ані по воді, ані по грунту немає, не всі дані опрацьовані. Поки є мікробіологічні дослідження води, вони у нормі, але у грунті на пляжі Вишенського озера знайшли яйця аскарид. За словами лікаря, лякатись з того не варто, тому що вони є скрізь, а щоб людина захворіла на аскаридоз, вони повинні потрапити до організму. Тобто слідкуйте за дітьми, які бавляться у піску на пляжу, щоб вони потім брудними руками до рота не лізли, і за собою теж слідкуйте.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер