Запалили свічі біля пам’ятника… мідії. Незвичайна історія порятунку від Голодомору

Запалили свічі біля пам’ятника… мідії. Незвичайна історія порятунку від Голодомору
Памятний знак дністровій мідії нагадує, як річка врятувала від голоду. Вінок подяки з хризантем поклали на хвилі
  • Пам’ятний знак річковій мідії встановлено на березі Дністра.
  • У роки Голодомору 1946-47 років річка, як ніколи раніше, викидала на берег білі молюски.
  • Їх варили, добували з мушель м'ясо і так рятувалися від голоду.
  • У річницю Голодоморів біля пам’ятного знака місцеві жителі запалили свічки.

Пам’ятний знак річковій мідії знаходиться  у селі Оксанівка Ямпільського району. Його встановили на подвір’ї сільського клубу. Виготовлений з місцевого каменю-пісковика. Зображений у формі напіврозкритої білої мушлі. Усередині видно зародок майбутньої дитини.

На ньому напис: «Згадай, як на берег ріки зійшли дари Дністрових вод».

Відкрили пам’ятний знак торік напередодні сумної дати Голодомору.

Відео дня

Здавалося, людей більше, ніж води в річці

—Коли я збирала матеріали для книги про Оксанівку, неодноразово чула від людей про цей епізод, — розповіла 20minut.ua директор музею народних ремесел у сусідньому селі Гальжбіївка Галина Собко. 

За її словами, всі розповіді були однакові. Дотепер памятає фразу Ольги Харевської, нині їй уже понад 90. Жінка казала, коли вона дивилася з берега, то здавалося, що людей у річці більше, ніж води. Берег у тому місці високий. Внизу все видно як на долоні.

За словами співрозмовниці, там же, біля річки, люди розкладали багаття. У казанках варили скойки чи кольки, так називали мушлі, і рятувалися. Деякі навіть залишалися на березі ночувати. Люди сходилися з різних сіл. Навколішки дякували річці за порятунок. Молилися Всевишньому.

Як виник задум створити памяний знак мушлі?

—Розвиваємов Оксанівці зелений туризм, — продовжує Галина Собко. — Думаємо над тим,що можна показати нашим гостям. Розробили маршрут до храму у печері. На високому крутосхилі у камені видовбано місце для храму. Показуємо гостям наші традиції, звичаї. Частуємо стравами за місцевими рецептами. Якось під час спілкування з головою ГО «Ямпільщина Туристична» Мирославою Марченко, згадали епізод з часів Голодомору, Тоді й з’явилася ідея втілити його у камені.

Працювали над пам’ятним знаком митці зі Львова — Василь Лев, Наталя Лейкіна та Сергій Грицанюк (на знімку).

Дощок на труни не вистачало, плели з лози

Галина Собко записала немало спогадів про жахливі картини Голодомору. Під час розмови згадала про ще одну людину — їхнього земляка письменника Павла Нанієва. Майже 20 років його нема з нами.

Він залишив для нащадків дитячі спогади про голодні роки 1932-1933 років. Нанієв автор повісті «Лозинова труна». Написав її на основі дитячих спогадів, що закарбувалися в пам’яті з часів Голодомору.

Назва книги «Лозинова труна» теж згадка про ті страшні дні. Дощок на труни не вистачало. Їх плели з верболозу, який збирали на березі річки. У сільській раді вони стояли до самої стелі. Це особисто бачив автор повісті. Звідси й назва книги.  

—Більше, ніж Павло Нанієв, навряд чи ще хтось розповів з наших земляків, — говорить пані Галина. — Пережите у дитинстві передав так, що серце стискається від болю, коли читаєш написані рядки.

Вчора, 28 листопада, біля пам’ятного знака подяки Дністру зібралися місцеві жителі. Запалили свічки у пам'ять про тих, кого голодною смертю знищив тоталітарний сталінський режим. Мерехтливі вогники від свчок було видно у вікнах осель цього невеликого села. Зокрема, у будинку найстарішої жительки села Ольги Андріївни Харевської. Жінка дотепер пам’ятає всі подробиці, коли визбирувала на березі Дністра білі кольки і клала їх у казанчик з водою…

Потім поклали квіти на воду. Хвилі понесли їх униз за течією. Це ще одна краплина памяті і подяки. Памяті про безневинно замучених голодом тоталітарним режимом. Подяки природі за те, що у голлодні дні 1947-1948 років річка викидала на берег, як ніколи багато молюсків. Вони стали порятунком для дуже багатьох наддністрянців. 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Ella Ç.
    Ну хорошо, памятник мидии.. А младенец тут при чём? Бредятина.))
  • Гість
    А ще через 70 років установлять памятник секондхенду, дякуючи якому бабусі на фото не ходять голі?))
    Гість reply Гість
    ХТО МІНУСУЄ, ТОЙ МИСЛИТЬ ПЛОСКО
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
13:42 «Казав, що після війни буде частіше приїжджати у Могилівку»: попрощалися з льотчиком F-16 Максимом Устименком 13:38 Підсумки НМТ: на Вінниччині 84 школярі отримали максимальні 200 балів 13:17 Хочеш більше енергії? Сходи на йогу або стретчинг (Новини компаній) 12:38 На Келецькій побили 15-річного хлопця Від читача 13:13 Під час нещодавніх процедур репатріації тіл загиблих наші експерти виявили два тіла, на яких збереглися особисті військові жетони збройних сил російської федерації. Про це повідомив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко 12:02 Дві вінничанки готували страшний теракт проти Сил оборони — їх судитимуть 10:48 П’яний з ножем налякав людей на вінницькому ринку 10:12 У Серебринцях відкрили Алею Слави на честь земляків-героїв 09:55 У пошуках школи англійської мови для своєї дитини? Зверніть увагу на огляд кращих шкіл Вінниці (партнерський проєкт) 09:40 На кількох вулицях не буде світла та води: оперативні дані про відключення 3 липня 09:08 Працівнику фастфуду в Калинівці, де отруїлися 29 людей, оголосили підозру 08:14 У цей день вітайте захисників неба. Іменини, заборони та прикмети 3 липня 20:48 Тульчинщина прощається з Героєм Віталієм Загороднюком, який загинув у ДТП на Київщині 20:23 Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката 19:18 Потужний вибух біля Житомира. Трасу в напрямку Києва перекрили play_circle_filled 18:57 Скутери, самокати, мопеди: у Вінниці різко зросла кількість ДТП за участю дітей 18:06 Вінничани, тримайтесь — антициклон Bettina несе справжню спеку 17:04 Відтік учнів за кордон: яке майбутнє чекає на освіту Вінниччини? 16:31 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 16:03 На Соборній тестують нові інтегровані зупинки громадського транспорту
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up