За зловживання монопольним становищем 16 з 19 облгазів «Регіональної газової компанії» оштрафував Антимонопольний комітет України (далі — АМКУ).
«Ці компанії протягом жовтня 2018-го по серпень 2019 року донараховували об’єми використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками. Тобто, зловживали своїм монопольним становищем на зазначеному ринку», — йдеться в повідомленні АМКУ.
Серед облгазів, які оштрафували є й «Вінницягаз». Компанії виставили штраф 21 мільйон гривень, зобов’язали припинити донарахування у платіжки побутових споживачів та зробити населенню перерахунок, починаючи з жовтня 2018-го. Але у «Вінницягаз» цього робити не збираються.
Порушення, за яке оштрафували газовиків, це приведення газу до стандартних умов. Його стали застосовувати ще з 2015 року, але вписувати в платіжки вінничан — з жовтня 2018-го.
Ця методика, як пояснює облгаз, потрібна, щоб корегувати показники лічильників. Адже у холоді газ стискається, а в теплі — розширяється, що приводить до неправильного обліку блакитного палива.
Тож, якщо температура в приміщенні чи на вулиці відрізняється від стандартних умов (+20 градусів за Цельсієм та тиск 760 метрів ртутного стовпчика), показники лічильника множать на коефіцієнт від 0,98 до 1,08. Таким чином, на кожні 100 кубів дописують від 1 до 8 кубів. Більше про газові коефіцієнти за цим посиланням.
Як буде реагувати «Вінницягаз» на рішення АМКУ? Запитали у речниці підприємства Лариси Логінової.
— Ми вважаємо, що Антимонопольний комітет ухвалив рішення, не розібравшись у ситуації. Адже приведення до стандартних умов застосовується на всіх етапах транспортування газу. До того ж, найбільший монополіст — «Нафтогаз» — продає газ з приведенням до стандартних умов, користуючись методикою, яку нам забороняє Антимонопольний комітет.
Коефіцієнти приведення до стандартних умов не включені у наш тариф. До того, якщо ми перестанемо робити ці донарахування, то буде соціальна несправедливість щодо споживачів, що мають лічильники з термокомпенсаторами: прилади обліку приводять покази газу до стандартних умов автоматично.
Таке рішення Антимонопольного комітету є тиском чиновників на бізнес та наносить шкоду всій газовій галузі. Ми будемо оскаржувати це у законний спосіб, — каже Логінова.
Раніше Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП) намагалася заборонити «Вінницягазу» користуватися коефіцієнтами приведення.
У березні НКРЕКП оштрафувало вінницьких газовиків на 850 тисяч гривень і зобов’язало зробити перерахунок платіжок вінничан, щоб прибрати донарахування. Вінницькі газовики не погодилися це робити, подали до суду та виграли вже дві інстанції — Вінницький окружний адмінсуд та Сьомий апеляційний адмінсуд встановили, що «Вінницягаз» не порушує закон та може надалі використовувати газові коефіцієнти. Зараз справа НКРЕКП проти «Вінницягаз» знаходиться у Верховному Касаційному адмісуді, який ще не розпочав засідання по суті.
Про рішення перших двох інстанцій можна прочитати у матеріалі: Коефіцієнти в платіжках на газ законні. Апеляційний суд став на бік «Вінницягазу»
Через борги по коефіцієнтах деяким вінничанам не нарахували субсидії, хоча Міністерство соцполітики досі каже, що такі газові борги не є підставою для скасування держдопомоги на комуналку:
Валентина Войткова, директор департаменту соцполітики / Фото: vmr.gov.ua
— Ми маємо доступ до баз даних про борги за комунальними послугами, де заборгованість за газ вказана в цілому, — казала директорка департаменту соцполітики міськради Валентина Войткова. — Тож наші спеціалісти рекомендують людям звернутися до «Вінницягаз збуту», аби там їм розмежували поточний борг, якщо він є, та заборгованість за коефіцієнтами. Тобто, потрібно принести довідку, в якій вказано фактичний борг за газ. Тим паче, у цієї компанії є віддалене робоче місце в «Прозорих офісах».
А якщо газовий борг буде накопичуватися, то можуть відрізати труби:
Володимир Антошко, комерційний директор АТ «Вінницягаз»
— Якщо у споживача буде прострочена заборгованість понад два місяці, то спочатку постачальник «Вінницягаз збут» надає попередження, а потім через певний час йде процедура відключення від газопостачання, — роз’яснював комерційний директор АТ «Вінницягаз» Володимир Антошко. — Чи відключали за борги за коефіцієнтами — сказати не можу, бо ми не розділяємо борг за лічильником і борг за коефіцієнтами. Але з досвіду скажу, що 80% боржників просто не платять за газ і доводять ситуацію до критичної межі.
Якщо не погоджуєтесь з донарахуваннями в платіжки, то фахівці порталу «ГазПравда» радять вимагати в облгазу перерахунок і діяти за таким алгоритмом:
Крок 1. Надіслати претензію до облгазу, облгаз збуту з вимогою усунути допущені ним порушення та здійснити перерахунок.
Крок 2. Звернутися зі скаргою до НКРЕКП щодо недотримання суб’єктами господарювання ліцензійних умов та незадовільної якості послуг, що надаються споживачам природного газу.
Крок 3. Подати позов до суду про захист ваших прав через незаконні дії облгазу, облгаз збуту. Ознайомитися з інструкцією та завантажити бланки для заяв можна за цим посиланням: https://gazpravda.com.ua/blanki
Чи платите додаткові куби газу по цим коефіцієнтам?
Читайте також:
Головне фото: vn.104.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 37 від 11 вересня 2024
Читати номер
Вінницький
Виталий Золотаренко
fank franko
Алевтинка Ящук