ЇЇ намагались викорінити та знищити, але вона буде жити вічно, буде передаватись з вуст в уста

ЇЇ намагались викорінити та знищити, але вона буде жити вічно, буде передаватись з вуст в уста
  • Завтра Україна відзначатиме День української писемності та мови. У 1997 році Леонід Кучма підтримав ініціативу громадських організацій та підписав відповідний Указ. Відтоді свято відзначають щорічно на державному рівні.
  • Українська мова мелодійна, багатогранна, дивовижна, приємна та дуже красива. До того ж вона належить до найважчих мов у світі.

День української писемності та мови раніше щорічно відзначали 9 листопада, тепер його перенесли на 27 жовтня. Україна у 2023 році перейшла на новий церковний календар, то дати всіх фіксованих свят змістились на 13 днів. Відповідно, й день День української мови з 9 листопада перенесли на 27 жовтня.

З нагоди свята вчора, 25 жовтня, всі бажаючі мали можливість долучитись до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

Рідна мова створює невидимий зв’язок між усіма поколіннями, що жили раніше, і тими, що прийдуть. Навіть у часи, коли намагалися витіснити українську мову, народ завжди захищав своє право говорити нею. Українські поети, художники та політики в усі часи працювали над збереженням і популяризацією рідної мови. З кожним роком наша мова здобуває все більше справжніх прихильників.

Відео дня

Що ми знаємо про нашу мову та писемність?

  • Українська мова налічує понад чверть мільйона слів. Найбільша спорідненість у нас із білоруською — 84% спільної лексики, з польською — 70%, сербською — 68%, з російською — 62%.
  • Українська мова є однією з наймилозвучніших мов світу. У 1934 році на лінгвістичному конгресі в Парижі провідні експерти оцінили українську як третю серед усіх мов (після французької та фарсі) за мелодійністю, багатством лексики та фразеології, значними словотворчими можливостями й синтаксичною гнучкістю. Це також робить її однією з найкрасивіших у світі.
  • Засновником української літературної мови вважають Івана Котляревського, а батьком — Тараса Шевченка. В основі літературної мови є наддніпрянський діалект.
  • За століття, що Україна була під гнітом Росії, наша мова пережила 134 заборони. Щоб наблизити українську до російської у 1933 році із нашої абетки вилучили літеру «ґ», її повернули лише 1990 році.
  • Одна з особливостей української мови полягає в її багатстві на зменшувальні форми. Наприклад, навіть слово «вороги» має свою зменшувально-пестливу версію, яка звучить у гімні України: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».
  • Найдовше слово в українській мові має 30 літер! Спробуйте вимовити «дихлордифенілтрихлорметилметан» — це хімікат, що використовується для боротьби зі шкідниками.
  • Діалекти є важливою частиною української мови — вони унікальні для кожного регіону. Поряд із вивченням літературної норми української мови важливо зберігати й особливості свого діалекту.
  • Серед творів українською мовою найбільше перекладів має «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали на 140 мов світу.
  • Найпопулярнішою українською піснею у світі вважається різдвяна пісня «Щедрик». З кордоном вона відома як «Carol of the Bells».

 

Читайте також:

На Вінниччині зафіксували 18 порушень мовного закону у 2024 році. Які штрафи?

З Вінниччини 29 компаній долучилися до програми «Національний кешбек»

По тисячі на людину: Зеленський анонсував нову програму Є-підтримки для українців

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up