На Вінниччині зафіксували 18 порушень мовного закону у 2024 році. Які штрафи?
- На Вінниччині зафіксували 18 порушень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2024 році.
- Які штрафи за це передбачені? Розповідаємо.
Згідно з інформацією Опендатабот, всього в Україні цьогоріч зафіксували 1 808 звернень громадян щодо порушення мовного закону. Це у 1,7 рази менше, ніж за аналогічний період минулоріч. В середньому, цьогоріч щомісяця надходить 180 звернень — проти 300 на місяць торік. Наразі вже накладено 64 штрафи та 91 попередження за порушення мовного закону.
Найбільше українці скаржаться на відсутність української версії сайта — 525 звернень або 29%. Обслуговування російською мовою стало причиною скарг у 288 або 16% звернень. Ще 14% або 247 порушень повʼязані з рекламою.
Київ незмінно лідерує — 706 звернень цьогоріч. До антирейтингу регіонів також потрапили Одещина — 326 звернень, Харківщина — 149 звернень та Дніпропетровщина — 148 звернень.
На противагу на Вінниччині зафіксували всього 18 порушень мовного закону. Крім того, це навіть менше ніж минулого року за такий ж період. У 2023-му у Вінницькій області цього року було надіслано 26 скарг та звернень.
Однак, якщо звернень поменшало, то покарань за ними стало більше. Так, Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови в Україні станом на середину жовтня 2024 року склав 216 протоколів за порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це вже у 1,7 рази більше, ніж за весь 2023 рік, коли було складено 128 протоколів.
Які покарання передбачаються за порушення?
З 16 липня 2022 року в Україні офіційно діє адміністративна відповідальність за порушення норм закону про мову.
Відповідно до закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», передбачається можливість для Уповноваженого із захисту державної мови накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності та інших фізичних осіб, які порушуватимуть закон.
Тобто представники Уповноваженого складають адміністративні протоколи і вже сам Уповноважений із захисту державної мови розглядатиме їх та виноситиме постанови, які передбачають або попередження, або штрафи.
Розмір штрафу становить від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення накладається штраф від 8500 до 11900 грн.
Також, важливо зазначити, що штрафи надаються за порушення у таких сферах:
- Освіти
- Науки
- Культури
- Книговидання
- Користувацьких інтерфейсів
- У сфері інформації для загального ознайомлення
- Публічних заходів
- Реклами
- Технічної та проєктної інформації
- Охорони здоров'я
- Спорту
- Телекомунікацій
- Поштового зв'язку
- Транспорту
А як повідомити про порушення мовного закону, розповідали у матеріалі:
Читайте також:
З Вінниччини 29 компаній долучилися до програми «Національний кешбек»
По тисячі на людину: Зеленський анонсував нову програму Є-підтримки для українців
За будівлею міськради побудують багаторівневу парковку? Дізналися умови договору
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Микола Шерник
Григорий Пилипенко reply Микола Шерник
Vlad
Ніна Владимирець
Адже після всього почутого, побаченого, пережитого, справжній українець, краще оніміє, аніж буде белькотіти цією кровавою, гвалтівною, вбивчою!