Якщо завтра апокаліпсис: де у Вінниці перечекати катастрофу

Якщо завтра апокаліпсис: де у Вінниці перечекати катастрофу

У Вінниці нараховується 74 захисні споруди цивільного захисту населення, простіше кажучи - бомбосховища. З них у придатному стані - тільки з десяток. Та й вони розраховані винятково на працівників конкретних підприємств і можуть «прихистити» не більше десяти тисяч населення

Епопея навколо 21 грудня продовжується. Незважаючи на всі заспокоювання астрономів і вчених, що у зв'язку з закінченням календаря майя кінця світу не буде, пристрасті наростають. Ба, навіть Ірина Білик, за інформацією ЗМІ, збудувала собі бункер на чорний день.
Як виявилось, у Вінниці теж є ряд приміщень, де можна перечекати техногенну чи природну катастрофу. Усі вони розраховані на нетривале перебування людей - протягом кількох годин. Але при необхідності в них можна протриматися до трьох днів. Метрові, а подекуди і двометрові стіни мають захистити від викиду хлору та аміаку, радіації, бомб, землетрусу та інших стихій. Щоправда, в основному, вінницькі бомбосховища, точніше, як вони правильно називаються «захисні споруди цивільного захисту населення» не призначені для захисту всього населення.
Ще один момент – багато з них використовуються далеко не за призначенням: під склади продуктових товарів, офіси і навіть магазини.

Скільки
- Всього на території міста знаходяться 74 захисні споруди цивільного захисту, - каже начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної та оборонної роботи і режиму секретності міськради Олег Парфілов. - Проте сьогодні стан більшості з них залишає бажати кращого. Близько 20 з них, як, наприклад, на території колишнього Хімпрому, просто затоплені водою. В багатьох пошкоджені конструкції, тобто вони руйнуються, інші мають проблему з герметичністю тощо. Таким чином, у задовільному стані знаходяться тільки близько десяти.
Усі вони розраховані на різну кількість людей: від 200 до 3,5 тисячі. Тобто, в них можуть знайти собі тимчасовий прихисток не більше 10 тисяч людей.

Зразково-показові і не дуже
Підземні сховища у Вінниці почали будувати з 50-х років 20 століття. У 60-70 роках вони будувалися масово. Тоді, в обов'язковому порядку, разом зі зведенням підприємства будувалось і сховище.
Серед найновіших сховищ – ті, які побудовані в 80-х роках. Це підприємства «Вінницяобленерго» та «Вінницягаз».
Вони сьогодні числяться у списку найкраще збережених. До таких Олег Панфілов також відносить захисні споруди на Вінницяводоканалі, Залізничній стації та ін.
- Це ті підприємства, які підтримують сховища у належному стані, - каже він. - Намагається це робити і компанія «Рошен». Але там поруч побудований житловий будинок і приватний транспорт мешканців фактично проїжджає над сховищем, дорога руйнується. В результаті в споруду потрапляють опади.
Найбільше бомбосховище розташоване на території заводу «Маяк». Воно розраховане на 3,5 тисячі людей. Але фахівці характеризують його стан як ближчий до незадовільного: воно дуже велике і підприємство, яке раніше було дуже потужним, зараз, хоча і намагається, не має змоги в повному обсязі утримувати цю захисну споруду.
Має свої сховище і Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління. Проте з двох в нормальному стані знаходиться тільки одне. З другим проблеми - ґрунтові води.
Мають свої сховища і Перша міська лікарня та лікарня швидкої медичної допомоги. Але і їх стан не найкращий.
Дещо курйозною є доля колишнього сховища асфальтобетонного заводу. Воно знаходиться через дорогу від підприємства - в приватному секторі. Власник ділянки вирівняв ділянку, засипав там чорнозем і щороку саджає картоплю.
Не в кращому стані і сховища, які зараз у власності підприємців, за словами Олега Парфілова, багато з них навіть за документами з Бюро технічної інвентаризації проходять як звичайні підвали.
- Тому дуже часто, коли ми приходимо з перевірками на такі об'єкти, власник нам просто каже: хлопці, вибачте, але я купував звичайний підвал, - розповідає експерт.
На даний час існує постанова Кабміну, якою забороняється захисні споруди передавати в оренду. Що стосується споруд, які знаходять в комунальній і державній власності - ця постанова виконана. Також президент уже підписав Кодекс цивільного захисту. Документом дозволяється знімати з обліку об'єкти, під час проведення їх інвентаризації. Ми вже почали цю процедуру, але остаточне рішення приймається в Києві на рівні міністерства.

Відео дня

Для кого
Але це не означає, що у випадку чого, в те чи інше бомбосховище може прийти кожен бажаючий. За словами Олега Парфілова, ці споруди розраховані винятково на робітників підприємств, на території яких вони розташовані.
- Всі споруди призначалися та призначаються виключно для укриття робочої зміни підприємств, - каже він. - Для укриття населення вони не передбачені. Фактично ці сховища, або бомбосховища, як їх називали раніше, не призначені взагалі для надзвичайних ситуацій у мирний час. Якщо війна - населення укривається в найпростіших сховищах, тобто в підвалах житлових будинків.
Якщо ж якась надзвичайна ситуація вникає на хімічно-небезпечних підприємствах, а до таких у нас відносяться, Водоканал, «Вінпромхолод», «Аграна Фрут Україна», олієжиркомбінат, то населення має тимчасово евакуюватися.
- Враховуючи те, що час випаровування хлору та аміаку складає чотири години, а в нас на хімічно небезпечних підприємствах інших небезпечних речовин немає, у разі аварії, населення з небезпечної зони пішки висувається в бік перпендикулярний направленню руху хмари хлору або аміаку, - каже Олег Парфілов. - А потім повертаються назад. Про саму небезпеку люди попереджаються через міську систему сповіщення або через гучномовці на автомобілях правоохоронних органів.

Протирадіаційні підвали
Серед недобудованих бункерів – приміщення нічного клубу «Курсаль». Але через те, що свого часу його так і не добудували, об’єкт так і не був взятий на облік. Кажуть, є захисне підземелля і під «Книжкою», на території деяких шкіл, та на території Військового госпіталю. Але в мерії ці об’єкти офіційно не числяться.
Так само, як і підвали в так званих «сталінках», яких багато в центрі та на Замості. Колись ці підвали будувались як протирадіаційні укриття.
- Але вони вже давно, ще з 80-х років, зняті з обліку, - каже Олег Парфілов. - Сьогодні деякі з цих підвалів використовуються під офіси чи магазини.
Їх можна розпізнати по невисокому бетонному «грибку» з похилим дахом і загратованим «віконцем». Це вентиляційна шахта.
За словами директора АН «Альфа» Романа Козловського, оренда такого підвалу може обійтися від 200 гривень за метр квадратний на місяць. А ціна купівлі за останні роки фактично зрівнялась з ціною на житлову нерухомість - від 1200 доларів за метр квадратний.
При цьому відзначається, що в бізнес-цілях використовується не так уже й багато підвальних приміщень.


Екскурсія у бомбосховище
На території Водоканалу знаходяться три бомбосховища. Кожне з них розраховане на одночасне перебування 100 людей. Йдемо на одне з таких.
За словами начальника штабу цивільної оборони підприємства Леоніда Глуханюка, сховище призначене для укриття робочої зміни у випадку, якщо, наприклад, станеться аварійний витік хлору.
- Але, на щастя, за всі роки сховищем не доводилось скористатися, - каже він. – Також тут можна сховатися він бомбування. Але, знову ж таки, на щастя, в наш час це не актуально.
Захисну споруду видає невеликий «козирок», який нагадує димохід з решіткою. Це вентиляційна шахта. Через яку повітря ззовні потрапляє на спеціальну фільтрову установку в середині, фільтрується і далі подається уже очищене.
Леонід Євгенійович відкриває двері. Поки що приміщення нагадує звичайний погріб. Але при спуску вниз уже видно герметичні двері, які у випадку небезпеки мають задраїтися «наглухо».
Товщина стін – близько метра. Площа – 120 метрів квадратних. Тут пахне звичайним льохом і сирістю. Але сховище придатне для укриття.
- У нас підприємство працює з хлором, тому ми підтримуємо сховище в належному стані, правда, в залежності від наших фінансових можливостей. В рік десь виходить тисяч десять.
У підземеллі є навіть два резервуари для води, місткістю 300 літрів кожен. Обидва – обмащені гіпсом, щоб вода не псувалася.
В бомбосховищі дві основні кімнати з розміщеними двохповерховими лавками. Є два туалети, кілька допоміжних і технічних кімнат. Мобільний телефон тут не ловить мережу. Для зв’язку з зовнішнім світом – є стаціонарний телефон.
- Також у нас є радіо, - каже Леонід Глуханюк. - Щоб отримувати інформацію, що коїться назовні. І знати чи минула небезпека.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (26)
  • Anonymous

    в морге спрятаться
  • Anonymous

    Ви шо лохи ніякого кінця світу не буде))))))))
  • Anonymous

    Як що, кінець світу все таки наступе то люди такі лохи що ні які свічки та бункера не допоможуть)))))
  • Anonymous

    еще под ГУКом политеха есть бункер

    Anonymous reply Anonymous

    да под каждой хрущёвкой бункер в подвале - если обвалится, то вместо 1 метра бетона сразу 10 метров бетона - кирпичей - раствора
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
12:02 Окупанти втратили ще 870 солдатів та два засоби ППО — Генштаб ЗСУ 11:01 У Вінниці знеструмили 10 вулиць: адреси, де немає світла та причина відключення 11:00 Що таке вініри? Де їх встановити у Вінниці (партнерський проєкт) 10:10 «Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал photo_camera Від читача 15:02 Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 09:35 Мікрорайон Слов'янка та ще п'ять вулиць без води. АДРЕСИ 09:05 Наші оборонці вночі знищили ворожий бомбардувальник, 15 ракет та 14 ударних безпілотників 08:40 Вентиляція та димовідведення: як обрати оптимальне обладнання для вашого будинку (Новини компаній) 08:29 Сьогодні вітаємо Івана та Єгора. Історія, заборони та прикмети 19 квітня 21:28 «Це поставить хрест на Буші». Власники екосадиб проти створення кар'єру у заповіднику photo_camera 21:01 Судитимуть браконьєрів, які хотіли поласувати рибкою за 174 тисяч гривень 20:25 «Це конкуренти поширюють чутки, що нас уже нема». Інститут землеустрою продовжує працювати 20:03 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:40 Будівельні та ремонті послуги по дому. Актуальні оголошення від вінницьких компаній 19:17 Суддя з Тульчина наїхав на поліцейського. Покарання винесли лише одному — копу 18:06 У Могилів-Подільському районі під колесами автомобіля Toyota загинула жінка 17:32 Скотомогильник площею у дві тисячі квадратів виявили у Барській громаді 17:03 ТОП-5 пам'яток Вінниці для незабутнього вікенду та подорожі крізь епохи 16:37 Екс-голова лісового управління Бондар вийшов з-під варти за два мільйони гривень застави 16:20 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up