Які пільги та виплати передбачені за звання «Герой України»?
- Герой України — найвища державна нагорода, яку присвоює президент за видатні досягнення або героїчні вчинки.
- Людям, що отримали це звання, вручаються орден «Золота Зірка» за героїзм та ордени Держави за визначні трудові досягнення.
- Хто має право на отримання цього звання, які пільги та виплати передбачені?
На 24 серпня 2024 року оприлюднені укази президента України щодо присвоєння цього звання 959 людям, серед них є і вінничани.
Зокрема, Героями України, родом з Вінниччини, є лейтенант Владислав Українець, полковник Сергій Котенко, лейтенант Віталій Литвин, старший лейтенант Дмитро Тодоров, командир танкової роти Дмитро Дозірчий, підполковник ЗСУ Сергій Побережець.
І ще звання Героя України отримали: старший сержант НГУ, снайпер Дмитро Фінашин, командир десантно-штурмового підрозділу Євген Шматалюк, старший лейтенант та командир танкової роти 59-ї бригади імені Якова Гандзюка Євген Пальченко, генерал-лейтенант Сергій Наєв та багато інших людей. Про їх досягнення розповідали в окремому матеріалі.
Хто подає на присвоєння звання
Звання «Герой України» було запроваджене у 1998 році президентом Леонідом Кучмою. Його можуть присвоїти за «видатний героїчний вчинок» або за «значні трудові досягнення». Звання дають і посмертно. Проте одна людина не може бути нагороджена «Героєм України» двічі.
Нагородження званням відбувається після затвердження указу Президентом України. Подання на отримання звання можуть робити державні органи, як Верховна Рада, Кабмін, Конституційний та Верховний Суди, або центральні органи виконавчої влади, обласні адміністрації та інші.
Якщо мова йде про військових, то подання має пройти по вертикалі від командира до МО і наостанок надійти до Верховного головнокомандувача — президента України.
Про виплати
Звання «Герой України» надає низку соціальних пільг, таких як надбавки до пенсій, податкові пільги, безкоштовне лікування та право на житлову допомогу.
У законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту» прописані пільги для людей, які отримали звання за героїчні вчинки. Вони отримують надбавку до пенсії, довічне грошове утримання чи державну соцдопомогу в розмірі 70% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (наразі – 1,6 тисячі гривень) та щорічну виплату до Дня Незалежності (3,1 тисячі гривень).
Герої України отримують щомісячну грошову допомогу у розмірі трьох мінімальних зарплат. Членам сімей загиблих Героїв України така виплата дорівнює одній мінімальній зарплаті.
Заяву на призначення щомісячної грошової виплати та необхідні документи можна подати на сайті Пенсійного фонду або звернутися туди особисто.
Люди, які отримали звання за героїчний вчинок, мають право на одноразову виплату у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на дату присвоєння звання. У 2024 році це 151 тисяча 150 гривень. У разі смерті нагородженого, виплата передається членам його родини.
Для отримання виплати слід звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання. Ця послуга надається протягом 30 днів після звернення.
Щодо пільг
Герої України мають право на першочергове лікування, отримання ліків та санаторно-курортне забезпечення. Також надається безплатне встановлення охоронної сигналізації та інші послуги.
Герої мають право на компенсацію витрат на пальне (50 літрів високооктанового бензину на місяць за наявності особистого автомобіля) та ТО транспортного засобу, отримання автомобіля для людей з інвалідністю та безплатний проїзд на транспорті. Також надаються пільги на придбання квитків на всі види транспорту.
Низка пільг стосується житла та пов’язаних послуг. Герої України мають право на першочергове поліпшення житлових умов у разі надання житла, безоплатний капітальний ремонт будинків і квартир, звільнення від оплати послуг за оформлення документів на право власності на квартиру під час її приватизації.
У серпні президент Володимир Зеленський підписав указ про надання житла громадянам, які отримали звання «Герой України» за героїчний вчинок під час великої війни.
Також можна отримати позику на будівництво, реконструкцію чи капітальний ремонт будинків. Такий кредит можна погашати з п’ятого року після завершення будівництва протягом десяти років. Розмір та умови позики визначають банки.
Крім того, власники ордена «Золота Зірка» мають право не платити за комунальні послуги (водопостачання, каналізація, газ, електроенергія, гаряче водопостачання, центральне опалення) та отримати право на позачергове користування всіма видами послуг зв’язку, встановлення домашніх телефонів, обладнання житла засобами позавідомчої охоронної сигналізації.
Можуть забрати «Героя України»
Звання «Герой України» може бути відібрано у разі вчинення тяжкого злочину або інших правопорушень проти України. Позбавлення відбувається за рішенням президента або відповідно до закону «Про санкції».
У липні Зеленський ініціював законопроєкт про позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду РФ чи вчинення інших протиправних дій проти України. Наприкінці серпня Верховна Рада ухвалила цей законопроєкт за основу. Наразі законопроєкт передали до другого читання.
Читайте також:
У Вінниці дали перші компенсації за установку інверторів і акумуляторів. Подробиці
П’ять разів давали бойову повістку та відпускали додому. Огляд вироків для ухилянтів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.