Чи замислювалися ви про те, що тарифи на опалення за останні 2,5 року зросли в 4,5 - 5 разів, а гаряча вода - в 3,5 разу? У редакції "20хвилин" не тільки задумалися, а й намалювали для вас наочну інфографіку про зростання тарифів.
55-річна Ніна Рудик живе в однокімнатній квартирі. Вона працює бухгалтером у селі Іванів та отримує невеличку зарплату - близько двох тисяч гривень. На комуналку вона зараз витрачає майже третину від свого заробітку.
Ніна Степанівна каже, що ще допомагає своїм дітям у Вінниці: привозить їм харчі з села.- Більше 500 гривень доводиться платити за комунальні послуги щомісяця, - каже жінка. - Трохи менше, коли є субсидія на газ, а з липня ще одне підвищення тарифів, тому навіть не знаю, де гроші брати. Знаю тільки одне, що при будь-яких цінах тільки нашому уряду добре. Мабуть, ще один Майдан треба збирати, де буде не 100 людей, а мільйон.
З сайту Економічна правдаНавіть за приблизними підрахунками на онлайн-калькуляторі від Економічної правди, пані Ніні у 2017 році доведеться віддати вже половину своєї зарплати - від 900 до 1100 гривень щомісяця. Тоді як лише два роки тому комуналка обходилася їй у 130-140 гривень на місяць.
Усе через газ
З 1 травня в країні діє єдина ціна для населення та промисловості — 6 879 гривень за тисячу кубів. Оскільки для комунальників ціна така ж сама (була - 3004 гривні за кубометр), то зміна тарифів на гарячу воду, опалення була лише справою часу.
Тому 5 травня Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, прийняла постанову про здорожчання тарифів на опалення.
Так, комунальне підприємство “Вінницяміськтеплоенерго” має опалювати багатоповерхівки за вдвічі більшою ціною, якщо порівнювати з 2015 роком: 28,67 за квадратний метр (без лічильника) або 1118, 56 гривні за один Гкал (якщо є прилад обліку). У 2014 році вартість того, щоб опалити квадратний метр помешкання, сягала 6,25 гривні, а один Гкал коштував 243 гривні.
Як дорожчає гаряча вода
Якщо нові ціни на опалення вінничани відчують тільки восени, то за гарячу воду удвічі більше платитимо вже з 1 липня. Вартість куба води з сушкою буде 75,91 гривні. Без неї вартість трохи нижча: 70,28 гривні за кубометр.
Порівнюючі з цінами 2014 року, вартість гарячої води піднялася в три-чотири рази. При споживанні п’яти-шести кубів гарячої води з сім’ї, що складається з трьох людей, рахунок за воду був 146-160 гривень щомісяця. То зараз таке ж споживання води коштує 330-364 гривні.
Про електрику не забули
Зростають ціни для населення не тільки на опалення і гарячу воду, але й на електроенергію. П’ять етапів підвищення були затверджені ще на початку 2015 року. Ми пройшли три з них. Залишилося ще два - з 1 вересня 2016 року та з 1 березня 2017 року. Уже у вересні ціна на світло сягне 1,29 копійки/Кіловат для сімей, що споживають від 100 до 600 кіловат на місяць, тоді як у 2014 році за світло сплачували лише 41 копійку. Тобто, одна сім’я, споживаючі від 150 до 250 кіловат, щомісяця платитиме від 200 до 322 гривень вже з вересня 2016 року. А два з половиною роки тому - тільки 60-100 гривень на місяць.
Комунальні тарифи і Регулятор незаконні
Володимир Блащук (40), юрист
- В Україні суперечливо визначений орган, який має право встановлювати тарифи. За Конституцією - це Кабінет міністрів України, а за законом - хто завгодно, тільки не Кабмін. Тому міністри не можуть визначати тарифи через закон, тоді як інші органи - через положення, що є в Конституції. Ось таке замкнене коло. І вихід з нього - зміна Конституції або відповідних законів, що регулюють сферу комунальних тарифів. Але поки що цього не зроблено, отже тарифи на комунальні послуги - поза законом.
Таким чином, до моменту остаточного встановлення легітимності Держрегулятора та перегляду тарифів, платежі комунальних послуг можна відкласти. У разі судового переслідування неплатників, можна апелювати до факту розгляду справи і наполягати на відстрочку.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер