Як виглядає вінницьке кладовище домашніх тварин. І чи можливо легально поховати улюбленця?

Як виглядає вінницьке кладовище домашніх тварин. І чи можливо легально поховати улюбленця?
  • Дізнавались, як і де вінничани ховають своїх домашніх улюбленців. Чи є у нашому місті кладовища для тварин та наскільки вони легальні?

У Вінниці, як і майже в усіх містах України, існує проблема поховання домашніх улюбленців. Допоки у місті намагаються якось вирішити це питання, вінничани закопують тіла своїх улюбленців у парках, скверах, на присадибних ділянках чи вивозять у ліси. Подекуди навіть облаштували підпільні кладовища.

У соцмережах шириться інформація, що знайти нелегальні кладовища домашніх тварин можна, наприклад, в промзоні міста на вулиці Гонти, у парку Дружби народів, Лісопарку та в П’ятничанському лісі. 

У лісі довго шукати місце захоронення тварин нам не довелось. Потрібно пройти в кінець вулиці Богуна — і майже на самому початку лісу, вже зарослі молодими деревами, видніються пам’ятники. Такі, як у людей. Їх там кілька десятків.

Відео дня

На надгробних плитах написані епітафії: «Наша Масянічка, ми тебе дуже любимо», «Найкращий пес», «Вірному другові — вічна пам’ять» та інші. Є кілька великих гранітних пам’ятників з фото домашніх улюбленців.

Здебільшого на пам’ятниках написана лише кличка тварини: Кокосик, Султан, Фреді, Бен та кілька десятків інших. 

Пишуть на плитах чи табличках й дату народження та смерті. З цих написів робимо висновок, що захоронюють вінничани там своїх улюбленців вже понад 15 років. Є й свіжі могили, за 2020-й рік.

Чимало могил є взагалі без табличок, просто огороджені палицями, встромленими у землю. Тут похоронені здебільшого собаки, хоч є й кілька могил котів.

Люди приносять до могил штучні квіти та навіть іграшки свого улюбленця.

Мережею також шириться фейк про те, що у селі Людавка Жмеринського району є облаштоване кладовище для тварин. Однак у сільській раді сказали, що до них часто дзвонять люди з цього приводу, але жодного кладовища у них не було і немає. 

Згідно з українським законодавством, додамо, померлих домашніх тварин дозволено лише кремувати.

«Хіба тварини не заслуговують на поховання?»

Працівниця притулку «Планета» Наталія Дихтярук каже, що у Вінниці ця проблема стоїть гостро, але її ніхто не вирішує. 

— Звісно, потрібно облаштувати кладовище для домашніх улюбленців вінничан та безпритульних тварин, — каже Наталія. — Хіба тварини не заслуговують на поховання?

Зоозахисниця Катерина Христич теж вважає, що за містом або у місті мають виділити ділянку під поховання тварин. 

— Безпритульних тварин взагалі ніде не хоронять, їх просто викидають у сміттєві баки, — каже волонтерка. — У міській раді скажуть, що їздить дорожня служба і ці трупи збирає, а потім відправляє на утилізацію. В теорії таке є, але на практиці — ні. Кілька років тому в центрі міста автівка збила собаку, і її кілька днів ніхто не забирав з вулиці, хоча люди телефонували до відповідних служб. Насправді не в кожного є лопата і можливість кудись йти копати яму. Наприклад, мені, коли я хороню безпритульних собак, доводиться платити комусь, щоб їх відвезти і закопати десь на лісопосадці. 

За словами Катерини, це серйозна проблема, бо зараз вінничани хоронять тварин у тих місцях, де не можна цього робити. Наприклад, на берегах водойм. Каже, наскільки їй відомо, на вулиці Князів Коріатовичів поруч з берегом часто хоронять тварин. 

— Такі місця є не одному районі Вінниці, але про це не говорять, — каже зоозахисниця. — Можливо, б було добре облаштувати міні-крематорій.

Чи планують робити легальний цвинтар? 

У Департаменті комунального господарства і благоустрою міської ради кажуть, що наразі у Вінниці немає офіційного місця для захоронення тварин. Однак, за словами працівника департаменту Сергія Пасічника, це питання мають вирішити. 

— Так, у нас відсутні місця для захоронення тварин. Це питання піднімається вже не перший рік, — каже Сергій Пасічник. — Всі ветеринарні клініки роблять процедури з тваринами і мають кудись віддавати біовідходи. Всі тварини помирають, а захоронювати у нас немає де. Тому в планах запуск установки для спалювання біологічних відходів. 

За словами Пасічника, поки Департамент не може сказати, коли ця установка почне функціонувати.

— Установка вже є, але ми не можемо погодити місце розташування та дозвільні документи, — продовжує Сергій Пасічник. — Працюємо ми над цією проблемою спільно з вінницьким муніципальним притулком. 

На запитання, що зараз робити власникам тварин, відповіді нам не змогли надати. Ми намагались і зв’язатись з директором муніципального притулку Миколою Похолюком, але так і не змогли до нього додзвонитись. Як сказали нам у притулку, що «у директора багато справ і його немає на роботі». Миколі Похолюку мали передати наші контакти, щоб він подзвонив, коли приїде на робоче місце, але дзвінка ми так і не дочекались. 

«Захоронення — це вже вчорашній день»

Професор кафедри екології Вінницького педагогічного університету Олександр Мудрак говорить, лише облаштування крематорія буде безпечним для довкілля рішенням. 

— Ніхто ніколи в народі не дозволяє розривати навіть старі кладовища, яким вже понад сто років. Бо це спричиняє величезні біологічні збудники, бактеріальні забруднення та рух підгрунтових вод. Останні — це основне джерело водопостачання нашого населення, — розповідає Олександр Мудрак. — Тому, якщо виділяти землю під кладовища для тварин потрібно обов'язково створювати санітарно-захисну зону, яка має бути спеціально облаштована, щоб не розносилися всі ці збудники. 

За словами еколога, захоронення — це вже вчорашній день, а не перспектива розвитку. Він вважає, що екологічно безпечною є лише кремація тварин. 

— Насправді це величезна проблема, бо люди облаштовують стихійні кладовище для улюбленців, що погано впливає на довкілля, — каже Мудрак. — Якщо бути відвертим, то для людей вже потрібно запускати крематорії, а не створювати кладовище для собак. Я категорично проти облаштування таких цвинтарів. Розумію, що це національні традиції, але з кожним роком ми все більше перетворюємо наші природні екосистеми на штучні.

 

Читайте також:

Конфлікт агрофірм. На Козятинщині в комбайн жбурляли каміння та блокували йому виїзд

Музей, амфітеатр та літня сцена: як пропонують облаштувати Замкову гору?

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
  • григорий

    это член семьи  а жрать нечего ище не один с голоду не  умервот таким бог не погат нелюдь
  • григорий

    это член семьи  а жрать нечего ище не один с голоду не  умервот таким бог не погат нелюдь
  • demiyan 007

    Людям есть нечего а они с жиру бесятся, памятники собакам ставят.

    Винничанка reply demiyan 007

    А вы ещё вспомните, что памятники ставят на могилах родных , ведь в это время тоже кто-то может недоедать ... Для многих домашний питомец любимец и для них ничего не жалко .

    Микола reply demiyan 007

    А при чем здесь чужие люди мне люди, если речь идет о моем друге, который был со мной честен, верен и готов был за меня умереть? Памятник это благодарность ему за эмоции, которые он мне подарил, не требуя за это ни денег, ни телефонов, ни шмоток

    Артем Шевчук reply demiyan 007

    Для декого собака чи кіт най кращий друг просто в тебе Дем’ян нема домашнього улюблинеця , а якщо був то від сили хомячок...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:53 «Карпачов сказав, що в мене немає недоліків»: переможниця проекту «Супермама» Ірина Василевська play_circle_filled photo_camera 21:01 У вінницьких багатоповерхівках розпочинають ремонт дахів 20:05 Гімнастки з Вінниці здобули 52 медалі на чемпіонаті України 19:10 У Вінниці 65 світлофорів працюватимуть навіть під час блекауту photo_camera Від читача 15:08 На Вінниччині стартує проєкт підтримки ВПО та людей з інвалідністю «Соціальна згуртованість в дії» 18:18 Медицина vs пацієнти: на які лікарні і чому скаржаться вінничани? 18:11 На Вінниччині судитимуть посадовця за розтрату пального на понад пів мільйона гривень 18:07 Тато повернувся з війська, тепер там мама: хвилююча історія сім’ї Сироватків 17:24 Викрадення з могили Героя: вінничанка осквернила поховання захисника Азовсталі play_circle_filled 16:34 Броньований всюдихід на передовій: історії водія-сапера з Вінниччини play_circle_filled 16:25 Відповідальний бізнес у дії: роль Вінницької птахофабрики в розвитку регіону (Новини компаній) 15:36 Мерія Вінниці купує аж 234 принтери. Навіщо їм стільки? 15:20 У чому сіль: чому ці служби доставки їжі набирають такої популярності у вінничан (партнерський проєкт) 15:13 Камери зафіксували потрійну ДТП на Хмельницькому шосе play_circle_filled 14:19 Розшук завершено: 16-річну дівчину з Волині знайшли у Вінниці 13:25 Роман Олексів, який пережив ракетний удар та важку реабілітацію, здобув перемогу на міжнародному музичному конкурсі photo_camera 13:25 День народження для трьох підрозділів ССО: жах для окупантів (Новини компаній) 13:23 Сумна звістка з фронту: загинув Олександр Дикун з Чукова 12:22 На «зебрі» по Шимка вантажівка збила жінку, а потім на неї наїхав Ford 11:28 Пожежі на Вінниччині не вщухають: травмований чоловік, згорілі будівлі та гектари землі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up