Проблема стихійного паркування вже неодноразово підіймалася та обговорювалася у Вінниці. Здавалося, ніщо не може вплинути на неслухняних водіїв, що стають посеред тротуару, перегороджують автівками й без того вузькі вулички, заважаючи проїзду громадського транспорту. Наприклад, центральною вулицею міста - Соборною, взагалі, заборонено пересуватися більшості автомобілям. Але мало того, що водії порушують це правило, так ще й паркують свої авто посеред пішохідної зони. Біля ринку “Урожай” (стояти можна в один ряд), залізничного вокзалу (висять аж три знаки), де зупинка та стоянка автівок заборонена паркувалися у кілька рядів.
Після виходу на роботу нових поліцейських ситуація значно покращилася — це відразу впадає в око. Але все одно “злісні паркувальники” продовжують порушувати, незважаючи ані на зауваження поліції, ні на штрафи, які до речі, сягають майже півтисячі гривень.
- Під знаком 3.34 зупинка забороняється, бачите, на Соборній майже ніде паркуватися не можна, а водії ігнорують - каже патрульний Тарас Сінькевич. - Цю вулицю розширити немає змоги, і якщо всі тут будуть ставити свої машини, то громадському транспорту буде важко рухатися.
Не всі водії ставляться адекватно до прохань переставити авто, тому штрафи вже посипалися на їхні голови.
- Водії реагують по-різному, - говорить він. - Більшість ставиться з розумінням. Але на багатьох вже складені адміністративні матеріали. Сьогодні ми вже трьох оштрафували. Люди паркуються на тротуарі, обґрунтовуючи це тим, що є двометрова відстань для руху пішоходів. Але у зоні дії знаку це не працює. Не важливо, чи машина знаходиться біля тротуару, чи частково на ньому, або повністю.
Патрульні кажуть, якщо ситуація не зміниться, то штрафів побільшає. А ставлять свої авто у неналежному місці через те, що людям ліньки пройти зайві 200 метрів.
- Зараз більшість водіїв реагують адекватно на зауваження, - каже поліцейський Роман Скрипник. - Ну ми і звертаємося до них з лояльно, пояснюємо. Вже почали штрафувати, та намагаємося робити це поменше. Але якщо люди продовжуватимуть нахабно ставити автівки, то будемо їх вже вчити “не пряником, а батогом”. Майже у всіх є можливість з'їхати на Артинова, на Театральну, на Козицького, щоб нікому не заважати.
Водії, у більшості, позитивно ставляться до дій нової поліції. Кажуть, що у місті має бути порядок. Тим паче, неправильно припарковане авто стає більш небезпечним порушенням, ніж здається на перший погляд. Наприклад, може завадити виїхати на виклик “швидкій”, що вже бувало неодноразово. Навіть таксисти, яких “ганяють” найбільше не вважають, що правил треба дотримуватися.
- Дії поліції я сприймаю позитивно, на відміну від того, що наша міська рада не ставить знаки для таксистів там, де треба, - говорить таксист Сергій Мельник. - Біля великих торгових центрів мають бути такі знаки, щоб водій міг приїхати на замовлення, спокійно припаркуватися, взяти пасажира. От, наприклад, “Скай Парк”. Хіба не можна там виділити місця для п'яти-шести машин на стоянку для таксі? І тут, на “Урожаї” хай поновлять знак — його тролейбуси своїми “штангами” обірвали. А з приводу нової поліції… Я вважаю, що треба щось міняти в цій країні, тому хай працюють нормально, ввічливо. Де не можна стояти — значить не можна, я так думаю.
Патрульні завжди пересуваються з увімкненими синіми проблисковими маячками — таке правило. Поліцейських видно здалеку, але водії кажуть, що на близькій відстані яскраве світло заважає.
- З приводу паркування — чудово, - каже Марія Зоріна. - Бо у місті буде порядок. Патрульні заїжджають у такі провулки, де завжди був безлад. От я сьогодні була у районі Козицького біля вежі, там завжди паркувалися як хотіли: хто паралельно, хто під кутом… То поліцейські поставили свою машину з маячками і наводили порядок. Хлопці допомагали навіть паркуватися тим нахабним водіям. В цьому плані все добре. Але у вечірній час дуже напружують “мигалки”. Відволікають водія та впливають на зір.
Голова громадської організації “Комітет безпеки руху” Володимир Черкас розказав про правила паркування авто та що загрожує водіям у випадку їх порушення.
Які правила найчастіше порушують водії?
Питання «паркування» регулюється розділом 15 Правил дорожнього руху України «Зупинка і стоянка». До розповсюджених порушень правил зупинки і стоянки слід віднести такі - на перехрестях і пішохідних переходах та ближче 10 метрів до них; на зупинках громадського транспорту та ближче 30 метрів до них; на тротуарах (крім деяких виключень – на краю тротуару із забезпеченням щонайменше 2 метрів для вільного пересування пішоходів); та так названа зупинка «під знаком» (мова йде в основному про дорожній знак 3.34 «Зупинку заборонено»). Рідше порушують правила зупинки і стоянки, що стосуються Т-подібних перехресть, газонів та місць, де відстань між транспортним засобом та розділяючою смугою становить менше 3 метрів.
Порушення правил зупинки і стоянки віднесено до категорії незначних, санкція за які передбачена статтею 122 КУпАП, і передбачають виключно штраф, в розмірі 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (255 гривень) або 50 штрафних балів.
Відповідальність виключена лише для автомобілів «таксі», що здійснюють посадку і висадку пасажирів, або завантаження чи розвантаження вантажу, у зоні дії дорожнього знаку 3.34 «Зупинку заборонено».
Стають так, що до трамваю не підійдеш
Стосовно паркування на зупинках громадського транспорту – пунктом 15.9 ПДР, без виключень, категорично заборонено здійснювати зупинку транспортних засобів на посадкових майданчиках для зупинки маршрутних транспортних засобів та ближче 30 метрів до них або дорожнього знака такої зупинки з обох боків.
Якщо водія немає на місці, його авто забере евакуатор
На даний час новоутворена патрульна поліція активно відпрацьовує питання порушень правил зупинки і стоянки. Таку принципову позицію на собі відчули багато вінницьких водіїв, при тому, що патрульні працюють всього декілька днів. Є і скептично налаштовані учасники руху, які вважають що це все показово і довго тривати не буде. На мою думку, патрульні швидко наберуться досвіду боротьби із стихійними порушення ПДР і ситуація стабілізується. Для тих, хто не має наміру відходити від принципового порушення встановлених правил зупинки, розкрию маленький секрет – до Вінниці вирушає спеціалізований евакуатор, послугами якого і мають намір користуватись поліцейські у боротьбі із «досвідченими» порушниками.
Я ж стою “на аварійці”!
Не раджу водіям «користуватись» п. 15.14 ПДР (так зване паркування «на аварійці»), як способом уникнення покарання. Правилами дорожнього руху чітко передбачено, що водій, при вимушеній зупинці у забороненому місці, зобов’язаний вжити усіх заходів до переміщення автомобіля, а за неможливості, крім ввімкнення світлової аварійної сигналізації, необхідно встановити відповідний знак аварійної зупинки, інакше притягнення до адміністративної відповідальності не уникнути.
У місті недостатньо місць для паркування
Наостанок, закликаю всіх, як пересічних громадян, так і профільні об’єднання, систематично надокучати письмовими зверненнями до міської влади з вимогою облаштування достатньої кількості місць для паркування автомобілів. У місті вже достатньо торгівельно-розважальних комплексів, але не має жодної міської стоянки у місцях скупчення транспорту.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Радио Свобода о том, как на самом деле они гоняют: https://youtu.be/EEtzydovWFk