Зранку 25 листопада три українські військові кораблі направлялися з Одеси до Маріуполя. Російські прикордонники розцінили це як перетин кордону. Кораблі ВМС РФ заблокували українців, один із кораблів протаранили. Росія закрила прохід через Керченську протоку для проходу будь-яких кораблів. У небо підняли військову авіацію. А ввечері того ж дня стало відомо, що екіпаж трьох кораблів затримало ФСБ.
Затримування супроводжувалося вогнем: поранені шестеро українців, двоє з них у тяжкому стані. Президент призначив засідання воєнного кабінету та РНБО, щоб обговорити можливість введення воєнного стану. За його підсумками порекомендували Верховній Раді України ввести 60-денний воєнний стан на території всій України.
Отже, що таке воєнний стан, яким чином зміниться життя українців, які будуть обмеження та обов’язки під час дії воєнного стану? З посиланням на «Українську правду» розповідаємо про те, що означатиме вперше в історії України введення воєнного стану.
Це особливий правовий режим, який вводять на всій території України або в окремих її місцевостях. Підставою для введення є збройна агресія проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави.
Воєнний стан регламентується Конституцією України, законом України «Про правовий режим воєнного стану», а також указом президента України.
Законом передбачено, що воєнний стан може бути введений як на території всієї країни, так і в окремих місцевостях. Це буде зазначено в президентському указі.
Цим же указом буде визначено перелік прав і свобод громадян, що будуть обмежені під час дії воєнного стану.
Верховна Рада, від якої залежить чи буде взагалі воєнний стан в України, може прийняти указ повністю, частково, з рекомендаціями або застереженнями.
Закон про мобілізацію говорить, що громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.
Проте, це не означає миттєвої мобілізації. Під час засідання РНБО президент заявив, що «рішення [про введення воєнного стану] не передбачає негайної мобілізації; але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги».
Утім, навіть якщо військомати не будуть цілеспрямовано військовозобов’язаних людей, змінювати місце проживання буде досить проблематично — без дозволу військового комісара це заборонено.
Ні. Про вибори під час воєнного стану можна забути. Це стосується виборів президента, до Верховної Ради, до Верховної Ради АР Крим, до органів місцевого самоврядування.
Також забороняється проводити будь-які референдуми, мітинги. Зміна Конституції України та Конституції АР Криму також заборонені.
Якщо нардепи затвердять запропонований 60-денний воєнний стан, то це означатиме відтермінування початку виборчої кампанії щонайменше на місяць. А це може стати реальною причиною для перенесення дати виборів президента України.
Як відомо, вони мають відбутися 31 березня 2019 року.
Президент Петро Порошенко під час засідання РНБО заявив, що запровадження воєнного стану не буде передбачати обмеження конституційних прав і свобод громадян.
Умови воєнного стану передбачають повну заборону проведення страйків, масових зібрань та акцій. Військове командування під час воєнного стану має право запроваджувати комендантську годину, встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду в населенні пункти, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів.
Військова влада отримає право перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.
Запрацює також право на заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо вони несуть ризик для суверенітету, та національної безпеки України.
Водночас, у статті 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» написано, що навіть за умов воєнного стану не можуть бути обмежені основні права людини. Такі як право на життя, свободу, особисту недоторканість, здоров’я, тощо. У громадян залишається право на справедливий суд та правову допомогу.
У разі запровадження воєнного стану військове командування та інші органи влади отримують право оголосити трудову повинність та залучати працездатних людей до робіт для потреб оборони.
Це передбачає виконання робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.
За цю роботу люди отримуватимуть мінімальну зарплату, мінімальний термін відпустки та час відпочинку між змінами. Поки людина буде працювати за трудовою повинністю, за нею залишатиметься її постійне робоче місце.
У разі потреби, закон справді дозволяє примусово відчужувати майно, що перебуває в приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави.
Колишній власник або його довірена особа має право вимагати в суді повернення майна чи надання на заміну іншого майна, якщо це можливо.
Так. Пункт 11 статті 8 Закону передбачає, що військове командування може регулювати роботу підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та ЗМІ.
А також використовувати місцеві радіостанції, телевізійні центри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і населення. Також можуть забороняти роботу особистих та колективних радіостанцій та передачу інформації через комп’ютерні мережі.
Воєнний стан скасовується або після закінчення строку, на який його було введено, або окремим указом президента про скасування воєнного стану.
За часи незалежності в Україні ще ніколи не вводили воєнний стан, тому спрогнозувати його наслідки доволі складно.
— Воєнний стан ще не введений, тому коментувати тут нема чого. Це буде вирішуватися на рівні державної влади і від того, що буде прийнято на екстреному засіданні Верховної Ради України залежить і подальші зміни в житті Вінниці, — казав Парфілов. — У разі затвердження воєнного стану ми будемо діяти в рамках закону «Про правовий режим воєнного стану». У ньому є десятки пунктів обов’язків, прав та обмежень і деякі з них можуть бути взагалі не задіяні або запроваджені частково.
Читайте також:
У матеріалі використані фото mil.gov.ua, vmr.gov.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер