Виставку із таємничою назвою «Десень. Бардинкі. Бесаги» відкрили до дня Великодня

Виставку із таємничою назвою «Десень. Бардинкі. Бесаги» відкрили до дня Великодня

Витинанки, традиційні, білі та двоколірні писанки, подільські вишиванки, а також зразки старовинного ткацтва Вінниччини презентували представники громадської організації «Етномайстерня Коло». Відбувалося дійство у виставковій залі Спілки художників.

Назву «Десень.Бардинкі.Бесаги» запозичили із найменування писанкових символів, проте трактують її по-своєму.

–  Значення слова «десень» – зразок. В традиційному мистецтві це був візерець того штампа, яким робили вибійку, узори на тканині, але для нас воно має набагато більше значення – ми це сприймаємо як зразок для наслідування. Бардинкі. Так раніше називали маленькі сокирки. На писанці можна побачити щось схоже на сокирку, але насправді тут є перетин жіночого і чоловічого, тут є перетин світів. І ще  –  бесаги. Це двосторонній поділ яйця. Він розповсюджений у Східному Поділлі, його майже немає в інших регіонах. Це український «інь і янь», – розповіла голова ГО «Етномайстерня Коло» Наталя Сентемон.

На виставці представлені роботи і професійних майстринь, і аматорів. Деякі вироби жінки робили вперше. Наприклад, витинанки. Та найдавніші експонати – ткані килими. Їх тут вважають найціннішими.

Відео дня

–  Це старовинні килими, це все з наших приватних колекцій. Це той вид мистецтва, якому немає рівних. Дуже мало експонатів збереглось, адже був час, коли це не цінували. Тому все те, що ми робимо, можуть зробити інші люди, ми можемо навчити. Що стосується ткацтва, це страшна праця, тому що нитки прясти, ткати, вимочувати, відбілювати, фарбувати, сушити – це величезний процес, – сказала Наталя Сентемон.

 

За словами директорки Вінницького обласного центру народної творчості Тетяни Цвігун, виставка стала початком особливого етапу єднання народних і професійних майстрів.

–  Вам вдалося найважливіше. Вам вдалося закумулювати все те найкраще, що є, щоб сьогодні в такому поєднанні знаків, орнаментики, кольору, відчуття показати нам усім і відкрити очі для українців, –  додала пані Тетяна.

Організатори розповідають, що раніше ставлення до Великодня було інше. Пращури вважали, що в цей день Небесні Ворота відкриваються, тому можна спілкуватися з богами, а будь-які бажання людей будуть виконані.

–  У нас тут 3 світи символічно саме відтворюють оцей день. Великдень був дуже важливий, тому що це було ознакою продовження життя. Саме в цей день на писанках писали знаки прохання. І писанки – це мова, яка несе в собі багато значень. Тому, коли мене питають про символіку, я кажу, що там насправді ще є три яруси і три поверхи. І чим більше це досліджуєш, тим більше і цікавіше це взнаєш, –  розповідає Наталя Сентемон.

 

Експозицію доповнюють фотографії представниць громадської організації «Етномайстерня Коло», які уособлюють три світи. Виставку можна відвідати до 19 квітня.

 

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:48 Тульчинщина прощається з Героєм Віталієм Загороднюком, який загинув у ДТП на Київщині 20:23 Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката 19:18 Потужний вибух біля Житомира. Трасу в напрямку Києва перекрили play_circle_filled 18:57 Скутери, самокати, мопеди: у Вінниці різко зросла кількість ДТП за участю дітей Від читача 19:16 Лікування та реабілітації потрібні постійно 18:06 Вінничани, тримайтесь — антициклон Bettina несе справжню спеку 17:04 Відтік учнів за кордон: яке майбутнє чекає на освіту Вінниччини? 16:31 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 16:03 На Соборній тестують нові інтегровані зупинки громадського транспорту 15:02 Смертельна ДТП під Жмеринкою: 43-річний водій загинув на місці, пасажир — у лікарні 14:59 Визначили призерок «колосівського» чемпіонату з пляжного волейболу 14:31 «Її постійно капають»: що пережила 16-річна дівчина після отруєння шаурмою в Калинівці 14:12 Жмеринчанин Володимир Горлей отримав почесну Грамоту Верховної Ради України 13:08 Затримали 18-річного закладника, який розповсюджував PVP-сіль 12:36 Бізнес під сонцем. Вінницькі підприємства встановили 37,5 тисяч сонячних панелей 11:54 Прикордонники зірвали масштабну спробу незаконного переправлення ухилянтів через Дністер play_circle_filled 11:25 У Калинівці спалах сальмонельозу через шаурму! Вже відомо про 29 хворих 10:48 За десять тисяч гривень забрали життя — суд засудив нападників до довічного і 12 років ув’язнення 10:15 Медогляд дітей, абітурієнтів: медичні центри Вінниці, що пропонують швидке та комфортне обстеження (партнерський проєкт) 10:12 Скасували вже 445 рішень: триває масштабна перевірка «інвалідностей» серед посадовців
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up