Цієї неділі, 25 жовтня, пройдуть вибори до органів місцевої влади. Проходять вони раз на п’ять років і, на перший погляд, здаються не такими важливими, як вибори президента України чи Верховної Ради.
Але вони впливають на наше життя навіть більше: саме на місцевих виборах ми обиратимемо людей, які будуть відповідальні за стан доріг, ремонт дитсадків та шкіл, контроль міських служб та за курс на подальший розвиток громади.
І на виборах-2020 ми отримаємо нове виборче законодавство, нові бюлетені та ще й карантин, через який дільниці працюватимуть в особливому режимі. А тепер по порядку.
В Україні діє новий Виборчий кодекс й останні зміни в нього внесли лише один місяць тому. Також нещодавно затвердили новий адміністративний устрій країни, за яким Вінницька міська громада «розростеться» кількома приміськими селами.
А це в купі потягнуло за собою зміну виборчих округів: якщо раніше у Вінниці їх було 54, то тепер залишили шість «мега» округів. Перевірити, де ви будете голосувати можна на сайті Державного реєстру виборців. Там можна перевірити себе у списках та дізнатися адресу своєї дільниці.
Нова виборча система змінила й вигляд бюлетенів. Про це багато інформації, найголовніше намагалися умістити у сім коротких пунктів:
Бюлетенів буде чотири. Мешканці обласного центру та приміських сіл, що об’єднують в міську ОТГ, будуть обирати — міського голову Вінниці, депутатів міської ради, обласної ради й ради Вінницького району.
Кожен бюлетень має свій колір. Світло-рожевого кольору буде бюлетень з кандидатами на посаду мера Вінниці, світло-жовтий колір — бюлетень з виборів депутатів міської ради. Блакитний колір бюлетеню — для виборів обласної ради, а світло-зелений — для виборів районної ради (ЦВК).
У бюлетені будуть прізвища кандидатів. Вибори пройдуть за відкритими списками. Тобто, виборці обиратимуть не лише партію, але й зможуть вплинути на те, які саме кандидати потраплять у раду.
Як треба заповнювати бюлетень. У квадратику за партію потрібно поставити «плюсик» чи іншу позначку. А в сусідньому з цим квадратиком — вписуємо порядковий номер кандидата за трафаретом. Обирати можна лише одну партію та одного кандидата від неї.
Як НЕ треба заповнювати бюлетень. Голос не буде зараховано, якщо виборець проголосує за кандидата, але не поставить позначку за партію; поставить позначки навпроти декількох партій.
Одна позначка — в бюлетені «за мера». Одну «галочку» треба ставити в бюлетені з виборів міського голови. За відмітки навпроти кількох кандидатів бюлетень вважатиметься недійсним.
Виборець має право на помилку. Випадково зіпсований бюлетень можна обміняти на новий просто на дільниці. Для цього потрібно написати заяву в довільній формі до членів виборчої комісії й отримати ще один бюлетень. Але якщо зіпсуєте й «дублікат», то третьої спроби не буде. Порядок прописаний у частині 12 статті 248 Виборчого кодексу.
Обмеження через COVID-19 триватимуть «мінімум» ще до 31 грудня, отож місцеві вибори пройдуть в умовах карантину. А це вносить ще кілька «бонусних» правил.
Одразу на вході до дільниці у відвідувача вимірюють температуру пірометром. Також будуть питати, чи є маска та своя ручка для голосування.
— Якщо виборець прийде на дільницю без ручки й маски, йому все дасть член комісії, — каже голова Вінницької міської територіальної виборчої комісії Дмитро Шевчук.
Якщо зазвичай на дільницю приходять усією родиною, то цього року чиновники просять не ходити голосувати разом з малими дітьми.
Уже в середині приміщення рекомендується дотримуватися соціального дистанціювання. Для цього на підлозі наклеять червоні смужки, якими відміряють безпечні «1,5 метра».
Біля одного стола, де потрібно показати паспорт і розписатися за отриманий бюлетень, зможе знаходитися максимально три людини. На цих виборах — без скатертин (для легкої дезінфекції поверхонь). І також виборцям будуть радити не затримуватися на дільниці.
Усі члени комісії, за словами Шевчука, будуть в масках, щитках та рукавичках. Вхід та вихід буде розділений для виборців: тобто, щоб проголосувати заходите через одні двері, а коли здійснили своє волевиявлення — виходите через інші двері.
До голосування будуть допускати всіх виборців, навіть тих, що мають ознаки ГРВІ.
— Якщо у людини буде виявлена температура чи ознаки респіраторної хвороби, їй буде рекомендовано звернутися до медичної служби. Ми можемо запропонувати викликати швидку, але заборонити виборцю голосувати не можемо — це конституційне право людини. Тому для таких виборців буде облаштована окрема кабінка для голосування й окрема скринька, в яку вони будуть кидати свої бюлетені. Слідкувати за цим буде окрема людина, — говорив голова міської ТВК Дмитро Шевчук.
У громадянській мережі «Опора» також нагадують про головну дюжину правил для виборця у день голосування:
Підете на місцеві вибори 25 жовтня?
Читайте також:
Передвиборчі обіцянки. Що є в програмах партій, які хочуть до міськради Вінниці?
До міськради Вінниці ідуть кандидати від 18-ти партій. Інтерактивна мапа округів
Три кандидати вирішили не боротися за посаду мера Вінниці. Яким є повний перелік?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер