«Ви ж не привезете нам з Вінниці дітей» Чому закрили дитсадок у Гонтівці і який вихід із ситуації

«Ви ж не привезете нам з Вінниці дітей» Чому закрили дитсадок у Гонтівці і який вихід із ситуації
«Плакати хочеться, коли дітки підходять до зачинених дверей дитсадка і кажуть: «Відчини», — розповідають батьки, які приводять дітей на ігровий майданчик / Фото Віктора Зеленюка
 • Про закриття дитячого садка у селі Гонтівка Чернівецької громади повідомили матері, у яких є діти дошкільного віку.
 • Зачинили двері перед дітками, серед яких є й ті, чиї батьки нині на війні.
 • «Вони захищають нас, ризикують життям, а хто захистить наших дітей тут, у тилу?», — запитують співрозмовниці.
 • Як пояснюють ситуацію староста села та керівниця Чернівецької територіальної громади?

При в’їзді у Гонтівку здалеку видно величний пам’ятник. Він встановлений на насипному кургані. Так вшанували ватажка народно-визвольного повстання, керівника гайдамаків Івана Гонти. Саме в цьому селі стратили борця за волю народу, одного з наших національних героїв, якого оспівав у своїй поемі «Гайдамаки» Тарас Шевченко.

На спомин про Гонту село Серби перейменували у Гонтівку.

Нині свою свободу відстоюють нащадки Гонти. Чоловіки з цього села на фронті зі зброєю зупиняють російських окупантів. Вони вже знають, що у селі закрили дитячий садок. Про це їм повідомили дружини, які змушені покинути роботу і залишатися вдома доглядати дітей.

Відео дня

До речі, війна стала однією з причин закриття дошкільної установи. Без укриття на випадок тривог дитсадок не може працювати. Такої споруди у Гонтівці нема.

У розмові з журналістом «20 хвилин» староста села Сергій Шведа і голова Чернівецької селищної громади говорили, що не мають права порушувати цю вимогу. А ще стверджували, що в селі нема необхідної кількості дітей для того, щоб працював дошкільний заклад.

— Ви ж не привезете нам з Вінниці дітей! — каже голова Чернівецької територіальної громади Олена Бень.

Староста села Сергій Шведа бачить вихід із ситуації, стверджує, що він реальний, але на це потрібні немалі кошти.

Всі три сторони конфліктної ситуації — батьки, представники сільської влади та територіальної громади — погоджуються з тим, що навіть у цій ситуації все-таки можна вирішити питання. Мають конкретну пропозицію. Чому ж тоді не вирішують?

«Повернуться з війни — спитають»

— Нам, матерям дошкільнят, не вдалося переконати чиновників, що не можна у великому селі закривати дитсадок, — каже тамтешня мешканка. — Чим наші діти гірші від інших, які ходять у садочки, отримують там розвиток, виховання? Є закон «Про дошкільну освіту». Він однаковий для всіх. У нас є гарне приміщення, вихователі. Невже за таких умов треба чіпляти замок на двері? 

Жінка каже, що чоловіки повернуться з війни, нехай тоді їм пояснюють, як так сталося, що їхніх дітей виставили на вулицю.

Співрозмовниця надіслала фото дитячої установи у їхньому селі. Приміщення приваблює зовнішнім виглядом, відремонтоване зовні і всередині, на подвір’ї — ігровий майданчик.

— Якщо будівля залишиться пусткою, то через деякий час вона почне занепадати, — ділиться думками Надія Левченко. — Хоч садок зачинений, але ми з дітками все одно приходимо сюди, бо тут є ігровий майданчик. Знаєте, інколи плакати хочеться, коли бачиш зачинені двері, перед якими зупиняються діти і кажуть: «Відчини!».

У пані Надії молодшій дитині три рочки. Жінка нарікає, що через те, що закрили садок, не має можливості влаштуватися на роботу, бо змушена доглядати дитину.

У Надії Гасюк троє рідних людей нині на війні: чоловік і старша сестра з чоловіком боронять країну, своє село, своїх рідних. Наді теж служила в армії. Нині у декретній відпустці, доглядає молодшого синочка. Не таким має бути ставлення до дітей, як є в Гонтівці, вважає жінка.

Другий рік на фронті чоловік вчительки Лесі Паладійчук. Жінка у відпустці по догляду за донечкою, це їхня друга дитина. Хвилюється, бо не матиме можливості вийти на роботу: на кого дитину залишить, якщо садок закрили?

Двоє малих дітей у Юлії Бохонець, чоловік якої також захищає нас від дикої орди.

У родині Кучерів четверо дітей. Щоб їх виховувати, батькам треба працювати. Добре, що на роботі вдалося домовитися, аби чоловік з дружиною виходили на зміни по черзі: поки працює один з них, вдома з дітьми залишається інший.

— А якби не було такої можливості, за що тоді жили б?, — говорять вони.

Матері втратили надію на те, що роботу дитячого садка вдасться відновити.

— Знаєте, чому? — запитує одна із співрозмовниць. — З приміщення вивезли опалювальний котел. Без опалення приміщення не можна буде використовувати. Це перша ластівка того, що на нашому садочку вже поставили хрест. Владі він не потрібен.

Матері з Гонтівки надали список дітей дошкільного віку. За їхньою інформацією, у селах старостинського округу нараховується 28 дітей, які могли б відвідувати дошкільну установу.  

Староста округу Сергій Шведа під час нашої розмови назвав іншу цифру. Сказав, що дітей у них тільки дев’ятеро. Чому така велика розбіжність?

Вихід є — нема грошей

— Головна причина закриття нашої дошкільної установи — це відсутність необхідної кількості дітей, — каже Сергій Шведа. — Щоб сформувати вікову групу, має бути 20 дітей. У нас найбільше нараховується малюків у групі 3-6 років. Це дев’ять дітей. Законом передбачено, як уже згадував, 20 дітей, Доповнити їх дітьми інших вікових категорій не можна, бо це порушення встановлених нормативів.

Не станемо сперечатися з керівником села. Звернемо увагу на інше: до початку війни садочок у селі працював. Невже за цих два роки так різко змінилася кількість дітей?

Закрили установу на підставі ще однієї причини — відсутності укриття.

— Ми домовилися з однією власницею будинку, біля якого є підвал, аби переобладнати його під укриття, — говорила Надія Левченко. — Готові навіть внести частину власних коштів для його обладнання і створення відповідних умов».

Староста Сергій Шведа відхилив таку пропозицію. Каже, працівники ДСНС ніколи не дадуть дозволу на обладнання укриття у погребі.

— Та й не кожен з батьків погодиться, аби під час тривоги діти ховалися у погребі, — каже співрозмовник. — Бо це небезпечно. Такі приміщення не передбачені для укриттів.

Нагадую співрозмовнику про аналогічну ситуацію в одному із сусідніх сіл. Там спорудили укриття і садок відновив роботу.

— Я знаю про це, — каже Сергій Шведа. — Керівник господарства, який орендує там землі, надав кошти, і за них зробили сховище для вихованців дитячого садка. У нас є свій варіант. Тільки де взяти грошей?

Староста уточнив, про що йде мова. Щоправда, просив не відкривати карти. Хоча варіант справді прийнятний. Однак на сесії Чернівецької селищної ради керівник села його не пропонував. Каже, депутати одностайно підтримали пропозицію про закриття дитсадка. Зробили це на підставі двох аргументів: відсутність необхідної кількості дітей і укриття на випадок оголошення повітряних тривог.

За місяць виїхало 30 дітей

Голова Чернівецької селищної ради Олена Бень одразу розставила крапки над «і». Сказала, що дошкільна установа у Гонтівці ліквідована, і тут нема про що говорити. За її словами, діти продовжують виїжджати за кордон. Уточнила, що протягом місця з їхньої громади виїхало 30 дітей.

— Місто сидить і п’є каву, а в селах пусто, села вимирають, — каже пані Бень. — Ви ж не привезете нам з Вінниці дітей, щоб ми могли відкрити дитсадок. Так само я не зможу зупинити процес виїзду людей з сіл.

Підвозити малюків — це теж проблема

Рішення про ліквідацію дошкільної установи у Гонтівці депутати Чернівецької селищної ради ухвалили ще в грудні 2023 року. З громадою села це питання не обговорювали.

— Нас запевняли, що все буде добре, що питання вирішиться і діти продовжать відвідувати садок, а насправді зробили все навпаки, — говорять матері.

Староста ж села пояснює, що батьки попервах не проявляли активності у відстоюванні установи. А тепер пишуть скрізь листи, скаржаться на владу. Про те, чому не провели громадські слухання щодо закриття установи, староста нічого не каже.

Який тепер вихід із ситуації? Адже йдеться про 28 дошкільнят, саме стільки їх проживає у селах у старостинського окугу.

— Нехай привозять дітей у селище Чернівці, центр нашої громади, — таку пропозицію подала Олена Бень. — У нашому дитсадку місць вистачає, тут і умови належні, і укриття є, і вихователі.

Коди журналіст сказав про це декому з батьків дошкільнят, з якими вів розмову, ті сказали, що вони погодилися б і на таку ситуацію, хоча це не кращий вихід, але…

— Як нам підвозити своїх діток до селища Чернівці? — запитують вони. — Для цього потрібен транспорт, та ще й обладнаний спеціальними кріслами. Якщо голова громади і староста пропонують такий варіант, то нехай би подбали і про транспорт.

— Я міг би вирішити питання із забезпечення транспорту пальним, — каже староста села Сергій Шведа.

Втім, вирішення питання про підвезення малюків з Гонтівки до дитсадка у селище Чернівці поки що не стоїть на порядку денному тамтешніх депутатів.

— Нехай підвозять дітей», — ще раз нагадую слова голови селищної громади пані Бень.

Як саме це робити і чи допоможе у цьому батькам громада, співрозмовниця нічого не сказала. 
 

Читайте також:

Директор вдарив учня, батько якого на фронті? Поліція розслідує скандал у ліцеї

Молодший лейтенант з Вінниччини отримав грошовий сертифікат від Головкома ЗСУ

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
 • Георгій

  Є таке поняття: соціальна необхідність. От і робота садочків це теж є соціальна необхідність. Керівництво населених пунктів зобовязане забезпечити роботу таких і подібних установ. Тому що батькам дітей потрібно йти на роботу і працювати. От коли установи працюють то тоді керівники мають право перевірити чи ходять на роботу батьки. Якщо ж батьки не працюють то їх діти можуть і вдома бути. Батьки доглянуть. Якщо батьки можуть оплачувати утримання дітей в садочках в повному обсязі то нехай ходять. Але виникає питання: звідки гроші у батьків? От тоді все стане на свої місця. Заробітки будуть тільки легальними.
  А взагалі то садочки і школи то установи де діти привчаються до колективу, виховуються та набувають колективних навичок. Особисті навички формуються вдома.
 • Оксана Зінгель

  Наповнюваність груп не повинна перевищувати: для дітей до одного року - 10 осіб; від одного до трьох років - 15 осіб; від трьох до шести (семи) років - 20 осіб; для дітей різновікових груп - 15 осіб; при цілодобовому перебуванні дітей - 10 осіб; в оздоровчий період - до 15 осіб.
 • З вулиць Гайсина

  В Гайсині теж закривають, садочки, дитячу лікарню, та табір відпочинку в Степашках, в якому виросли всі гайсинчани....😑
  На фронті знищуємо людей, в тилу дітей....
  Хто тут має жити та щось будувати?
 • Володимир

  На адміністрації кошти є,а на садок ні? Може всі адміністрації закрити, більше порядку стало б

keyboard_arrow_up