Вінничанка Надія Яворовенко працює в одній з адвокатських компаній французького Ліона. На прохання журналіста 20minut.ua розповіла, які протиепідемічні заходи запроваджено у цьому місті з населенням понад 500 тисяч людей. Уже вдруге у нинішньому році для французів запровадили жорсткий карантин. У всій країні. Перший раз це було взимку-на початку весни.
У травні карантин скасували. Їхня компанія повернулася до звичного графіка роботи. Офіс у них невеликий. Маски одягають, коли збираються разом у конференц-залі. А ось у місті їх носіння є обов’язковим. До речі, по дві маски щодня видавали на в офісі кожному працівнику. Платити за них не потрібно було. Ще дві наша землячка отримала поштою від мерії міста.
У жовтні знову почали фіксувати збільшення кількості інфікованих на коронавірус. У середині місяця в Ліоні запровадили комендантську годину, а з початку листопада жорсткий карантин оголосили по всій країні.
Ще до оголошення жорсткого карантину у Ліоні створили медичні пункти для проходження тестів на Covid-19. До них може звернутися кожен охочий.
—Я не робила тест, — розповіла Надія. — На моє щастя, не відчувала симптомів. Серед тих, з ким спілкуюся, лише дві людини хворіли на Covid-19. Дівчина інфікувалася під час відпочинку у горах, а хлопець на домашній вечірці у компанії друзів.
Вона не уточнила, чи є тести платними, якщо так, то скільки коштують.
У місті є українська спільнота. Час від часу українці зустрічаються. У жовтні всі ліонські українці, як їх назвала співрозмовниця, були здорові. Звично відбувалася служба в українській церкві. Але це було ще до повторного карантину. Щоправда, вже тоді зачинили басейни, спортзали. А закладам харчування обмежили роботу до 21-ї години.
—Щоб не інфікуватися, максимально уникала скупчень людей навіть після відміни карантину, — говорить дівчина. — Зараз тим більше. Намагаюся вирішувати всі питання по телефону або онлайн. Таким чином удалося уберегтися. Але загалом у країні уже середині жовтня стало різко зростати число інфікованих. В один з днів їх зафіксували загалом 40 тисяч за добу. Тому у країні вдруге запровадили жорсткий карантин.
Як стверджує пані Надія, з початку листопада на вулицю дозволяється виходити тільки в разі потреби. В аптеку, магазин за продуктами. Причому, в той, що знаходиться найближче до твого будинку. На вулицю обов’язково з паспортом і ще одним документом. На сайті уряду країни є бланк, який слід скачати і заповнити.
У ньому вказуєш прізвище, місце проживання, а також причину того, чому вийшов з дому на вулицю. Там є варіанти відповіді — похід в магазин, аптеку, до лікаря, на роботу… Без такого документа поліцейський випише штраф. Мінімальний 135 євро, максимальний 375 євро.
Наша землячка працює нині два дні з дому, ще три в офісі. Має можливість пересвідчитися у строгому контролі у місті за дотриманням карантинних заходів. Їхня компанія не припиняє роботу. На відміну від багатьох магазинів. Відчиняються тільки продуктові. Всі інші на замку.
—Магазини, яким дозволено працювати, французи називають «обов’язкові», — говорить Надія. — Підприємці добиваються, щоб їхні торговельні заклади також включили до такого списку. Протести є у різних містах. Але між протестами в Україні і тут, у Франції, велика різниця. По-перше, французькі власники мають можливість звернути по допомогу до держави і отримати її. По-друге, на проведення акцій протесту потрібен дозвіл міської влади. Якщо такого дозволу не буде, акцію просто розженуть.
Насправді, за словами співрозмовниці, людей на вулицях Ліона значно поменшало. Для них носіння масок є обов’язковим і цієї вимоги місцеві сумлінно дотримуються. Люди поважають насамперед інших. Про свою безпеку теж дбають. При вході у будь-яке приміщення всі дезінфікують руки. Це стало настільки звичним, як чистити зуби вранці.
Дуже прикро, що нема можливості спланувати подорожі. Навіть додому Надії не вдається поїхати. Зізнається, що сумує за батьками. Каже, дехто з українців після скасування першого карантину зумів вибратися до рідних в Україну і повернувся назад. Їй це вдалося. Думала, Новорічні свята зустріне у Вінниці разом з батьками, друзями. Порадившись з мамою і татом, вирішила не ризикуватиме.
На кінець жовтня мала квиток на літак до Рима. Однак авіакомпанія відмінила рейс. На закінчення розмови запитую, наскільки ефективними виявилися карантинні заходи. Каже, число інфікованих скоротилося у два рази. Незважаючи на це, нокдаун не скасовують. Він діятиме принаймні до 1 грудня. Щоправда, в Ліоні частково послабили комендантську годину. Якщо раніше вона тривала з 21.00 до 7.00, то тепер — з 22.00. до 6.00.
Про цю талановиту дівчину ми вже розповідали. Було це на початку нинішнього року. Тоді Надія Яворовенко приїхала з Франції на захист ще одного, уже дев’ятого, диплома. Стала магістром Донецького національного університету імені Стуса.
Після його отримання представник Книги рекордів України зафіксував досягнення вінничанки. Вручення сертифіката про таке незвичне досягнення відбувалося у приміщенні міської ради.
Чотири дипломи захистила на французькій мові, один — на англійській, інші —на українській. У її батька, Миколи Михайловича Яворовенка, три таких документи про вищу освіту. Таким чином донька і батько мають разом 12 дипломів, а якщо додати ще й мами, то буде на один більше.
Ось як пояснює Надія те, для чого їй стільки документів про освіту.
—Ніколи не ставила за мету мати п’ять чи десять дипломів, — каже вона. — Навчалася тому, що мені це було потрібно для роботи. Якщо й надалі виникне така необхідність, то можливо, з’явиться й десятий диплом. Але тільки у разі потреби. Для колекції – ні…
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер