З 9 серпня у нашому місті почала діяти резиденція «VIN ART CITY». Художники створять в 2018-му масштабні малюнки на стінах чотирьох будинків.
Наразі займаються створенням стінопису «Вінницький модерн» на Соборній, 53 — триповерховій будівлі в центрі міста, поблизу МакДональдса.
Від початку тут мав бути інакший малюнок, хоча куратор резиденції Олександр Никитюк зазначав — ескіз буде змінено вже під час нанесення муралу.
— Працювати важко, адже нині спека. Техніка не витримує, але завтра повернемося до роботи. Бо скоро будемо розмальовувати дев’ятиповерхівки, — казав Никитюк. — А хто на Соборній зображений? О, там цілий творчий «пантеон»! Це творчі люди та громадські діячі, які жили у Вінниці між 19 та 20 століттям, у часи модерну. Звідси й назва мурал-арту, — розказав Никитюк.
Зараз тут є постаті дев’яти видатних людей:
1. Художник-кубіст Натан Альтман. Народився у Вінниці, здобував художню освіту в Одесі, довчився у Парижі, де зазнав впливу французького кубізму. Був одним з тих, хто створював фільм «Єврейське щастя» у вінницькій Єрусалимці
2. Актриса Тетяна Лентовська-Едвардс. Антрепренер (приватний театральний підприємець - авт.), ініціатор будівництва у 1910 році та перший розпорядник Вінницького міського театру — нині це Драматичний театр імені Садовського.
3. Російський генерал Дмитро Гейден, який був дворянином Вінницького повіту. За його ініціативи у Вінниці відкривали бібліотеки, народні театри, лекторії
4. Лікар-хірург Людвіг Малиновський. Він є одним із засновників обласної лікарні імені Пирогова.
5. Адвокат Софья Зайцева. Вінницька партизанка в часи Другої світової війни. Після війни вчилася на юридичній справі, а потім — багато років працювала у Вінницькій колегії адвокатів.
6. Фронтовик та адвокат Степан Васюра. Після війни Степан Васюра здобув вищу юридичну освіту, працював в органах прокуратури — був слідчим, прокурором, головою колегії адвокатів, удостоєний звання заслуженого юриста України. Загалом у чоловіка було 69 років стажу роботи.
7. Письменниця Летта Ярошинська. Писала на шведській і польській мовах, засновниця «Вітчизни шкільної» на Поділлі.
8. Диригент, композитор Олександр Кошиць. За часів УНР (в 1917 році, коли Вінниця була тимчасовою столицею республіки) створив Українську Республіканську Капелу, яка на доручення Симона Петлюри, гастролювала Західною Європою та США. Цей колектив засобами мистецтва інформував світ про боротьбу українського народу за незалежність.
9. Педагог та письменниця Софія Русова. У 1917, в часи Української народної республіки, жінка керувала департаментом дошкільної та позашкільної освіти при Міністерстві освіти. Влаштовувала курси українознавства, писала педагогічні твори, укладала програми трудової школи.
Нагадаємо, художники обіцяють завершити всі чотири стінописи до Дня міста Вінниці, 8 вересня.
Дивіться на інші мурали за посиланням: На будинках намалюють чотири мурали, які будуть пов’язані з Вінницею
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер