Чому цукру зварили менше, ніж торік? У порівнянні з 2018-им цукру маємо менше на 93 тисячі тонн. Незважаючи на це, в нашій області, як і раніше, сіють найбільше цукрових буряків і виробляють найбільше цукру. Жоден інший регіон держави не може зрівнятися з цим показником.
Посіяли менше, майже на десять тисяч гектарів, — торік площа становила 54,1 тисячі гектарів, у нинішньому 44,2 тис.га. До того ж, вродили цукристі гірше: замість торішніх 569 центнерів з гектара, нинішньої осені накопували тільки по 419 цн/га.
Незважаючи на те, що цукру менше, ніж торік, ціна поки що тримається на попередньому рівні. По 12-13 тисяч гривень за тонну пропонують оптові покупці заводчанам. На одному із заводів стверджують, що в них готові були купити не дорожче як по 10 тисяч гривень.
— За логікою, мало б бути так: менше продукції — вища ціна, — говорить економіст Леонід Козодой. — Насправді вона поки що тримається на попередньому рівні. Не тільки в оптовиків. У роздрібній мережі цінники теж не переписали. В одному з торговельних центрів Вінниці цукор продають по 13 гривень за кілограм. Це на дві гривні дешевше, ніж на сусідньому з магазином ринку «Урожай».
За словами співрозмовника, подорожчання цукру неминуче. Ціна почне змінювати навесні наступного року і продовжиться влітку, у сезон заготівлі ягід.
У 1913 році на 58-ми цукроварнях зварили 311,7 тисячі тонн цукру.
Із 58 цукроварень, які були у 1913 році, і 40ка тих, які працювали у 60-70 роки минулого століття, нині залишилося шість заводів. Щоправда, всі вони набагато потужніші від панських цукроварень.
Статистика: 1913 рік — на Поділлі працювало 58 цукрозаводів, 16 з них знищено під час громадянської війни.
У 1940-му цукор варили на 42 заводах, під час Другої світової війни зруйновано й не відбудовано 4 цукроварні.
У 1990-му цукрові буряки в області посіяли на площі 210 тисяч гектарів.
Нині значно виросла врожайність солодких коренів. Наприклад, у 1990-му в середньому з гектара накопували по 380 тисяч тонн буряків. У нинішньому, не кращому з погодніх умов, мають по 419 тис. т., а торік було по 569 цн/га.
У радянські часи 500-центнерний врожай вважався рекордним. Таку кількість буряків могли зібрати на окремо взятому невеликому полі. Ланкових, які досягали такого показника, називали п’ятисотенницями. Середній показник навіть по окремо взятому господарству був значно нижчий. Про район чи область — годі говорити.
За 500 центнерів буряків з гектара давали звання Геороя Соціалістичної праці.
Читайте також:
Португальці збудують у Вінниці завод будматеріалів. Там буде понад 200 робочих місць
На 5 тисяч гривень зросла зарплата в Ладижині — до 16-ти на місяць. Хтось на Вінниччині отримує більше?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер