Всередині малолюдно, — приблизно з десяток людей. Зустрічаємо чергового по храму священника — ієромонаха Софронія Чуприну, який говорить, що декілька разів на день у храмі протирають поверхні антисептичними засобами і проводиться вологе прибирання. Ікони, каже, також обробляють.
— Владика Симеон дав пораду парафіянам, щоб вони не прикладалися до ікон: просто помолилися, зробили поклін, але не цілували, — розповідає Софроній Чуприна. — Наші віряни нормально ставляться до цих рекомендацій. Вони розуміють, що їх недотримання може бути небезпечним, а для нас найголовніше — здоров’я ближнього.
За словами ієромонаха, митрополит Симеон неодноразово радив вірянам звертатися до лікаря або залишатися вдома, якщо у них погане самопочуття. Говорить, що частина парафіян вже перестала прикладатися до ікон.
— Наразі немає потреби забороняти прикладатися, але, якщо не дай Боже, буде спалах цієї хвороби, дії будуть рішучими, — продовжує священник. — Наступного тижня пройде Священний Синод, на якому будуть дані більш конкретні вказівки та поради. До того дотримуємося рекомендацій лікарів та влади.
Чуприна каже, що за шість днів свого чергування не помічав в храмі людей з сильними проявами хвороби. У соборі є чергові та касирки, вони, якщо таких побачать, будуть радити їм йти додому.
Поза тим, у соборі радять стояти один від одного на відстані. А недільних літургій тепер не дві, а три, щоб у приміщенні знаходилося менше людей.
У ньому також людей небагато. Приблизно два десятки. Священнослужителя на місці не знаходимо, тому запитуємо у касирки, де його можна побачити. Дізнавшись, що перед нею журналіст, жінка сказала, що, мабуть, нікого з керівництва у храмі немає. Потім передумала та направила в інший кінець церкви, мовляв, там має бути настоятель. Втім, нікого побачити нам не вдалося.
Не знайшовши нікого зі священиків, ми запитали у тієї ж касирки, чи обробляють вони ікони антисептиками:
— Це святиня. А святиня має бути необробленою. Якщо вже святі нас не будуть захищати... — говорить касирка. — Мільйон людей приймає причастя з однієї тарілочки та ложечки, і ніхто не захворів.
Те саме питання ми поставили чоловікові, який гасив свічки. Він сказав, що у церкві він не працює і спочатку не хотів будь-що коментувати. Потім відповів, що зранку бачив, як ікони обробляли. Однак, хто це робив, чим обробляли і скільки разів — він не знав.
В обох храмах журналіст пробув приблизно по десять хвилин. У Спасо-Преображенському соборі ми жодного разу не побачили людей, які цілують ікони. У Хрестовоздвиженському — прикладався кожен другий.
Чи безпечно зараз прикладатися до ікон?
Читайте також:
«Найближчим часом буде скасований і внутрішній туризм»: що говорять у вінницьких турагентствах
«У нас кожного дня все розгрібають»: де і за скільки у Вінниці продають антисептики
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер