Тисячу гектарів передали в оренду за 35 мільйонів гривень. Розповідаємо про перші торги

Тисячу гектарів передали в оренду за 35 мільйонів гривень. Розповідаємо про перші торги
У понад сім разів зросла під час аукціону вартість цієї земельної ділянки у Калинівській громаді, за її оренду переможець запропонував 8,5 мільйона гривень
  • Наша область стала першим регіоном, де провели аукціони з суборенди державних земель.
  • Торги відбувалися в онлайн-форматі: 16 земельних ділянок площею 1075 га передали в тимчасове користування за 35,4 млн.грн.
  • Загалом ставки під час торгів зросли у вісім разів у порівнянні зі стартовою ціною.
  • За яку ділянку заплатили найбільше коштів? За який лот змагалися найбільше учасників?

Аукціон за суборенду державних земель викликав значний інтерес серед аграріїв. Участь у торгах взяли представники агрохолдингів і фермерських господарств. За 16 лотів змагалися 94 учасники. Загалом стартова ціна зросла у вісім разів. За підсумками торгів виручили 35,4 мільйона гривень.

Детальніше розповісти про результати перших торгів журналіст «20 хвилин» попросив керівницю пресслужби ТОВ «Державний земельний банк» Наталю Остапчук.

На одну ділянку — 51 претендент

Співрозмовниця нагадала, що Вінниччина стала першою серед регіонів держави, де випробували новий механізм операцій із державною землею — передачі ділянок у суборенду на умовах аукціону.

Відео дня

Вона наголошує, що йдеться не про продаж земельних ділянок, а про їх  передачу у тимчасове користування. Це землі з конкретним статусом — вони належать державі.

Торги відбувалися на платформі «Прозорро. Продажі». Проводив їх Фонд держмайна. Організатором є ТОВ «Державний земельний банк».

Вже перший лот засвідчив, що торги будуть жвавими. За право суборенди ділянки, площею 115,1 гектара, змагалися 14 учасників. Ділянка розташована на території Городківсьої територіальної громади. Стартова ціна під час аукціону зросла у понад шість разів. Переможцем визнано фермерське господарство «Гичак Я.К.». На платформі You Control зазначено, що воно створено у 2007 році, зареєстровано у Крижополі, його статутний капітал становить 1,2 млн. грн. Переможець має сплатити три мільйони гривень, плюс ПДВ.

— На яку ділянку було найбільше претендентів? — запитую у керівниці пресслужби ТОВ «Державний земельний банк».

— Рекордним за кількістю учасників став лот на земельну ділянку площею 38 га у Калинівській територіальній громаді, — каже Наталя Остапчук. — За право оренди змагався  51 претендент. Стартова ціна зросла зі 170 тисяч гривень до 1,2 млн.грн.

Трохи менше охочих було вибороти право взяти в суборенду ще одну ділянку у Калинівській громаді, площею 170 гектарів. За перемогу в цьому лоті змагалися 45 учасників, а ціна зросла з початкової 755 тисяч гривень до фінальної  5,5 мільйона гривень.

— Який лот виявися найдорожчим?

— Найвищу ціну — 8,5 мільйона гривень, запропонували за земельну ділянку площею 262,4 гектари, вона також розташована на території Калинівської громади,  — розповідає співрозмовниця. — Стартова ціна лота становила 1,1 млн.грн. Не складно підрахувати, що в ході аукціону вона зросла у понад 7,5 разу. Таку ціну запропонувало місцеве сільгосппідприємство. Участь у цьому лоті взяли 44 претенденти.

Пані Остапчук нагадує, що названі суми не враховують ПДВ, цей вид податку також мають сплатити переможці торгів. До речі, у кожного з них є 20 днів на те, аби переказати кошти, які вони заявили на аукціоні. Якщо це не буде зроблено, документи на оренду не зможуть оформити. Аукціон оголосять повторно.

— За яким критерієм визначають стартову ціну на ділянку?

— Критерієм у цьому є нормативно-грошова оцінка землі, — говорить Наталя Остапчук. — Стартова вартість становить 12 відсотків від такої оцінки.

— Хто отримає кошти від аукціону?

— Згідно зі змінами до Бюджетного кодексу, 90 відсотків коштів, виручених на аукціоні, спрямовуватимуть до державного бюджету, решту десять відсотків — до місцевих бюджетів, — каже співрозмовниця.

— На який період держава передає землі в суборенду?

— Після сплати заявлених на аукціоні коштів переможці отримають право користування земельними ділянками терміном на 14 років, — каже керівниця пресслужби ТОВ «Державний земельний банк» пані Остапчук.

«Виводимо з тіні державні землі»

Коментар керівника ТОВ «Державний земельний банк» Ярослава Ярославського:

«Перші аукціони продемонстрували, що навіть в умовах воєнного стану аграрії готові працювати, гідно оцінювати землю і використовувати її ефективно та законно, — каже Ярослав Ярославський. — І це найголовніше. В торгах загалом взяли участь 94 учасники — від фермерів до великих агропідприємств, що підтверджує зацікавленість різних гравців ринку і справедливий доступ для всіх. Раніше ці державні землі роками використовувалися незаконно. Та із запуском «Земельного банку» ми поступово виводимо їх із тіні та даємо можливість використовувати на чесних засадах. Тепер держава не лише припинить зазнавати збитків, а й почне отримувати реальні доходи від цих земельних ділянок»,

Попереду ще чотири аукціони

Упродовж цього тижня, 4 і 6 жовтня, відбудеться ще чотири аукціони із суборенди державних земель сільськогосподарського призначення у Вінницькій області.

Загалом до кінця 2024 року заплановано провести приблизно 1900 аукціонів на право оренди понад 100 тис. гектарів земель у 20 областях країни.

Очікується, що державний бюджет вже отримає приблизно один мільярд гривень додаткових надходжень, частина коштів надійде також до місцевих бюджетів.


Читайте також:

«Ми воюємо, а ви землею торгуєте». Як військовим взяти участь в земельних аукціонах?

Ще вісім земельних ділянок виставили на торги: коли аукціон?

«Перед «боєчкою» читаємо молитву націоналіста»: що запитували вінничани у бійців Третьої штурмової

«Їх зустріне Ілля»: мати полеглого воїна запрошує на відпочинок у Бушу. Кого чекає?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (16)
  • Інна
    Ну так - в оренду здати у дЕржави є земля, а воїнам законних 2 га - дЕржава не має землі
  • Лідія Нижник
    А у воєнний час операції з землею заборонені! Чи це вже вийшли нові закони????
  • Наталия Куца
    Оренда тільки під екологічним контролем!!!!!!
  • Георгій
    Я не економіст. Але як можна брати гроші за те що люди беруть в оренду землю? Вони з неї ще нічого не отримали а від них вже вимагають плату. І хто більше.
       Це мабуть для того щоб потім не контролювати правильність використання за умовами угоди про оренду. Орендар що схоче те буде робити. Хоч продаватиме родючий шар.
    ꧁༺ 𝓐𝓵𝓮𝔁𝓪𝓷𝓭𝓻𝓸𝓼 reply Георгій
    Може спочатку загуглити, дізнатись "як виконується державний контроль за цільовим використанням орендованої землі", "які бувають порушення в сфері цільового використання землі", перш ніж шось вигадувати та критикувати?

keyboard_arrow_up