«Тільки не вбивайте!». У криницю потрапили змії, радимо, як їх дістати і що з ними робити

«Тільки не вбивайте!». У криницю потрапили змії, радимо, як їх дістати і що з ними робити
Кубло зміїв у закинутій криниці жителі Оксанівки побачили випадково. Що з ними робити, радить фахівець
  • Зміїв у закинутій криниці побачили у селі Оксанівка, розташованому на березі Дністра на Ямпільщині.
  • Не знають, що і як з ними робити. Поради селянам дає фахівець на прохання сайту «20 хвилин».

Про зміїв у колодязі написали на сторінці села Оксанівка у Фейсбуці. Допис супроводжується фото і відео. Місцеві просять допомоги, чи поради, як їм бути в такій ситуації.

«Мабуть, у кожному селі є закинуті криниці, у нашому селі Оксанівка теж є такі, на жаль, не одна, — читаємо у повідомленні. — Ми зіткнулися з дуже страшною і неприємною ситуацією. В криниці знайдено велике скупчення змій (зміїне кубло). Можливо, хтось уже стикався з такою ситуацією? Підкажіть, як можна позбутися таких створінь і очистити від них криницю».

Відео дня

Під час розмови з журналістом «20 хвилин» місцеві жителі уточнили, де саме знаходиться криниця з плазунами. Кажуть, при в’їзді в Оксанівку з автомобільної дороги Ямпіль — Могилів-Подільський ліворуч розташовані три будинки. Неподалік були колгоспні ферми, Будинок тваринника. Цю частину села люди називають «колгосп».

Цією криницею люди давно не користуються. Мають свої колодязі на подвір’ях. Закинута криниця то пересихала, то знов там з’являлася вода. Плазунів у ній виявили випадково. Тепер про цей факт знають жителі села. Людей тут проживає небагато.

Запитую, чи страшно від того, що поруч кубло змій?

— Не так страшно, як неприємно, — каже одна із співрозмовниць, просить не називати себе. — Та й треба ж їх якось дістати звідти. А далі що робити?

Що кажуть рятувальники?

Журналіст запитав ямпільських рятувальників, чим можуть допомогти у такій ситуації. Керівник місцевого відділення ДСНС Олександр Соловій сказав, що ніколи раніше їхнє відділення не мало справи з плазунами.

На запитання, чи зверталися до них жителі Оксанівки по допомогу, співрозмовник сказав, що не було таких звернень.

— А якби попросили допомогти? — запитую у співрозмовника.

— Радилися б в області, як бути у такій ситуації.

У прес-службі обласного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій журналісту надали таку відповідь:

«У бійців ДСНС відсутнє як обладнання, так і спеціальна підготовка при поводженні з плазунами. Рекомендуємо звернутися до зоозахисних організацій та органів місцевого самоврядування. Тим більше, що невідомо, чи  становлять плазуни загрозу для людей».

Про плазунів багато-чого можна дізнатися на сайті «Жаби. Ящірки. Змії». Автор публікації написав листа адміністратору сайту Володимиру Бокуну. Попросив висловитися стосовно ситуації в Оксанівці і дати пораду місцевим, що робити з плазунами в криниці. Поки що не отримали відповіді.

Як краще діяти в такій ситуації, дізналися від іншого співрозмовника — декана природничо-географічного факультету Вінницького педуніверситету імені Коцюбинського кандидата біологічних наук Олександра Матвійчука.

Олександр Матвійчук декілька разів наголошував: «Тільки не вбивайте плазунів!»

Схоже, в колодязі водяні вужі

Олександр Матвійчук упевнений на 99,9 відсотка, що у криниці села Оксанівки водяні вужі. Каже, гадюки не могли б довго жити у воді.

Співрозмовник наголошує, що вужі не отруйні плазуни. Ось що радить зробити зі зміями.

— Якщо жителі Оксанівки захочуть зробити добре діло, треба спробувати дістати плазунів з криниці, — говорить Олександр Матвійчук. — Ризикувати лізти в криницю точно не варто, але дістати їх можна в інший спосіб. Попросити у рибалок підсак, бажано з дрібною сіткою, прив’язати його до палиці і в такий спосіб опустити у криницю, а тоді підняти на поверхню».

Запитую, що робити далі, якщо вдасться виловити у підсак.

— Можна витрусити у мішок з цупкого матеріалу і віднести в яр за селом», — продовжує співрозмовник і знову наголошу, що вужі не отруйні.

Ще один  варіант визволення з води плазунів.

— Якщо криниця глибока, можна опустити в неї колоду або тичку і залишити, по них змії виберуться на поверхню, а далі знайдуть для себе місце для зимівлі, — говорить науковець.

За його припущенням, у криницю вони могли впасти, знайшли дірку між бетонними кільцями і так потрапили у воду.

Під час розмови він декілька разів повторив фразу: «Тільки не вбивайте плазунів!». Науковець дивується з агресивного ставлення людей до змій.

— Ви не уявляєте, з якою дикістю зустрічався у діях людей, — розповідає співрозмовник. — Одразу хапаються за лопату, аби знищити плазуна, який потрапив на очі, скажімо, на дачній ділянці. Ми все вбиваємо навколо себе. У радянські часи були заклики вбивати ховрахів, бо вони знищують врожай, вбивати птахів, горобців знищували. Це досі в головах людей.

Каже, навіть якщо в криниці гадюки, хоча в цьому має великий сумнів, не треба хапати руками, сачком дістати і випустити, винести у найближчий яр,  але в жодному випадку не вбивати.

— За 20 років моїх досліджень я жодного разу не стикався на території області з гадюкою, — розповідає Олександр Матвійчук. — Це не означає, що їх у нас нема, але я особисто не бачив. Підтверджено,  що у нас водиться два види гадюк — звичайна і степова.  Це отруйні плазуни. Всі інші види не є отруйними.

Науковець дає коротке роз’яснення для тих, хто називає гадюкою кожного плазуна. Це неправильно. За його словами, гадюки, вужі, полози, мідянки мають загальну назву — змії. Для кращого порівняння наводить приклад з птахами: ворони, горобці, голуби, сороки і т.д. мають загальну назву — птахи. Так само у плазунів загальна назва — змії.

Як відрізнити той чи інший вид зміїв? Це ще одна порада науковця.

«Бачив двометрову гадюку? Це неправда»

Прошу співрозмовника розповісти про характерні ознаки,за якими можна  відрізнити гадюку від інших видів плазунів.

— Коли хтось каже, що бачив двометрову гадюку, то вже точно не гадюка, — говорить Олександр Матвійчук. — Одна з ознак це довжина. Гадюка не буває довшою за метр, насправді здебільшого її довжина становить 60-80 сантиметрів. Вужі довші, це правда. Я особисто бачив вужа понад метр. Друга характерна ознака — товщина тіла. У гадюки воно завжди товстіше, ніж в інших зміїв. Причому, помітно товстіше. Коротший хвіст, він  швидко звужується, у вужів це звуження не таке раптове.

Зверніть увагу на ще деякі характеристики гадюк.

На верхній частині тіла гадюки можна побачити зигзаг. Він темнішого кольору, ніж забарвлення тіла. Вертикальна зіниця. У жодної іншої нашої змії нема таких вертикальних зіниць. В інших зміїв  вони круглі, а тут вертикальна, як у кота. Голова у гадюки груба, на ній характерний малюнок у вигляді птаха. Птах летить, розправив крила. Наведених ознак достатньо, аби відрізнити гадюку від інших зміїв.

— Якщо гадюку не провокувати, не чіпати, вона ніколи не випустить отруйне жало, — говорить науковець. — Навпаки, при наближенні людини вона намагається сховатися. Про летальні випадки від укусу гадюки у нас в області не зустрічав таких повідомлень.
 

Читайте також:

Тисячу гектарів передали в оренду за 35 мільйонів гривень. Розповідаємо про перші торги

ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 30 вересня по 7 жовтня, які ви могли пропустити

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Vasya Polosatiy

    Колишні на зборах
  • Катя Данько

    Зміїне кобло це верховна рада україни 🕎💩🤡🤮

keyboard_arrow_up