Шестеро молодих хлопців, «свободівець» у віці та журналіст. Таким складом ввечері п’ятниці, 16 вересня, вирушили фіксувати, в які ігри грають у «Лото-Маркеті» на Соборній, 46.
- Думаєте, у пана мера погано із зором і він не помічає цього грального закладу? Я більш ніж певен, що в цьому кримінальному озері плаває верхівка нашого міста, - говорить голова молодіжної організації «Студентська свобода» Андрій Гайдай.
Журналіст має інформацію, що власники структури, якій здають в оренду приміщення під “Лото маркети”, - кияни. А розкривати економічні злочини, має управління захисту економіки - структура в поліції, що раніше називала відділом боротьби з економічними злочинами та підпорядковувалася обласній міліції. Тепер в неї підпорядкування теж київське.
Списалися у Фейсбуку за кілька днів до цього. План дій був такий: заходять двоє хлопців, купують гральні місця, запускають гру і кличуть решту учасників рейду і поліцію, аби зафіксувати процес програвання грошей.
Спершу хотіли спіймати наряд поліції на вулиці, без дзвінка на «102», щоб «Лото-Маркет» раптом не зачинився. Протягом 20 хвилин Соборною не проїхала ні одна патрульна машина. Виходу немає – треба телефонувати. Причину виклику вигадують на ходу: неправильно припаркована машина заважає руху іншого транспорту.
- Хлопці не хочуть заходити до того, як приїде поліція, бо вже було таке, що їх зачиняли всередині й утримували, - пояснює Андрій Вигонюк.
- У таких закладах, як цей? – питаю.
- Ні, в «наливайках», де продають спиртне неповнолітнім…
Дзвонити на «102» довелося двічі, а чекати прибуття патрульних – з півгодини. Врешті машина є, двоє хлопців заходять в «Лото-Маркет», інші просять поліцейських почекати кілька хвилин і пояснюють справжню причину виклику. «Копи» з розумінням ситуації чекають. Паралельно повідомляють старшому, що виклик на порушення правил паркування виявився брехливим.
Є від активістів-гравців повідомлення – заходимо в середину. Там майже темно. Грають тільки «наші». На двох столах стоять таблички «Стіл замовлено».
Реакція працівників закладу передбачувана. Дівчата вимагають припинити зйомку, телефонують керівництву. У залу сходиться група підтримки. Подружки операторок і хлопці в спортивних костюмах п’ють каву в стороні і «попереджають», що їх знімати на відео ні-ні.
Агресія відчувається. Поліцейські опитують активістів і працівників закладу в різних кінцях зали. Було спокійно, поки не прийшов чоловік, який назвався «завхозом».
- Просто Максим, - почули від нього на прохання представитися.
Цей чоловік діловито ходив по залу, а потім вирішив помститися за те, що потрапив на відео - витягнув свій мобільний і почав власну відеозйомку. Це нікого з присутніх не злякало й він сховав телефон. Але продовжував нервувати.
- У нього був електрошокер, я захищався від електрошокера! – видав врешті «просто Максим», коли поліцейський зробив йому зауваження за викручену руку активіста.
Насправді активіст тримав мобільний, а не шокер. Бійки зі «свободівцем», який нібито був і не проти поштовхатися, Максим не продовжив. Зник.
- Раніше вас викликали в це місце? – питаємо у «копа», який слідкує за порядком.
- Так, я особисто був тут тричі, - каже він. - Викликали люди, які програвали гроші й хотіли їх повернути.
А активісти залишили в «Лото-Маркеті» по 20 гривень. Стільки коштували два папірці з кодом доступу в комп’ютер, написаним операторкою від руки.
- Ввівши код доступу, ми замість державної лотереї «Золотий тріумф», яка є зареєстрованою офіційною державною лотереєю, побачили 64 інші гри. Їх назви в переліку державних літорей в Україні відсутні, - розказав згодом Андрій Гайдай, що грав з Дмитром Вроновичем. - За хвилини ми програли майже всі гроші…
Про все це спочатку патрульні поліцейські, а потім слідчо-оперативна група, яка приїхала пізніше, взяли пояснення в Андрія і Дмитра. Тим часом інші активісти порівнювали законодавство про державні лотереї з побаченим на комп’ютерах «Лото-Маркета».
- На екрані, дивіться, симуляція пристрою зчитування лотерейного квитка, – говорили. – Це все фабула. І лотерейних квитків ніяких немає. У одну гру в них запаковано більше 60 інших ігор.
Previous
Next
Від працівників Нацполіції учасники рейду дізналися, що уже є кримінальне провадження щодо грального бізнесу у Вінниці, і їхні пояснення та заяви долучать туди.
- Один з поліцейських сказав мені не на камеру, що кримінальне провадження вже відкрите на даний заклад, були обшуки, збирається доказова база, - говорить Андрій Гайдай. - Я питав його, чому заклад не зачинили на час проведення слідчих дій. На це поліцейський відповів щось типу: «А ви що, не здогадуєтесь, чому?». Здогадуватись можна про багато що, але факт залишається фактом – міська влада, як мінімум, у курсі цього горе–закладу, а як максимум – в долі з ним.
Що все у них за законом, говорив адвокат Сергій Тишківський, який приїхав дати пояснення поліцейським як представник суб’єкта господарювання – Товариства з обережною відповідальністю «Укрлотокиїв».
За його словами, Укрлотокиїв орендує приміщення на Соборній з серпня. Хто доти працював тут, сказав, не знає.
- «Лото-Маркет» - це торгова знак, який належить підприємству МСЛ, - каже він. – ТОВ «МСЛ» є офіційним розповсюджувачем державних лотерей, має ліцензію Міністерства фінансів. Укрлотокиїв має договір з МСЛ про розповсюдження державних лотерей. Наших закладів у Вінниці близько 10. А всього «Лото-Маркетів» 50 чи 40.
Питаємо адвоката про його ставлення до людей, які програють у лотерею статки, і він каже - не чув про таких:
- У нас не спостерігалися гравці, які б виносили все з квартири і програвали. При кожному виклику поліції ми надаємо документацію, яка підтверджує повністю законність нашої діяльності. У тому числі, висновок експертизи, який підтверджує, що наше обладнання й близько не містить елементів грального бізнесу.
RIA не раз писала про претензії вінничан до роботи «Лото-Маркетів». Востаннє з МСЛ нам коментували: точки продажу державних лотерей за адресою Соборна, 46, в них немає. Тепер на сайті МСЛ є ця вінницька адреса в переліку офіційних. А от у куточку споживача названого закладу так само висить прострочена ліцензія.
Справа є і далі буде
Журналісту в поліції сказали, що боротьба з гральним закладами у Вінниці схожа на гру в «кішки-мишки». Правоохоронці вилучають техніку, а власники купують нову і продовжують працювати. Поки законодавство не поміняється, мовляв, так і буде.
Зараз у роботі поліції по Вінниці є 14 проваджень про незаконний гральний бізнес минулих років. Цьогорічне одне провадження – об’єднане. Його відкрили після серії обшуків, проведених спільно з прокуратурою, на початку літа цього року.
Тоді, нагадаємо, вінничани почали масово зверталися до правоохоронців з вимогою припинити поширення містом «Лото-Маркетів». У майже двох десятках закладів за різними адресами, які працюють під вивісками державних лотерей, вилучили техніку на експертизу. До цього провадження й долучать, як сказали в секторі комунікацій обласної поліції, матеріали, зібрані минулої п’ятниці на Соборній, 46.
Також у поліції сказали, що за названою адресою вже було два обшуки з вилученнями. Тоді на сайті МСЛ не було інформації про цю точку. Тепер є. Тим не менше документи, які надав представник власника закладу слідчо-оперативній групі в п’ятницю, будуть перевіряти на справжність.
Читайте також:
Що таке Лото-Маркет або Як гральний заклад у центрі «спалили» гравці-курці
Навпроти вінницької міськради працює нелегальне “казино”
Вчора у Вінниці був великий “шухер” – поліція арештувала гральні автомати
У Вінниці незаконні гральні заклади «заробили» майже 19 тисяч гривень
Їх закривають, а вони відкриваються: У Вінниці прикрили 16 гральних заклади
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер
Соловьев Антон
А между тем...в ВР готовится законопроэкт снимающий запрет на азартные игры.
Анонім
Я в дитинстві все тягнула додому. На мене мама кричала: знов ти приперла кавуна? А навіщо нам ще один кущ ожини?
Коли нікого не було вдома, я варила варення з того, з чого мені не дозволяли (навіть з кабачків і динь пробувала), щоб поекспериментувати. Ліпила вареники, мила під килимами... Моя хазяйськість переходила всі межі.
І знаю, що і мої нащадки, яких я встигну застати за життя, будуть такі ж - все додому, і нічого з дому.
Гриша
Daily reply Гриша
Гриша reply Daily
Daily reply Гриша