До 20 травня у Музеї історії Києва триватиме фотовиставка «Сильні духом. Мами». З фотографій 12 матерів розповідають історії своїх синів, які вони втратили у зоні АТО/ООС. І серед учасниць проекту є Алла Муравська з Хмільника, Інна Наумова з Козятина та Вікторія Костюк з Вінниці.
«Починається АТО. Не вагаючись, він приймає рішення їхати в зону бойових дій. Перша ротація — Слов’янськ, друга — Іловайськ. Дізналися про те, що він воював тільки тоді, коли його вже не стало, — сказала мати бійця Вадима Наумова козятинчанка Інна. — Завдяки цьому проекту я хочу розказати про свою дитину. Не про себе. Тому що зараз залишилося тільки одне, пам’ять».
Вадим Наумов у 2014 році пропав безвісти під час нападу бойовиків на блокпост Нацгвардії. Його упізнавали за тестом ДНК. Похований 1 вересня 2017-го. На його честь названий один з провулків у місті Козятин.
Нині Інна Наумова очолює сектор по роботі та соціальній підтримці воїнів АТО та членів їх сімей Козятинської міськради.
«Цей проект — живильна крапля для усіх мам, які втратили своїх синів на війні. Дійсно, неймовірна та титанічна праця багатьох людей, яким небайдужа наша доля та доля наших Синів-Героїв. Дякую усім!», — написала у фейсбуку про участь в проекті хмільничанка Алла Муравська.
Її син, Сергій Муравський, загинув у липні 2014-го в бою за Луганський аеропорт. Сама жінка зараз допомагає впоратися з горем іншим матерям, чиї діти загинули на війні. Вона є членом координаційної ради ГО «Спілка учасників АТО та їхніх сімей Хмільника та Хмільницького району»
Вінничанка Вікторія Костюк також стала учасницею фотопроекту «Сильні духом. Мами». Її син — Євген Костюк «Шльоцик» пішов на війну добровольцем, у 2014 році та не попрощався з батьками.
«Дорогая мама. Я клянусь тобі, що я прийду живим з зони АТО. Я йду туди стояти за рідну землю. Я хочу, щоб ти і моя сестра ходили на незалежній Україні. Я тобі клянусь, що прийду через три місяці. Не переживай за мене, я прийду і ми побачимося з тобою», — такого листа залишив Євген для матері.
Він загинув у травні 2016 року. Підірвався на «розтяжці» під час виконання бойового завдання поблизу шахти «Путилівська», в районі міста Донецьк. На Старому місті на його честь побудують сквер.
«Той сум та біль – вони завжди з нами. Але ми знайшли сили. У тому то й посил самої виставки: ми знайшли сили підфарбувати губи, зафарбувати сивину і взяти участь в цій фотосесії. Тому що, я скажу чесно, не всі погоджувалися. Не всі», — сказала керівник проекту Наталя Дубчак. Сама втратила сина Олександра Єрощенка у боях під Дебальцевим.
«Наш проект якраз мав на меті реабілітацію арт-терапією. Мами хоч на короткий час змогли відчути увагу, повагу. Вони через себе змогли привернути увагу до своїх синів», — підсумувала Дубчак.
Виставка діятиме до 20 травня. Усі охочі можуть її відвідати МВЦ «Музей історії Києва», який знаходиться на вулиці Богдана Хмельницького, 7
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер