Що у Вінниці роблять із безпритульними тваринами? Результати трирічної програми

Що у Вінниці роблять із безпритульними тваринами? Результати трирічної програми
  • У нашому місті завершується дія трирічної програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами.
  • Місто зробило ставку на стерилізацію, вакцинацію та адаптацію, замість традиційних і жорстких заходів.
  • Під наглядом волонтерів і муніципального притулку з вулиць забрали сотні тварин, і багато з них повернулися назад — але вже стерилізованими.

Ми проаналізували рішення виконкому №955 від 1 травня, щоб дізнатися, що і як вінницька влада робила з тваринами-«безхатьками»: котами та собаками. Які заходи виконали за 2022-2024 роки? Скільки витратили бюджетних коштів? Та чи достатньо цього?

Гуманність без крові

Почнемо з того, що ще у 2021-му міська рада затвердила програму контролю чисельності безпритульних тварин. Її основною метою було не лише зменшити популяцію, а й зробити це без крові та жорстокості — виключно через стерилізацію, вакцинацію та залучення громади до опіки над тваринами.

Програма охоплювала 2022–2024 роки та була розрахована на сталу зміну підходів до питання безпритульності. Її реалізацію поклали на Муніципальний притулок, що знаходиться на вулиці Гонти, 26Е.

Відео дня

Ключовими напрямами роботи стали:

  • масова стерилізація (кастрація) тварин;
  • вакцинація проти сказу;
  • візуальна ідентифікація кліпсами;
  • повернення тварин у знайомі середовища під опіку фізичних чи юридичних осіб;
  • постійне ведення електронного обліку;
  • утримання у карантині до остаточного огляду;
  • соціалізація та прилаштування тварин через притулок.

Після вилову тварин тримають тиждень на карантині, проводять обстеження, і лише за відсутності захворювань — стерилізують, вакцинують і повертають у знайомі місця. Важлива деталь — усі відлови відбуваються лише за присутності заявника, що гарантує прозорість.

«У період з 2022 по 2024 рік муніципальний притулок для тварин виловив 2038 безпритульних тварин та надав понад 9 тисяч ветеринарних послуг, — йдеться у рішенні виконкому. — Крім того, адаптовано 197 собак та повернуто до місця вилову 1998 собак».

Проблема — не лише у тваринах

Попри реалізацію програми, проблема чотирилапих безхатьків залишається актуальною. Основна причина — безвідповідальне ставлення частини власників домашніх тварин. 

Часто тварини просто викидаються на вулицю, або залишаються на самовигулі в приватному секторі. Саме ці хвилі «свіжих» безпритульних і підривають виконання програми регулювання чисельності тварин.

До того ж потік тварин з приєднаних до громади сіл та селищ створює додаткове навантаження на ресурси Муніципального притулку.

Останній, до речі, не обмежується тільки ветеринарною роботою. Він проводить активну інформаційну кампанію — популяризує відповідальне ставлення до тварин, закликає до адопції (прилаштування) і веде активну присутність у соцмережах. Тут оголошують про тварин, яким потрібен дім, та шукають їм нових господарів.

Також ведеться активна співпраця з волонтерами та громадськими організаціями. Зокрема, із благодійним фондом «Чотири лапи Україна». Наприклад, у червні 2024-го ветеринарні лікарі цієї організації проводили безкоштовну стерилізацію не лише безпритульних тварин, а й тих, яких приносили люди самостійно. Стерилізували тварин в спеціально облаштованих операційних на території Муніципального притулку.

А що буде далі?

На заходи Програми регулювання у 2022-2024 роках спрямували 13 мільйонів 86 тисяч гривень. Ці кошти були спрямовані на підтримку: Муніципального притулку для тварин МКП «Вінницязеленбуд», благодійної організації «Вінницький обласний благодійний фонд захисту тварин «Планета», а також на реалізацію проектів-переможців конкурсу в рамках «Бюджету громадських ініціатив» ВМТГ (безкоштовна стерилізація безпритульних кішок і котів у 2020 та у 2021 роках - авт.).

Інформацію про результати цієї програми взяли до відома. Її визнали такою, що втратила чинність з 1 січня 2025 року. Але — заходи з регулювання чисельності тварин гуманними методами на території Вінницької міської територіальної громади є в складі іншого стратегічного документа міськради, в «Програмі утримання та розвитку територій загального користування Вінницької громади», яка розрахована на 2025-2029 роки.

А чи достатньо цих заходів для регулювання чисельності безпритульних тварин? Чи часто ви стикаєтесь із тваринами-безхатьками? Як вони на вас реагують: приязно, нейтрально чи агресивно? Пишіть у коментарях!

Опитування

Чи достатньо місто робить, що регулювати кількість безпритульних тварин?

 

Читайте також:

У місті стартувала кампанія з вакцинації домашніх тварин від сказу. Як безплатно щепити улюбленця?

Де у Вінниці ховають тварин: чи з’явиться крематорій або офіційне кладовище?

Статистика сказу на Вінниччині. Які райони в зоні найбільшого ризику?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up