На місці колишнього лялькового театру роблять ремонт. Що тут буде і куди поділи декоративне панно?

На місці колишнього лялькового театру роблять ремонт. Що тут буде і куди поділи декоративне панно?
 • У 80-х роках минулого століття для лялькового театру три вінницькі майстрині створили декоративне панно.
 • Кольорова плитка з казковими героями донедавна прикрашала будівлю на Степана Бандери, 6. Зараз її зняли.
 • Що буде на місці колишнього лялькового театру у центрі Вінниці та куди поділи демонтоване панно? Ми дізналися.
 • А ще — поспілкувалися з майстринею, яка брала участь у виготовленні панно сорок років тому. 

У Вінниці на вулиці Степана Бандери ремонтують будівлю, у якій до 2019 року розміщувався театр ляльок «Золотий ключик». Під час робіт демонтували декоративне панно, яким була оздоблена будівля, і це викликало дискусії в соцмережах.

Зокрема, Тетяна Мінега, у групі Фейсбуку «Старі фото Вінниці» опублікувала відео, де знімають керамічну плитку і залишила такий допис:

Відео дня

«Так помирає історія міста. Вінницький театр ляльок діяв у цьому будинку у 1966 році. Його казковий фасад сам по собі культурна спадщина. Не могла уявити, що в когось рука підніметься».

Що буде на місці колишнього лялькового театру у центрі Вінниці та куди поділи демонтоване панно?

Будівлю під ветеранський простір

Головний архітектор Вінниці роз’яснив про реконструкцію будівлі по вулиці Степана Бандери, де колись знаходився Ляльковий театр. Євген Совінський повідомив, що будівлю реконструюють під потреби ветеранського простору.

— У приміщенні за адресою вул. Степана Бандери, 6 кілька місяців тривають роботи під егідою Департаменту капітального будівництва ВМР з його облаштування і пристосування для потреб ветеранського простору, — розповів Совінський.

За словами архітектора, на етапі розробки проекту передбачили зняття декоративного панно з казковою тематикою.

— Наразі підрядник розмонтовував панно, керамічні плити тематичних груп персонажів будуть упаковані підрядником і передані на тимчасове зберігання до фондів Музею Вінниці, — каже головний зодчий.

Панно — у фонд музею

У більшості вінничан панно асоціюється з Ляльковим театром, який переїхав до корпусу адмінбудівлі «Книжка» восени 2019 року.

За словами головного архітектора Вінниці, декоративне оформлення стіни будівлі було виконане з керамічних плит з барельєфами, покрите поливою та з живописними вставками. Техніка монтажу — коробова заливка фіксуючого цементного розчину по місцю. 

— Панно масштабне, але ми відкриті до пропозицій співпраці у справі ремонтажу його у екстер'єрі (не впевнений, адже багаторічні цикли розмерзання пошкодили частину композиції) або інтер'єрі, що буде доступний для містян, — повідомив Євген Совінський.

Глину привозили з Хмельниччини

Пригадаймо історію театру. В 30-ті роки XX ст. у Вінниці на базі міського палацу піонерів виник самодіяльний театр ляльок. Тридцять років театр існував як пересувний. В 1966 році театр, нарешті, отримує постійне приміщення по вул. Л. Толстого, 6 (Тепер С. Бандери), як репетиційну базу.

У 1993 р. в приміщенні театру здійснили капітальну перебудову, і тут, нарешті, розпочався систематичний показ вистав для глядачів. Театр обрав собі ім'я «Золотий ключик».

У 80-х роках минулого століття Вінницький виробничий художньо-оформлювальний комбінат отримує замовлення на створення керамічного панно з шамотної глини, яке зверху покрите кольоровими емалями. Замовник — театр ляльок. Виконують роботу дві вінницькі майстрині художньої кераміки Оксана Верхова-Єднак і Людмила Миронишина на чолі з автором Раїсою Іваненко. 

Ми зв'язалися з членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України Оксаною Верховою-Єднак, яка також є співавтором панно у вінницькому Укртелекомі та ресторані Першотравневий.

— Я пам'ятаю, як взимку в Полонне їздила брати шамотну глину, — розповідає майстриня. — Нам дали ЗИЛ і ми привезли дві машини глини з Хмельниччини. 

На панно з шамотної глини потрібно було зобразити казкових героїв і покрити кольоровими емалями. 

— Там були казкові герої: Колобок, Буратіно, Мальвіна, Кіт у Чоботях…зараз вже й не згадаю, — каже пані Оксана. — Майолікову цеглу випалювали в печах при температурі 1100 градусів. Процес відбувався на бувшому Вінницькому цегельному заводі, в майоліковому цеху, що знаходився біля парку. Потім панно монтували будівельники під нашим керівництвом. Зліпити, висушити, випалити, змонтувати — над проектом працювали біля пів року.

Майстриня сподівається, що декоративному панно дадуть друге життя, адже це частина культурної спадщини та історії Вінниці.

 

Читайте також:

Вінницький ліцей №27 провів найбільше ярмарків та зібрав рекордну суму для ЗСУ

«Колесо допомоги у вишиванці». У Вінниці відбувся благодійний велозаїзд

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
 • Читач97

  Ветеранський простір - це що?
 • Yurа

  Мер&оти , без зазріння совісті ❗Не вистачає емоцій передати відчай та безсилля, щоб зупинити моргуновських вандалів , що знищують пам'ятки вінничини під приводом благодійності❗Якіж вони цинічні , мерзотні лицеміри❗👹🤬💩👎
 • Алла Полищук

  Знову відмивати будуть гроші!!!

keyboard_arrow_up