Рілля на продаж. Скільки та за якою ціною продали сільгоспземель на Вінниччині

Рілля на продаж. Скільки та за якою ціною продали сільгоспземель на Вінниччині
  • Ринок сільськогосподарських земель в Україні почав діяти з 1 липня 2021 року. 
  • Наразі вінницька сільгоспземля коштує в середньому 47,6 тисячі гривень за гектар. І це далеко не найвищий показник для українських областей.
  • Водночас фахівці стверджують, що реальна ціна може бути вищою і припускають, що значна частина ринку землі перебуває в «тіні».

За даними KSE (Київська школа економіки - авт.), з моменту запуску ринку було укладено 254 тисячі угод на купівлю-продаж майже 0,57 мільйона гектарів землі, що становить 1,38% від загальної площі сільськогосподарських угідь в Україні. 

Весь цей час право на купівлю землі мали тільки громадяни України, і кожен міг придбати не більше 100 гектарів. Але з початку 2024 року право на купівлю землі отримали і юридичні особи, а обмеження на розмір угод для них збільшили до 10 тисяч гектарів. Як це вплинуло на ринок? Про це та інше дізналися з аналітичного огляду KSE, за 2 квартал 2024 року.

Цінність землі зросла

Отож, за три роки існування відкритого ринку землі в обігу перебували усього 1,97% рілля від загальної площі у Вінницькій області. По суті, це середній показник для України, де найбільший зафіксований на Полтавщині — 2,82%, а найменше продають сільгосп землі у Луганській області (0,31%), що спричинено окупацією та бойовими діями.

Відео дня

Автори дослідження стверджують, що цінність землі суттєво зросла.

«Якщо середньозважена ціна в четвертому кварталі 2023 року становила 37,8 тис. грн за гектар для всіх проданих земель, то у першому кварталі 2024 року вона становила вже 42,0 тис. грн за гектар, тобто зросла на 11,2%, — йдеться у звіті Київської школи економіки. — Якщо ж говорити про загальний обсяг ринку сільськогосподарських земель, то з моменту відкриття ринку сукупна вартість всіх земель, що відчужувались шляхом купівлі-продажу склала 25,3 мільярда гривень».

Але там же зауважили, що сільгосп землю продають за ціною, що майже не відрізняється від нормативно-грошової оцінки (усього на 1-2% вище, ніж НГО). І справжній обсяг ринку може бути суттєво більшим, як і справжня ціна, стверджують в KSE.

У розрізі областей, то вінницька с\г земля коштує, в середньому, 47,6 тисячі гривень за гектар. У сусідній Хмельницькій області — вже 50,6 тисячі гривень. На Київщині гектар рілля коштує 49,5 тисячі гривень в середньому, на Черкащині — 50,2 тисячі гривень. Дешевше торгують землею ніж у нас у таких сусідніх областях: Чернівецька (43 тис. грн за га), Одеська (36,3 тис. грн за га), Кіровоградська (39,7 тис. грн за га) області.

Агрохолдинги все не викупили

З першого січня 2024 року право купувати сільськогосподарські землі отримали юридичні особи. Разом з цим збільшився ліміт щодо купівлі землі «в одні руки»: зі 100 до 10 тисяч га. 

Деякі учасники ринку тоді висловлювали побоювання, що великі гравці можуть акумулювати значні площі сільськогосподарських угідь. За підсумками першого півріччя 2024 року ці припущення не підтвердились, кажуть в Київській школі економіки.

«Впродовж перших шести місяців після відкриття ринку земель для юридичних осіб 823 юрособи скористалися правом купівлі с\г землі. За цей час вони уклали 7,2 тисячі угод сукупною площею 21,5 тисячі гектарів. Відтак, частка юридичних осіб на ринку сільгоспземель (за площею придбаної землі) за цей час становила 18%», — йдеться у звіті.

І на Вінниччині юридичні особи, з початку цього року, придбали сумарно 1 тисячу 49 гектарів сільгосп землі. На Хмельниччині — 1 тисячу 634 гектари, на Київщині — 1 тисячу 63 га. Абсолютним лідером є Полтавська область, де юридичні особи купили 5 тисяч 199 гектарів загалом за шість місяців 2024 року.

В оренді — понад 6 мільйонів гектарів землі

На відміну від ринку купівлі-продажу підмораторних сільгоспземель, який функціонує з липня 2021 року, ринок оренди земельних ділянок існує вже багато років. 

За останні три роки було укладено 2,6 мільйона транзакцій на оренду 6,2 мільйона гектарів землі загалом. 

Середня вартість оренди сільгосп землі по Україні складає 3 тисячі 198 гривень за гектар. При цьому суто у Вінницькій області середня ціна оренди складає 3 тисячі 655 гривень за га рілля.

І оренда (якщо земля комунальна - авт.), і продаж приносить податкові надходження до бюджету громад.

«За відносним показником бюджетних надходжень, пов’язаних з обігом та користуванням сільгоспземлями, у перерахунку на площу таких земель, лідером за результатами перших п’яти місяців 2024 року є Дніпропетровська область – 1539 грн з гектара. Це у три з половиною рази більше від загальнонаціонального показника, який становить 429 грн/га. Значні відносні доходи отримують також громади Львівської (762 грн/га), Одеської (688 грн/га), Івано-Франківської (632 грн/га) та Закарпатської (620 грн/га) областей», — йдеться у звіті Київської школи економіки.

Натомість для Вінницької області показник податкових надходжень з продажу і користування сільгоспземлі складає 341 гривню з гектара.

Ознайомитись повністю зі звітом KSE можна за цим посиланням.

Раніше, нагадаємо, ми розповідали про те, скільки у Вінниці коштують квартири на первинці та вторинці?

 

Читайте також:

Мита скасували. Вінничанам час купувати зарядні станції на зиму?

Як у Вінниці отримати компенсацію на придбання інверторів та акумуляторів?

Пенсії, доплати та скасування відстрочки. Що зміниться для вінничан у серпні?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up