Посилення мобілізації з 18 травня: до чого готуватися військовозобов'язаним, розповідає адвокат

Посилення мобілізації з 18 травня: до чого готуватися військовозобов'язаним, розповідає адвокат
 • Завтра, 18 травня, в Україні набуває чинності новий закон про мобілізацію та військовий облік. Що чекає військовозобов'язаних — розповідає вінницька адвокатка Мар’яна Слізяк.

Новий закон має унормувати облік військовозобов'язаних, відпустки для мобілізованих, а також правила бронювання та відстрочки.

Отже, від завтра всі чоловіки віком 18-60 років протягом 60 днів повинні оновити свої облікові дані. Під час оновлення даних направлення на ВЛК може бути видано, адже стан здоров'я входить до категорії облікової інформації про військовозобов’язаного. 

Також Міноборони 18 травня запустить застосунок  «Резерв+»,  зазначає адвокатка Мар’яна Слізяк. — Через застосунок також можна оновити дані. У ньому можна побачити інформацію з реєстру «Оберіг» щодо себе. У застосунку «Резерв+» також заявиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.

Відео дня

Кому оновити військово-облікові дані

Від 18 травня 2024 року протягом 60 діб усі військовозобов'язані громадяни мають уточнити:

 • адресу проживання;
 • номери засобів зв’язку;
 • адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти);
 • інші персональні дані.

— Ця норма стосується також заброньованих осіб, осіб з відстрочкою і жінок-військовозобов’язаних, — говорить правозахисниця. — Ті громадяни, які оновили свої дані у ТЦК та СП до 18 травня 2024 зобов'язані повторно прийти до ТЦК та СП після 18 травня.

Як оновити дані

Зробити це можна буде трьома способами:

 • у центрі надання адміністративних послуг,
 • у територіальному центрі комплектування,
 • дистанційно через електронний кабінет призовника, який запрацює в тестовому режимі від 18 травня.

— Яким чином буде здійснюватись оновлення персональних даних через ЦНАПи, наразі невідомо, однак законодавець надав військовозобовязаним право вибору суб’єката, до якого можна звернутись для виконання обов'язку, — говорить Слізяк. — У випадку відмови ЦНАПу надати вам послугу з оновлення облікових даних раджу отримувати і письмову відмову із відповідним нормативним регулюванням. 

Електронний кабінет військовозобов’язаного має запрацювати 18 травня. Щоб оновити дані, необхідно буде виконати декілька кроків:

 • завантажити мобільний додаток з App Store або Google Play Market;
 • пройти авторизацію в застосунку;
 • заповнити всі необхідні дані.

При оновленні даних в ТЦК військовозобов’язаним можуть вклеїти штрих-код (VIN-код) у військовий квиток.

Хто втратить відстрочку

 • батьки, які утримують трьох і більше дітей, якщо мають заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці;
 • чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, а мати дитини не позбавлена батьківських прав, не померла, не має статусу зниклої безвісти або безвісно відсутньої, не перебуває у місцях позбавлення волі;
 • студенти, які здобувають ступінь освіти, що не є вищим за попередній (наприклад, маючи ступінь освіти «магістр» людина знову навчається на магістра, хоча й по іншій спеціальності);
 • педагоги коледжів, вишів та шкіл, які мають на основному місці роботи менше 0,75 ставки;
 • чоловіки, чия дружина має ІІІ групу інвалідності, якщо ця інвалідність не пов'язана з певним видом захворювання, травми або каліцтва.

— При цьому закон передбачає, що відстрочка може бути надана, коли дружина за висновком ЛКК або МСЕК потребує стороннього догляду, хоча й не має групи інвалідності.

Військовий документ з собою

Усі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати з собою військово-обліковий документ. Навіть  виключені з військового обліку або ті, що мають бронь чи відстрочку. Йдеться про приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

— Право перевіряти такі документи надане працівникам ТЦК та СП, поліцейським, прикордонникам (у прикордонній смузі або на пунктах пропуску), — наголошує адвокатка.

Вручення повісток

Новий закон про мобілізацію, який набуде чинності з 18 травня, запроваджує нові вимоги до того, як можуть вручати повістку.

Законом, знову ж таки, не визначене місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть видати в будь-якому місці. Наприклад, за місцем проживання військовозобов'язаного, за місцем навчання, роботи, на вулицях, зупинках, блокпостах, громадських місцях.

Хто має право вручати повістку:

 • представники ТЦК та СП, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки;
 • представники органу місцевого самоврядування (виконавчого органу сільської, селищної, міської ради);
 • керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний;
 • керівники навчальних закладів (за наявності розпорядження ТЦК).

— Повістку військовозобов’язаному вручатимуть лише під особистий підпис, як і раніше, каже Маряна Слізяк. — Повістка, кинута до поштової скриньки, не вважатиметься належним чином врученою. Також не буде вручення повісток через електронний кабінет призовника або електронною поштою. Норма про електронну повістку в новому законі про мобілізацію була відхилена.

Як зазначають юристи, за неявку за повісткою передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Нові повноваження поліції

Від 18 травня нові повноваження отримають не тільки працівники ТЦК та СП, але й поліції.

— Зокрема, одним з нових повноважень поліції буде перевірка в особи військового квитка, який тепер усі військовозобов'язані особи від 18 до 60 років повинні носити з собою. Аналогічні повноваження мають прикордонники у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску.

Працівник ТЦК і поліцейський можуть вимагати показати документ, що посвідчує особу.

Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський можуть здійснювати фото- і відеофіксацію процесу надання та перевірки документів. Крім того, вони матимуть доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів "Оберіг".

Національна поліція зможе також затримувати та доставляти ухилянтів до ТЦК.

Зміни для роботодавців

Новий закон закріплює таке поняття як оповіщення. Йдеться про виклик громадян до ТЦК, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.

Підприємства, установи, організації та заклади освіти незалежно від підпорядкування і форми власності зобов’язані на вимогу ТЦК сповістити військовозобов'язаних про виклик до ТЦК і забезпечити їхнє своєчасне прибуття за цим викликом, у 7-денний строк.

— Відтепер підприємства, установи і організації тепер будуть зобов’язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів з-поміж своїх працівників і надавати звітність з цих питань відповідним органам влади, — каже Слізяк.— Роботодавці мають інформувати ТЦК про прийняття на роботу (навчання) та звільнення з роботи (навчання) призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Керівники підприємств будуть відповідати за неявку своїх військовозобов'язаних працівників до ТЦК.

Перетин кордону

З 18 травня для окремих категорій українських громадян під час перетину кордону буде обов’язковим наявність військово-облікових документів.

Інспектори ДПСУ в пунктах пропуску в окремих категорій громадян перевірятимуть наявність військово-облікового документу. 

Порядок виїзду певних категорій осіб залишається незмінним, це не стосуватиметься таких категорій осіб:

 • особи з інвалідністю;
 • ті, які супроводжують осіб із інвалідністю та дітей із інвалідністю;
 • водії, що здійснюють перевезення медичних вантажів та гуманітарної допомоги, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;
 • визначені особи за окремими посадами та державної служби, працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі тощо.

Ув'язнені на фронті

Президент України підписав закон, згідно з яким деякі категорії увʼязнених можуть бути добровільно мобілізовані до лав ЗСУ. Про це йдеться у картці законопроєкту №11079-1.

Відтепер у засуджених  з'явиться можливість вийти на волю за умовно-достроковим звільненням, аби служити в армії на контрактній основі.

Однак згідно з законом такою можливістю можуть скористатися тільки ті, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями. Замінити покарання на військову службу не дозволено також корупціонерам.

У Мін'юсті заявили, що 4,5 тисячі засуджених погодилися вийти з в'язниці на фронт.

Нові штрафи для ухилянтів

Новий мобілізаційний закон, що вступає в силу 18 травня, нові штрафи не вводить. Однак 9 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 10379, яким дозволила заочно накладати штрафи на ухилянтів та значно збільшила їхній розмір.

За порушення військового обліку:

 • у мирний час — від 3 400 до 5 100 гривень;
 • у воєнний час (або повторне порушення) — від 17 000 до 25 500 гривень.

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час:

 • для громадян — від 5 100 до 8 500 гривень;
 • для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 гривень.

За ухилення від мобілізації у воєнний час:

 • для громадян — від 17 000 до 25 500 гривень;
 • для посадових і юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 гривень.

Обмеження керування авто

Якщо ТЦК отримає письмову відповідь з органів поліції про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до військкомату, то ТЦК та СП протягом п’яти днів надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення вимогу про виконання обов’язку.

— У випадку невиконання вимоги, ТЦК та СП може звернутися до суду  з вимогою про обмеження права керування транспортним засобом, —зауважила адвокатка.

Топ-3 правил мобілізації в Україні

 Як не нарватися на штраф і не стати ухилянтом? Правозахисники виділяють п'ять основних правил:

 1.  З 18 травня особам призовного віку протягом 60 днів оновити облікові дані у ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет.
 2.  Не ігнорувати вимоги повістки про явку до ТЦК та СП. 
 3.  З 18 травня чоловікам потрібно носити із собою військово-облікові документи (в т. ч. і виключеним з обліку) та пред'являти військово-обліковий документ на вимогу представника ТЦК та СП, поліцейського чи прикордонника. 

 

Читайте також:

«Колесо допомоги у вишиванці». У Вінниці відбувся благодійний велозаїзд

«Відпочинок на природі — найкраща реабілітація». Дозвілля військових, які лікуються в центрах протезування

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (7)
 • Мельничук Андрей

  Та хто дурний іти в ту згот-контору...
 • alexа

  А після 60?дохнути???
 • Настя

  Геноцид
 • Вікторія

  Люди не будьте байдужі підпишиться https://petition.president.gov.ua/petition/219554

keyboard_arrow_up