Писала понад 20 років: краєзнавиця видала книгу про невідомі факти з життя Миколи Леонтовича

- Вінницька науковиця Лариса Семенко видала унікальну книгу про автора легендарного «Щедрика» українського композитора Миколу Леонтовича — «Наш тихий геній Леонтович».
Вінницька історикиня і краєзнавиця Лариса Семенко видала книжку про Миколу Леонтовича. Про це повідомляє Туристичний сайт Вінниці.
Монографія налічує 856 сторінок і містить цікаві та подекуди невідомі широкому загалу факти про життя видатного композитора, диригента, автора відомої на весь світ мелодії «Щедрика».
Над цією монографією пані Лариса працювала 20 років: шукала і досліджувала архівні матеріали, праці інших науковців, краєзнавчі розвідки, спогади рідних, друзів та приятелів митця.
«Також я розписала родинне коло: батьків, брата, сестер, доньок, племінників — щоб читач міг зрозуміти, в якому середовищі виховувався і зростав Микола Леонтович, — розповіла Лариса Семенко. — Це була інтелігентна священницька родина, яка формувала його світогляд, любов до української пісні, до української культури».
Книга «Наш тихий геній Леонтович» містить понад півтисячі документальних джерел і понад 250 фото, значна частина яких публікується вперше. Авторка розвіює багато міфів, якими огорнута постать Миколи Леонтовича. Зокрема, де все ж був написаний «Щедрик». А також розкриває раніше невідомі факти з життя і творчості відомого на весь світ композитора.
«Здивувало багато чого, — каже краєзнавиця. — По-перше, сімейна біографія. Я, наприклад, не знала, що в Леонтовича було четверо дітей — двоє померли ще немовлятами. Здивувала плутанина з місцем народження: одні писали — в селі Селевинці, інші — в селі Монастирок. Коли підняла архіви, виявилося, що це прихід називався Селевинецький, а сама церква, будівлі, були в Монастирку. Відповідно, Леонтович народився в Монастирку, і батько його службу відправляв саме у церкві села Монастирок. Потім, наприклад, мене здивувало, що Леонтовича хотіли перепоховати у Києві на Байковому кладовищі. Про це дружина особливо клопоталась, і питання тягнулося десь до 60-х років».
У монографії великий розділ присвячений раніше недослідженій діяльності Миколи Леонтовича під час Української революції 1917-1920 років. А саме, його співпраці з Олександром Кошицем і Кирилом Стеценком у структурах Центральної Ради, Гетьманату і Директорії у музичному відділі.
Також у книзі оприлюднені 70 листів з особистого листування композитора, більшість із яких широкому загалу представили вперше і в повному обсязі, без цензури радянських часів.
В планах Лариси Семенко знайти біографію вбивці Леонтовича, який застрелив композитора в домі його батька.
«Афанасій Грищенко був інформатором ЧК, він працював там з грудня 1920 року, і це документально підтверджено, — ділиться краєзнавиця. — Сестра Леонтовича Вікторія згадує пізніше, що Грищенка знали в тій окрузі, в селах, бо він часто виступав на мітингах, як і знали, що він працював в Гайсинському ЧК. Він не ховався. Звісно, немає документа, і його навряд чи хтось знайде, що Грищенка цілеспрямовано направили на вбивство. Але є цілий ряд документів, в яких написано, що такі-то (не розшифровані) під номером таким-то направлені в секретні відрядження. По-друге, є документи, що у цей період можна було чинити терор на місці: якщо співробітник ЧК бачив перед собою «ворога», він міг його розстріляти і забрати всі цінні речі. У той період у Гайсинському ЧК нотувалося все від А до Я: забрали стільки-то жіночих прикрас, ложок, цінних речей… Але ім’я Леонтовича не згадувалося ніде. Тобто це була спеціальна операція по його знищенню».
Лариса Семенко — історикиня, науковиця, працює завідувачкою науково-дослідницького відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею. Відома дослідженнями історії Поділля доби Української революції 1917-1920 рр., періодів голодомору, репресій, історії української культури 1920-1930-х років. Також вона досліджує історію Вінницького обласного академічного драматичного театру ім. М, Садовського, діяльність Подільських філій Музичного товариства ім. М.Леонтовича, створення капели «Думка» тощо.
Книгу Лариси Семенко «Наш тихий геній Леонтович» можна буде придбати під час презентації, яка відбудеться 25 березня о 15.00 у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Крім цього ознайомитися з примірником можна в обласній бібліотеці ім. В. Отамановського.
Читайте також:
«Це моє переродження»: художниця Світлана Сулима відкрила виставку «SVILAMIYA. Шлях до себе»
Понад 10 тисяч екземплярів у «Черевичку» Хмільника — єдиний в Україні музей сувенірних чобітків
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.