Із п’яти запланованих візитів, які проводили в один день, 7 лютого, вдалися чотири. Серед таких – перевірка Тиврівського відділення Жмеринської поліції.
Як представників уповноваженої Верховної Ради України з прав людини зустрічали в поліції і що вони там побачили, розповіли на звітному круглому столі. Запросили почути все й людей з Нацполіції, аби ті могли одразу прокоментувати стан речей.
Перше порушення, як розповів працівник секретаріату уповноваженої, що був учасником групи моніторингу поліції, знайшли одразу на вході.
– Пандус не такий, як треба, тому на візку ніхто не зможе заїхати, – сказав він, демонструючи фото двох металевих рейок, приварених до сходинок, які мали б служити тим самим пандусом. – Кнопки для виклику поліцейського на вході немає. Камери відео спостереження є, але вони не працюють.
Названі далі недоліки монітор назвав системними, тобто характерними для більшості поліцейський установ. Чи не найсуттєвіше з них – це порушення ведення обліку людей, які заходять в поліцію.
– Ось дивіться, людина зайшла о другій годині, а затримана була о 9.40, – показав учасник моніторингу на екрані копію сторінки з поліцейського журналу. – Нам сказали, що ця людина вийшла, а потім знову зайшла… Це не перший випадок, коли через кожні три години людина заходить і виходить…
Представник уповноваженої розповів, що в будівлі Тиврівської поліції вже три роки триває ремонт. І через це зачинене, але не опечатане. Кімнати для проведення слідчих дій узагалі немає.
– Відповідального за затриманих призначили, але він не веде ніякої документації, тоді як все має фіксуватися, куди котрого возили і що з ним робили, – пояснив учасник моніторингу. – Взагалі немає журналу реєстрації надання медичної допомоги особам, які перебувають в підрозділі поліції. І 80% ліків, які ми там знайшли, були давно прострочені.
Ось як відповів на звіт представників омбудсмена начальник Тиврівської поліції Олександр Плем’яник:
– Є недоліки, але ми вчора (у день перевірки, – авт.) провели спільну нараду і вже ці недоліки почали усувати. Врахуйте те, що ремонт іде. Але хочу запевнити, що до кінця місця недоліки будуть усунуті. Тут можна багато чого розказувати, але рівень буде до кінця місця належний.
– А ми з повторним візитом до вас! – гукнула з іншого кінця столу жінка-монітор, яка брала участь у цій перевірці.
– Я тільки за, – відповів їй начальник Тиврівської поліції.
Повний перелік порушень, які виявили представники уповноваженої Верховної ради з прав людини, із рекомендаціями для їх усунення підготують за місяць. Цей звіт надішлють керівництву Нацполіції для реагування на виявлені порушення.
Офіс уповноваженої Верховної ради України з прав людини разом з Громадською організацією «Україна без тортур» за день мала перевірити у Вінницькій області п’ять установ у рамках реалізації Національного превентивного механізму. В чотирьох місцях – перевірки відбулися. Про їхні результати чекайте публікації на 20minut.ua найближчим часом. Ще буде про:
Нагадаємо, що в Тиврівському суді повний моніторинг не відбувся. Чому – знайдете в матеріалі «Голова суду зачинився від перевірки. Люди на засідання лізли через турнікет».
– В наших моніторингових групах присутні, як працівники офісу, так і громадські монітори, які брали участь у візитах, – пояснює представниця секретаріату уповноваженої Олена Темченко. – Це наша невід’ємна практика, що візити здійснюємо з працівниками громадськості. Усі вони пройшли спеціальну підготовку і мають відповідні доручення уповноваженої.
За результатами моніторингу підготують акти реагування та розішлють відповідним уповноваженим органам. Протягом місяця керівникам об’єктів перевірки дають змогу надати фотодокази ліквідованих порушень або розв’язання знайдених моніторинговими групами проблем.
Читайте також:
Голова суду зачинився від перевірки. Люди на засідання лізли через турнікет
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер