Моніторингові групи уповноваженої Верховної ради України з прав людини працювали у нашому регіоні учора, 7 лютого. Побувати в поліцейському відділку, у виправній колонії, в хоспісі та в будинку-інтернаті. Скрізь знайшли свої порушення, які сьогодні озвучили на круглому столі та складуть у великий звіт про перевірку.
Найгірше напишуть, схоже, про ту установу, куди їм не удалося потрапити. У Тиврівському суді моніторів не пустили в приміщення. Вони викликали «102» і зафіксували порушення, яке передбачає сувору відповідальність. Як розповіли учасники групи, на вході до суду закрили турнікет. Через це люди, які прийшли на засідання, мусіли перелазити через загорожу, коли їх викликали.
– У мене був шок і розрив шаблонів, – каже учасниця групи моніторингу від уповноваженої Верховної Ради. – В нашому моніторинговому середовищі цей випадок буде анекдотом року, мабуть. Недопуск деінде ще можна зрозуміти. А суд – це люди, які повинні розуміти, що таке Закон! Тепер будуть великі неприємності у багатьох...
– Це перший випадок за мою правозахисну практику з 2006 року, – говорить інший учасник моніторингу. – Коли ми прийшли до суду, нікого на вході не було. Ми пройшли в канцелярію, доповіли про себе, потім чекали і ще раз зайшли нагадати – «повідомте». Після третього разу вийшла керівник апарату суду, сказала, що має порадитися з головою суду, й пішла…
Розмову з головою суду перевіряльники мали у дверях приміщення, названого службовим. Головний суддя Тиврівського району на сьогоднішньому круглому столі через свою поведінку заслужив звання «царя і бога». Монітори назвали його незрозумілий для них вчинок проявом неповаги до уповноваженої і Закону.
– Розмова фіксувалася на відео, а він «вийдіть звідси, я не буду з вами розмовляти», – розказує ще один учасник моніторингової групи. – Я навіть не хочу собі уявляти, що відчувають ті громадяни, які приходять в суд. Вони в нас на очах мусіли перелазити через огорожу. Це взагалі виходить за будь-які рамки.
– Секретар запрошує людей на суд – і вони лізуть через загорожу, бо чергового поліцейського немає на місці, – розказує правозахисник з 12-річним стажем. – Коли він прийшов, питали, де був. А він каже: «Я з 9-тої години до 11-ти чекав, коли приїде керівник суду, щоб відкрити йому ворота. Замерз, але якби не відкрив ворота, мене б звільнили, а я цього не хочу...».
Щоб зафіксувати недопуск до перевірки, монітори викликали поліцію. Паралельно до цього – знайшли в одній судові залі залізну клітку, тримання у якій в Європейському суді з прав людини визнають порушенням права на гідність. Також потрапили в приміщенні для тримання підсудних. Там замість обладнаної конвойної кімнати зняли на фото склад архівних матеріалів. Хтось з працівників пояснив – ремонт.
– Всі ховалися там від нас, – каже правозахисник. – Таке враження склалося, що в цьому суді є щось таке кричуще, раз не допустили. Або керівник просто вважає, що він там цар і бог.
Представниця секретаріату уповноваженої Верховної ради України з прав людини Олена Темченко назвала недопуск моніторингової групи величезним скандалом:
– Це другий випадок за шість років діяльності Національного превентивного механізму. Один раз нас не пустив медик у хоспіс. Закінчилося це судом і штрафом за перешкоджання діяльності уповноваженого. Головний лікар закладу заплатив особисто щей прославився на всю Україні. То була людина не юрист. А тут – голова суду, який знає законодавство! Без слів. Ми виконуємо роботу згідно Закону, але справа не в нас. Справа в тих людях, які беруть участь в судових засіданнях в цьому суді. Це скандал величезний.
Учасники моніторингової групи зняли на відео розмову з суддею, який відмовився пускати їх на перевірку. Це відео на круглому столі бачив і коментував заступник начальника управління судової адміністрації у Вінницькій області Олег Кислиця.
– Я висловитися з цього приводу можу без проблем, – почав він. – Цей випадок показує негативну сторону, але вона не загальна для всієї системи. Це особисто персоналії голови суду і виконуючої обов’язки керівника апарату (керівник апарату цього суду сьогодні в передпологовій відпустці). Мені соромно за колег, які не знають норм законодавства... Думаю, що голова суду не зорієнтувався, неправильно себе повів…
Олег Кислиця пояснив, що впливу на суддів територіальне управління не має, бо людей у мантіях призначають Вища кваліфікаційна комісія, Вища рада правосуддя, Президент. І сказав, що голів суду обирають самі судді, які там працюють. Він же – має можливість впливу тільки на керівницю апарату і пообіцяв, що управління зробить висновки.
– Нелюдську поведінку бачимо – не нормально. Реагувати – будемо, – сказав Олег Кислиця. – Ще вчора я мав розмову з заступником, яка виконує обв’язки керівника апарату Тиврівського суду, і дав доручення готувати письмове пояснення на начальника, щоб цивілізовано розібратися з ситуацією. А впливати на голову суду можете ви (звернення до моніторів, – авт.) через Вищу кваліфікаційну комісію та Вищу раду правосуддя.
Ще Олег Кислиця пояснив наявність залізної клітки та затяжний ремонт у Тиврівському суді. Фінансування системи, мовляв, здійснюється тільки на 30-40 відсотків від потреби. Він розказував, що клітку замінять на кабіну з органічного скла вже цього року. І що гроші на ремонт в будівлі вже розписали. Щоправда не пояснив, навіщо вже, якщо у перспективі Тиврівського суду взагалі не буде.
– Сьогодні відбувається реформування судової системи, – сказав заступник управління судової адміністрації. – Вже внесені зміни до Конституції України, а на другому етапі ми маємо ліквідувати місцеві загальні суди. Якщо їх у нас зараз 25, то утворимо 12 окружних судів. Тиврівський буде ліквідований, як суд і установа. Буде Шаргородський районний суд.
– О! То ми маємо радіти, що цього суду не буде? – посміялися представники омбудсмена.
– Я підготував ще цифри, але розумію, що тепер вони будуть скептично сприйматися, тому просто раджу походити по Вінницькому міському суді, найбільшому суді в країні, і подивитися систему утримання підсудних там, – додав Олег Кислиця. – Там створені бокси з вентиляцією, водою, євроремонтами. Така практика буде і по всіх інших місцевих судах, але зрозуміло, що це питання не одного дня. На наступних моніторингах побачите…
Офіс уповноваженої Верховної ради України з прав людини разом з Громадською організацією «Україна без тортур» за день мала перевірити у Вінницькій області п’ять установ у рамках реалізації Національного превентивного механізму. В чотирьох місцях – перевірки відбулися. Про їхні результати чекайте публікації на 20minut.ua найближчим часом. Буде про:
– В наших моніторингових групах присутні, як працівники офісу, так і громадські монітори, які брали участь у візитах, – пояснює представниця секретаріату уповноваженої Олена Темченко. – Це наша невід’ємна практика, що візити здійснюємо з працівниками громадськості. Усі вони пройшли спеціальну підготовку і мають відповідні доручення уповноваженої.
За результатами моніторингу підготують акти реагування та розішлють відповідним уповноваженим органам. Протягом місяця керівникам об’єктів перевірки дають змогу надати фотодокази ліквідованих порушень або розв’язання знайдених моніторинговими групами проблем.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Elina Lane