Пам’ятник Кобзареві у… гаражі. У Війтівці зібрали 828 підписів за «визволення» Шевченка з неволі

Пам’ятник Кобзареві у… гаражі. У Війтівці зібрали 828 підписів за «визволення» Шевченка з неволі
При житті Шевченко зазнав неволі, а тепер у неволі його памятник (скульптура роботи народного художника України Гурбанова)
  • 828 жителів села Війтівка Бершадського  вимагають, щоб пам’ятник Шевченку був у центрі села. 13 депутатів визначили інше місце
  • Підтримати війтівчан вирішили письменники області
  • Хто ще може допомогти визволити скульптуру поета з…  гаража
  • Позовну заяву про пам’ятник Шевченку розглядатимуть у суді

-Ми могли зібрати ще більше підписів, - розповів журналісту місцевий житель Володимир Зарічанський. – Бо село у нас велике. Але й цього достатньо, щоб зрозуміти: люди хочуть бачити постать Генія України, Пророка нашого народу у центрі села, а не в якомусь кутку. Раніше на площі навпроти Будинку культури стояв Ленін. Тоді у депутатів не виникало сумнівів. Тоді, чомусь, не пропонували інше місце. А Кобзар, бачите, їм заважатиме на головній площі. Де ще, як не в центрі, стояти пам’ятнику? Я навіть готовий реконструювати майдан…

Підписів могло бути ще більше

Володимир Зарічанський, депутат облради, місцевий підприємець за власні кошти замовляв пам’ятник. Знайшов скульптора з титулом народного художника України.

Відео дня

Це митець з Харкова, доцент кафедри скульптури Харківської державної академії дизайну та мистецтв Сейфалддін Гурбанов (на знімку). Їздив до нього у майстерню. Коли скульптор завершив роботу, пам’ятник  з Харкова доставив у Війтівку. Зарічанський не просив на це кошти у влади.

Володимир Зарічанський (правруч) у майстерні Сейфаддіна Гурбанова (ліворуч).

31 липня 2018-го депутати Війтівської сільської ради на сесії надали згоду на встановлення пам’ятника. Тільки місцем для цього визначили подвір’я загальноосвітньої школи. Таку пропозицію підтримали 13 народних обранців, ще п’ятеро, серед яких двоє вчителів школи, навпаки, відстоювали центральну частину села.

Пан Зарічанський вважає, що у селі, де понад 4,5 тисячі населення, не можна приймати важливе рішення голосами 13-ти депутатів.

На його думку, громада мала б вирішувати.  «Треба було завчасно ознайомити людей з проектом рішення, оприлюднити його, вислухати думки жителів села, - каже Володимир Зарічанський. – Навіть мені не повідомили, що є ще одна пропозиція з місцем для скульптури. Про це дізнався уже під час сесії».  

Постав пам’ятник коло школи і тебе через сто років згадуватимуть люди

-Кращого місця для пам’ятника,  ніж шкільне подвір’я, у селі нема, - говорить сільський голова Війтівки Марія Замкова. – Там пам’ятник було б добре видно з дороги. Скульптура сприяла б патріотичному вихованню учнів. Я йому казала на сесії: «Зарічанський, постав пам’ятник біля школи і тебе через сто років згадуватимуть люди».

Співрозмовниця також уточнила, що це не її одноосібне рішення. Такої думки дотримується більшість депутатів. Підприємець з цим не погоджується. Звернувся з позовом до окружного Адміністративного суду.   

Позивач, пан Зарічанський, вимагає встановити відсутність у відповідача – сільського голови та сільради – повноважень визначати розташування пам’ятника на території загальноосвітньої школи. Чому?  За його словами,  земельна ділянка  на території школи належить не громаді, а відділу освіти Бершадської райдержадміністрації.

Щоправда, сільрада своє рішення погодила з районною радою, бо розуміє, що то не її територія. На це  у позивача свої аргументи:

-Районна рада  не є розпорядником цієї земельної ділянки, - каже пан Зарічанський. - На цій підставі прошу суд скасувати рішення  Війтівської сільради про визначення місця для скульптури Шевченка на шкільному подвір’ї. Навіть там визначили місце не в центрі подвір’я, а у віддаленому кутку. Вирішили повністю зганьбити громаду села такою неувагою до Генія України. .

«Це ганьба для нашого краю!»

Такими словами прокоментував ситуацію з пам’ятником Кобзареві у Війтівці Вадим Вітковський,голова обласної організації Національної спілки письменників України.

-Де ще, як не на центральній площі має бути пам’ятник Генію? – говорить пан Вадим. – Це навіть  символічно – поставити його на місці, де раніше був пам’ятник Леніну. Центральна площа, Будинок культури - ті частин у кожному населеному пункті, куди постійно сходяться люди, де проводяться загальні заходи громади . Навіть уявити не можу, чому раптом сільські депутати вирішили пропонувати інше місце. Пам’ятник роботи видатного скульптора лежить у гаражі і припадає пилюкою – це ганьба для нашого краю. Одразу напрошується аналогія з неволею, в якій царський уряд утримував Шевченка при його житті.

За словами Вадима Вітковського, письменники області розпочинають боротьбу за визволення постаті поета і встановлення його на чільному місці у Війтівці.

-Особисто буду говорити про це керівникам області, попрошу слова на сесії обласної ради, - каже керівник обласних майстрів слова. – Здоровий глузд має взяти гору. Пам’ятник ще після його виготовлення мав уже бути встановлений.  Вірю, що спільними зусиллями переконаємо сільських депутатів. Представники нашої письменницької організації разом з іншими патріотами візьмуть участь у відкритті пам’ятника Шевченку у Війтівці.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Yurij Osiyskiy

    Дякуючи Богу, iнших проблем у селян нема. Вони заможнi та мають класнi дороги!
  • З.А.Глядач

    Ну і що?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:00 Воїнам з бригади «Червона калина» передали 20 FPV дронів Від читача 16:51 Кіберполіція запрошує долучитись до соціального проєкту BRAMA 18:44 Тест: 10 каверзних питань з історії Вінниці, які змусять вас подумати 18:00 «На війні найважче – бачити дітей на лінії фронту». Історія поліцейського, який пішов на війну 17:40 Рецепт шоколадної паски з шоколадною глазур'ю від учасниці 13 сезону МастерШеф та ТМ Зерносвіт (партнерський проект) 17:00 Відпочинок та розвантаження: ветеранам та їх родинам влаштували екскурсію до зоопарку та кото-кафе 16:16 У Вінниці та області стрімко поширюється вітрянка. Що про це варто знати батькам 16:00 Що таке лікування зубів під мікроскопом та куди звернутися у Вінниці? (партнерський проєкт) 16:00 На Донеччині загинув 25-річний Владислав Сидорук із Дашківець 15:00 До Музею Вінниці передали ескізи малого та великого гербів міста. Їх створили у 1990-х роках 14:44 Ми порахували, скільки грошей у вінницьких нардепів. Огляд декларацій за 2023 рік 14:05 У Вінниці збирають пропозиції для Програми розвитку безбар’єрного простору громади 14:00 Цілує орден сина… Родинам полеглих Захисників вручили почесні нагороди 13:10 Куди вступити після 11 класу: огляд вищих навчальних закладів Вінниці (партнерський проєкт) 13:00 Незаконне виготовлення марок та збут контрафактної продукції: на Вінниччині викрито масштабну схему 12:08 «Мав багато гарних мрій, які прагнув втілити в життя». Загинув захисник з Барської громади 11:30 Суд взяв під варту вбивцю 21-річного Романа Панянчука
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up