Трохи з історії: про появу велопрокату почали говорити ще в 2016 році. Тоді велоспільнота хотіла запустити муніципальний прокат, але не було розуміння звідки взяти на це кошти. Навіть подавалися на «Бюджет громадських ініціатив», але не отримали підтримку.
Згодом допомогли швейцарці, що дали грант на розвиток велоінфраструктури — 180,5 тисяч франків (п’ять мільйонів гривень). Для облаштування велопрокату домовилися зі львів’янами з «Некстбайк Україна», які за тиждень поставили 15 станцій та 120 німецьких велосипедів.
Офіційно, система запрацювала в нас з 5 жовтня. Як вінничани сприйняли велопрокат, чому немає станцій на Старому місті та про плани на розширення мережі — поговорили з представником «Некстбайк» у Вінниці Олександром Царевським.
Завершився перший місяць дії велопрокату у Вінниці. Як часто ним користуються?
— У перші дні бачили справжній велобум: у теплу погоду мали показники по 200 оренд на добу, а коли стало більш прохолодно, цей показник знизився до 150. А якщо порахувати загальну кількість оренд, то з 5 жовтня до 5 листопада, за грубими розрахунками, велопрокатом скористалися більше семи тисяч разів.
Чи вдало було обране місце розташування станцій та чи достатньо 120 велосипедів?
— Кількості велосипедів більш-менш достатньо. Станцій прокату мало, і це необхідний мінімум їх розміщення у місті. Було завдання: охопити Вінницю по максимуму, враховуючи міські потоки, інфраструктуру та архітектуру.
Отримували багато скарг, чому немає nextbike на Старому місті? Але там немає інфраструктури, де їздити. І наскільки мені відомо, у планах влади розбудувати велодоріжки в цьому районі, починаючи з наступного року.
Тобто, поява нових станцій у місті не пов'язана з людським трафіком, а з велоінфраструктурою?
— Ці обидва параметри є важливими. Мережею станцій нині покриті ключові точки у Вінниці: учбові заклади, паркові прогулянкові зони та Вишенька, бо тут найбільше розвинута велоінфраструктура.
Тобто, ще раз кажу, що головною проблемою є недостатня кількість станцій. Але про відкриття нових станцій буде приймати рішення не керівництво nextbike, а власник прокату — вінницька міськрада.
Як показали себе велосипеди та як ними користуються люди?
— Німецькі велосипеди зроблені на совість, ними не складно керувати. І на них можна непогано розігнатися, десь до 20 кілометрів на годину. Люди, переважно, їх використовують для прогулянок. Хоча, для прикладу, студенти встигли «розкусити» вигоду, що доїхати з політеху до електромережі велосипедом швидше, ніж трамваєм з пересадкою. А абонемент на велопрокат дешевший, за проїзний в міському транспорті. До того ж, ще одна фішка, про яку не всі знають: вінницький абонемент можна буде використати в усіх містах України, де є «Некстбайк».
Як часто доводиться ремонтувати велосипеди?
— Станом на зараз (5 жовтня - авт.) ми маємо 40 ремонтів, серед яких натяжка ланцюгів, заміна спиць, поклейка камер та дрібні ремонти. Найскладніший ремонт, який був, це заміна відламаної педалі, що було заводським браком.
Більшість ремонтів виникає через те, що люди катають пасажирів або сумки на задньому колесі, де, на їх думку, є багажник. А там його немає. Зазвичай, ці пасажири на «багажнику» є дітьми. Цей велосипед розрахований на одного пасажира.
А чи повідомляють про поломку самі користувачі?
— Ті, хто ломають - ні. Дзвонять оператору наступні користувачі, які хотіли взяти велосипед, але побачили, що він зламаний.
Вже були випадки, коли люди або спеціально зламали велосипед, або його вкрали?
— Крадіжок велосипедів не було. Та й в цьому немає сенсу, адже всі станції проглядаються камерами Ситуаційного центру. А чи спеціально ломають велосипеди... ну, наша людина любить перевіряти усе на міцність. Увесь ремонт зводиться до мінімуму, а вандалів, завдяки відеонагляду, можна швидко знайти.
А чому пункти оренди бувають без велосипедів?
— Усе просто: люди можуть їздити містом та повертати велосипед на інші станції, а не там, де взяли. Щоб не було забитих чи повністю порожніх пунктів прокату існує ребаланс — мікроавтобус під’їжджає, завантажує велосипеди із станцій де їх багато і відвозить на ті точки, де їх немає. Ребаланс робимо ще й завдяки користувачам прокату, яких ми просимо відвозити велосипеди на порожні станції та за це кидаємо гроші на баланс у системі.
Де потрібно відкрити нові точки прокату?
— Потрібно робити на Чорнобилі, де вже є гарна велоінфраструктура; кілька станцій між Замостям та Вишенькою, аби зв'язати ці райони. Обділені увагою Поділля і Академічний.
Також,було б доцільним збільшувати кількість місць станції на Європейській площі. Бо більше велосипедів при діючий мережі ми не можемо поставити: тоді отримаємо забиті станції.
Велосипеди на зиму заберуть зі станцій. І коли завершиться сезон?
— Чіткої дати фінішу сезону немає. Ми маємо узгодити це питання з міськрадою, так само як і початок сезону в наступному році. Але будемо орієнтуватися на погоду. Як тільки будуть перші морози - велосипеди поїдуть на склад. Там вони пройдуть повноцінний техогляд і ремонт.
Складно робити висновки, робити глобальні прогнози за перший місяць. Ми ще не виходили на пікову нагрузку, був тільки на початку WOW-ефект. Про якісь результати роботи можна було б говорити за півроку. І якби ця зустріч була в червні 2019-го, то тоді можна було б казати, що «от, ми хотіли те, а міська влада нам пропонує інакше, а сюди треба велосипедів, а сюди станцій».
Читайте також про наші враження від роботи прокату: Велопрокат через QR-код: зробили тест-драйв Nextbike
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Олександр
Мила Сторож
Александр Царевский reply Мила Сторож
Юлия Подолян reply Мила Сторож
Юлия Подолян reply Мила Сторож
Александр Царевский reply Мила Сторож
По друге - конструкція велосипедів некстбайк це мінімум деталей, максимум захисту а головне противандальність і простота в обслуговувані
По третє наведіть приклад бодай одного європейського/світового загальноміського прокату де такі речі перкдбачені
Ну і головне - у Вінниці є безліч прокатів (Олімпія, Гірській світ, Велохаус) де можна взяти велосипеди з дитячими велокріслами (якісними і сертефікованими) і велошоломом для малого
Юлия Подолян reply Мила Сторож
ярослав reply Мила Сторож
а) очевидно пока это не целевая аудитория;
б) +1 ещё одна деталь для ремонта, т.е. расход, а значит и стоимость аренды;
в) Вопрос в том, сколько % таких велосипедов делать? Как рапсределять по городу? Усложняется ребалансировка. Те кто ездит без пасажира, могут ездить и на том и на другом варианте, и бутут брать что есть, в итоге пасажирские варианты будут работь в холостую. Не те масшатбы что-бы такая схема сработала без экцесов. И цеплять на все велосипеды тоже не имеет смысла;
г) я оцениваю уровень безопасности велосипедиста на дорогах города как не удовлетворительный. +20кг ребенка на багажнике - вообще никуда не годится. Оно стоит риска?
Александр Царевский reply Мила Сторож