Новація. З 1 липня 2015 року, коли почала діяти реформа житлового господарства, фактично з'явилася нова професія - управитель багатоквартирного будинку. Які його функцій та відмінності від звичайних комунальників?
- Щодня мені приходиться займатися багатьма справами, - розповідає голова ОСББ “Енгельса 85” Ніна Гайдук. - Це і господарство, і ділові папери, і скликання зборів. Але якщо ви ганяєтесь за грошима, то управитель в нашому будинку небагато отримує. Близько трьох тисяч в місяць на всю команду з трьох людей, які поєднують працю бухгалтера, слюсаря, електрика, двірника. І це або пенсіонери, або ті, хто підробляє в ОСББ та ще має роботу. Важливий момент - ми не головні в будинку, бо все вирішують самі мешканці, які і є владою.
Отримали будинок від ЖЕКів з боргом на 20 тисяч
Десятиповерховий будинок на вулиці Дубовецькій, 85 (колишня Енгельса) знаходиться навпроти фабрики “ROSHEN”. Колись, це була недобудова, яка не мала утеплення, труби протікали. І поряд були “погані сусіди” - будинки приватного сектору, які скидали своє сміття у подвір’я багатоквартирного дому. А ще безхатченки полюбляли тут ночувати. І були часті крадіжки.
Зараз так виглядає будинок на вулиці Дубовецькій, 85. В ньому чисті під'їзди, є приватне подвір'я і дитячий майданчик
- Наш будинок передавали кільком ЖЕКам, - каже управитель будинку 62-річна Ніна Гайдук. - І коли ми вирішили створити об’єднання співвласників, вже був борг за комунальні послуги на 20 тисяч гривень в домі на сто квартир. Не було такого дня, щоб тут щось не вкрали, Міліція дуже часто приїжджала на виклики. Але створення об’єднання співвласників поступово вирішило ці проблеми.
ОСББ стало “панацеєю” для будинку
Мешканці дому на Дубовецькій створили об’єднання ще в 2012 році: вибрали голову, комітет і створили юридичну особу з депозитним рахунком в банку. Зараз це - гарний будинок зеленого кольору на 100 квартир, який має приватне подвір’я з воротами і паркінгом. Тут є дитячий майданчик. У дворі немає сміття, яке б валялось просто на землі.
Через ці ворота не пройде "чужий". Власники квартир мають пульти, які включають автоматичну систему
- У нас на депозиті накопичилася деяка сума за минулий рік, - розповідає управитель будинку. - І щоб ці гроші не пропали, на зборах вирішили поставити ще одну камеру спостереження у дворі, плитку на сходи та відновити дитячий майданчик.
Мешканці будинку розповідають, що із створенням об’єднання співвласників, їхнє життя в будинку стало комфортним і кращим.
- Мені є з чим порівнювати, - розповідає мешканець будинку Сергій, який працює програмістом. - У батьків дім з ЖЕКом, і вони жаліються, що під’їзди ніколи не прибирають. А ремонтів взагалі ніколи немає.
Активні співвласники - рушійна сила в керуванні будинку
Під час розмови з пані Ніною до нас підходили жителі будинку. Одна з мешканок запитувала про те, як можна фінансово ще допомогти.
Мешканці будинку на Дубовецькій, 85 (колишня Енгельса). Кажуть, що при ОСББ відчувають справжній комфорт та безпеку
- Бачте, люди самі зацікавлені в управлінні будинком, - каже управитель дому. - Без них нічого не було б. Ось, наприклад, мешканець дому Валерій Камінський, який є лікарем за фахом, встановив систему розподілу сміття. Не таку як звичайну - на вологі та сухі відходи. А таку, де збирають скло, папір по окремих баках. І ще нам допомагають депутати з міськради. Встановили бар’єри на дорозі, щоб водії не “літали” та допомогли розібратися з несумлінними сусідами: їм були виписані штрафи та зроблені зауваження.
Окрім цього, в об’єднанні є бухгалтер, що живе в цьому будинку. І за словами Гайдук, повз цю людину ні одна копійка не пройде.
- Не треба боятися створювати ОСББ, - каже пані Ніна. - Якщо ви бажаєте керувати своїм майном, щоб життя в будинку було комфортним, і нічого не “протікало”, то створення об’єднання співвласників - це дуже гарна ідея. У нас це врятувало будинок.
Теоретично новий закон зруйнує монополію ЖЕКів
Володимир Хорошев (47), голова ГО “Кредо”
- При створенні об’єднання співвласників змінюються принципи керування будинком. При житлових конторах люди платять щомісячну плату, що ніяк з їх боку не регулюється, як і якість наданих послуг. Зараз управитель ОСББ повинен щорічно представляти план по фінансуванню будинку перед співвласниками, і звітувати в першому кварталі. Тобто управитель надає план керування будинком, де розписані усі витрати. І зміни в цей план обговорюються на зборах співвласників багатоповерхівки.
Ельвіра Мрясова, голова Асоціації ОСББ Вінниччини
- Фактично голова правління об’єднання співвласників відповідає за весь будинок. Але приймати рішення щодо керування багатоповерхівкою можуть лише на зборах, де присутні співвласники дому. Управитель виконує все те, що приймає більшість людей. І найкраще тоді, коли мешканці активно допомагають голові ОСББ в керуванні. Тобто беруть на себе частину функцій, розробляють разом з цією людиною плани розвитку будинку та прибудинкової території. Правильного голову правління я б назвала добровільним камікадзе.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
То ж, якщо Валерій захоче більш практично розібратись у питанні ОСББ, потрібно його буде на кілька місяців забрати до себе на практику до Асоціації
Управитель не виконує все, що пориймують на зборах співвлаників. Управитель самостійно приймає рішення щодо управління будинком. До речі, будинком, а не домом.
Мешканці не можуть узяти на себе план розвитку будинком та прибудинкової території і узяти на себе частину функцій щодо керування і таким чином допомагати голові.
Це можуть зробити тільки співвсланики будинку і то шляхом прийняття рішення більшістю на загальних зборах співвлаників. (протокол) . Тим паче, вони фактично уже делегували повноваження щодо керування їхнім майном правлінню ОСББ на установчих зборах.
Я мала на увазі, що співвласники, можуть допомогти голові, якщо не будуть стояти осторонь, і не будуть байдужити, а будуть хоча б приходити на збори, висувати якісь ідеї, голосувати і приймати рішення, які будуть кращими для будинку, а не спихувати усе на голову.
А ось останнє речення - слово в слово.