З жовтня 2018 року у рахунки вінничан стали робити донарахування за газ, застосовуючи коефіцієнти приведення до стандартних умов. Для прикладу, якщо людина спожила 100 кубометрів за місяць, їй могли вписати ще від 1 до 8 кубів.
У «Вінницягаз» пояснювали, що так вони виконують закон України «Про ринок газу» від 2015 року, де прописана вимога приводити газ до стандартних умов: +20 градусів за Цельсієм та 760 мм ртутного стовпа. Якщо реальні показники відрізняються, то спожитий об’єм газу потрібно множити на коефіцієнти — від 0,98 до 1,08.
Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (далі – Нацкомісія, НКРЕКП) стверджувала, що таку методику не можна застосовувати до побутових споживачів. Тому оштрафували газовиків на 850 тисяч гривень і наказала здійснити перерахунок платіжок побутових споживачів до 5 квітня 2019 року.
Але газовики продовжують нараховувати додаткові кубометри в платіжки. І нещодавно «Вінницягаз» оскаржила заборону Нацкомісії в суді.
Вінницький окружний адмінсуд розглянув цю справу, і законність методики коефіцієнтів до побутових споживачів. Коротко переказуємо рішення суду.
У січні 2019 року до НКРЕКП поскаржилася клієнтка «Вінницягазу» Вікторія Задернівська: жінка запевняла, що у її платіжку роблять незаконні донарахування. У березні Нацкомісія проводить перевірку і встановлює, що вінницький облгаз порушив законодавство. А отже, має зробити перерахунок платіжок населення з жовтня 2018-го до березня 2019-го. Разом з цим, вінницькі газовики отримали штраф за порушення ліцензійних умов 850 тисяч гривень.
Суддівська колегія, на чолі з суддею Аллою Чернюк встановила, що перевірку виконали з порушенням порядку: Нацкомісія не затвердила форму акту перевірки, не опублікувала її на сайті та одразу призначила штраф, хоча мала це зробити, якщо б «Вінницягаз» відмовився усувати порушення.
Нацрегулятор доводить, що «Вінницягаз» не мала законного права використовувати методику приведення до стандартних умов, оскільки такої методики немає для побутових споживачів.
Суд відповів на це постановою, яку затвердила сама НКРЕКП у 2015 році: «Про затвердження типового договору розподілу природного газу». За нею, умови договору є однаковими для всіх споживачів. А отже — розрахунки лічильників, які не обладнані корекцією тиску та температури, потрібно приводити до стандартних умов. Незалежно від того, з якої категорії споживач.
Отже, суд вирішив: позов «Вінницягаз» задовольнити, постанову НКРЕКП щодо покарання «Вінницягаз» — визнати протиправною і скасувати. Стягнути з Нацрегулятора 12 тисяч 750 гривень як оплату судового збору. Це рішення набуде сили 1 серпня 2019 року. Саме до цього строку Нацкомісія може подати апеляційну скаргу.
З перемогою на суді змінилася риторика «Вінницягаз». Якщо раніше речниця облгазу Лариса Логінова казала, що донарахування через коефіцієнти в платіжках вінничан носять інформаційний характер і те, що пені, штрафів за несплату не буде, то зараз стверджує — платити потрібно за все.
Також вона зазначила, що через накопичення боргів, можуть бути застосовані санкції — пеня (0,01% за кожен день прострочки), від’єднання від газопостачання.
— Якщо людина не погоджується з цими донарахуваннями — вона може оскаржувати їх у судовому порядку. Якщо сума заборгованості непідйомна для споживача, то можна укласти реструктуризацію та сплачувати борг частинами, — сказала Логінова.
Громадські активісти з Коаліції ГО «НІКА» пропонували «мирне врегулювання» у ситуації з коефіцієнтами.
На круглому столі разом з представниками «Вінницягаз» пропонували компроміс: активісти будуть тиснути на НКРЕКП, щоб та переглянула тариф для «Вінницягазу», а натомість вінницькі газовики скасовують коефіцієнти для побутового споживача. Втім, на такі поступки облгаз не пішов.
Президентка Коаліції ГО «НІКА» Юлія Грига розказала, що тепер таких пропозицій не буде.
Крім того, жінка вважає, що від’єднати від газу на законних підставах газовики не можуть:
— Закон про ЖКП №417, який дозволяє нараховувати пеню, враховує тільки ті борги, що були нараховані з 1 травня 2019 року, — каже активістка Юлія Грига. — «Вінницягаз» має укласти зі споживачами індивідуальні договори, чого вони досі не зробили. Там прописані права і обов'язки сторін, в тому числі про механізм відключення від газу. Але, очікувати від газовиків можна все що завгодно.
Якщо не погоджуєтесь з донарахуваннями в платіжки, то фахівці порталу «ГазПравда» радять вимагати в облгазу перерахунок і діяти за таким алгоритмом:
Ознайомитися з інструкцією та завантажити бланки для заяв можна за цим посиланням.
Ще в травні Кабмін ухвалив постанову, за якою борги за донарахування, які роблять облгази «Регіональної газової компанії», не будуть враховувати при призначенні субсидії.
«Субсидіанти сигналізують, що останнім часом їм приходять платіжки зі значними боргами. Природа цих боргів для них є незрозумілою, оскільки за спожитий їхнім домогосподарством газ вони розраховуються вчасно. Тому за пропозицією Мінсоцполітики Уряд прийняв рішення не враховувати ці «сумнівні» борги», — йдеться на сайті Кабміну.
У Мінсоцполітики опублікували перелік з 19 облгазів, що роблять донарахування за коефіцієнтами. Серед них «Вінницягаз». Урядовці зазначили, що така заборгованість не буде враховуватись при призначенні субсидії, у тому числі на наступний період.
«Ті сім’ї, які розраховуються за газ вчасно і в повному обсязі, отримають право на готівкову субсидію. Ті громадяни, які матимуть борги за спожитий ними газ, будуть переведені на безготівкову форму монетизації. Борги сумнівного походження ні в першому, ні в другому випадку не впливатимуть на процес перепризначення субсидій».
Читайте також:
Фото: архів «20хвилин»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер