Історичну будівлю на Соборній виставили на аукціон: що приховує спадщина радянської епохи?

Історичну будівлю на Соборній виставили на аукціон: що приховує спадщина радянської епохи?
  • На вікні першого поверху чотирьохповерхівки на Соборній, 81 давно висить плакат з написом «Продам». Днями частину будинку виставили на аукціон зі стартовою ціною — понад 16 мільйонів гривень.
  • Ми дізналися про історичну цінність цієї будівлі, про її минуле. Хто наразі є власником та як використовували приміщення раніше? Розповідаємо у матеріалі.

Будинок на головній вулиці міста, Соборній, привертає увагу вражаючим фасадом, який зберігає елементи архітектурної спадщини. Великі вікна, обрамлені витонченими арками, масивні стіни та елегантні колони, що прикрашають просторі балкони, надають будівлі особливого шарму. Ці архітектурні деталі свідчать про значну історичну цінність споруди, яку нещодавно виставили на аукціон.

За інформацією на платформі державних тендерів Prozorro, вбудоване (з прибудовою в дворі будинку) нежитлове приміщення в будинку за адресою вулиця Соборна, 81 складається з першого поверху та підвалу. Загальна площа першого поверху — 78,7 квадратного метра, підвалу — 77,2 квадратного метра. Стартова ціна продажу: 16 мільйонів 380 тисяч гривень.

Власником зазначеної нерухомості у Вінниці є ТОВ «Вінницький регіональний бізнесцентр». Редакція «20 хвилин» зв'язались з представником товариства. Ось що він розповів: 

Відео дня

«Приміщення ми отримали, здається, у 1997 році. Спочатку ми починали з власної роздрібної мережі. Це був магазин, де продавали комп'ютерну техніку. А пізніше здавали уже в оренду. Там тривалий час був магазин одягу та взуття. Останні шість-сім років перший поверх та підвал взагалі не використовуються. Вище, з другого по четвертий поверх, приміщення викуплені та використовуються під офіси. Там всі юридичні власники».

Запитуємо про стан комунікацій, на що співрозмовник відповів так: «Комунікації старі. Постійно була проблема.. То каналізація затопить, то ще щось. Справа в тому, що будинок — це архітектурна пам'ятка. Він старий і комунікації старі. Домовитись і щось замінити дуже важко, адже різні власники. Ще коли там жити люди, то було простіше. Тепер, коли власниками є різні юридичні особи, домовитись між собою важко, адже одні готові вкладатися в ремонт, а інші — ні».

Аукціон проводиться не вперше. Продаж приміщень оголошували ще у листопаді 2023 року. Тоді стартова ціна складала 14 820 000 гривень. Проте торги не принесли результату — будівля не пішла з молотка. 

— Ви ж розумієте, зараз війна і людям не до торгівлі. Саме тому не вдалося продати приміщення у 2023 році. Наразі також ще немає заявок на участь у тендері, — розповідає представник Вінницького регіонального бізнесцентру.

Про зведення будівлі та призначення

З переліку пам’яток культурної спадщини місцевого значення Вінницької області, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, дізнаємося, що цей житловий будинок побудували у 1936 році за проєктом архітектора Л.О. Черленіовського. Житловий будинок на вулиці Соборній, 81, був яскравим прикладом архітектурно-об’ємного вирішення забудови радянського періоду 1930-х років, який зараз доповнює історичну забудову центральної вулиці міста.

Чотириповерхова цегляна будівля була зведена за розпорядженням виконкому. На першому поверсі в ті часи розташовувався магазин, підвальні приміщення частково використовувалися в комерційних цілях. В історичній довідці зазначається так: «Композиція головного фасаду сформована ритмічним розміщенням вертикалей лоджій, оформлених круглими колонами, та вітражами сходових клітин із півциркульним завершенням. Крім того, вертикальні елементи мають завершення у вигляді спрощеного аттика. У площині стін головного фасаду великі вікна обрамлені простими лиштвами».

Головний фасад житлового будинку, який складається з деталей в дусі використання класичної спадщини, збагачує архітектурний вигляд вулиці Соборної та є яскравим прикладом культурної спадщини, характерної для 1930-х років у місті Вінниці.

Перший поверх — це аркоподібні великі віконні та дверні прорізі, простінки між ними рустовані. Входи в магазини були передбачені з певним герометричним ритмом. Лоджії на першому поверсі підкреслені ризалітами. Проїзд з вулиці на дворову частину території забезпечений через арку. Перший поверх відокремлений від розташованих вище жилих поверхів горизонтальною тягою, на якій розміщували рекламу та вивіски магазинів.

Уже зараз, на світлинах бачимо, що всередині приміщення повністю перероблювали, проводили сучасний ремонт. Проте проходи у вигляді арок зберегли.

 

У 2000-х роках перший поверх будівлі активно використовували в комерційних цілях. Зокрема, саме тут був магазин одягу «Дует».

Фото з архіву, зроблені 31 липня 2007 року

Подальша доля цього об'єкта культурної спадщини, стіни якого пережили численні історичні зміни, залежатиме від результатів тендеру, що має відбутися 27 березня.

В чиїх руках опиниться нежитлове приміщення будівлі 1930-х років? Чи зможе новий власник зберегти унікальність даного об'єкта архітектурної спадщини?  Час покаже, які зміни чекають на історичну будівлю на Соборній.

 

Читайте також:

Хто ж винен: горем убита мати чи простий охоронець? Нові деталі конфлікту на Сабарівському кладовищі

Вірний пес Барбос зігрівав усю холодну ніч: подробиці порятунку трирічного Остапа

На одну квартиру у Вінниці — 16 потенційних покупців. Аналітика ринку нерухомості

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Людмила
    То це ж житловий будинок. Як його продати,з мешканцями?
  • Ivan Tykhoniuk
    А хто продав?

keyboard_arrow_up